Dünya Sağlık Örgütü, Sputnik V aşısının onay sürecini askıya aldı

Dünya Sağlık Örgütü, Rusya'nın geliştirdiği corona virüsü aşısı Sğutnik V'nin onayını, "üretim sürecindeki ihlaller" dolayısıyla askıya aldığını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü, Sputnik V aşısının onay sürecini askıya aldı

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, Rusya’nın geliştirdiği corona virüsü aşısı Sputnik V ile ilgili dikkat çekici bir karar aldı.

DSÖ, aşının üretim sürecindeki ihlaller dolayısıyla Sputnik V’in onay sürecinin askıya alındığını açıkladı. Rusya’nın geliştirdiği ve hem DSÖ’den hem de Avrupa Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay bekleyen aşı ile ilgili açıklamayı DSÖ’nün uzantısı olan Pan Amerikan Sağlık Örgütü Yardımcısı Direktörü Jarbas Barbosa yaptı. Barbosa, “DSÖ’nün Mayıs ayında Rusya’da yaptığı teftişler sırasında üretim tesislerinde bir dizi ihlal tespit edildi” dedi.

Barbosa, “Yapılan incelemeler sırasında fabrikanın üretim yapmak için en iyi yer olmadığını fark ettik. Dolayısıyla onay süreci askıya alındı” dedi. Rus basını, bu tür “ihlallerin” aşının kalitesine zarar verebileceğini yazdı.

Türkiye’de de üretilmesi planlanan Sputnik V için Rus yetkililerin Şubat ayında başvurduğu fakat bu başvurunun bekletildiği kaydedildi. Barbosa, “Üretici firmadan fabrikalarının uygun olduğuna dair bilgilendirme gelmesini bekliyoruz” dedi.

Sputnik V aşısının Delta varyantına karşı etkisi düştü İlginizi Çekebilir Sputnik V aşısının Delta varyantına karşı etkisi düştü Rusya ve Hindistan'dan aşı adımı: Sputnik V üretimi Eylül'de başlıyor İlginizi Çekebilir Rusya ve Hindistan'dan aşı adımı: Sputnik V üretimi Eylül'de başlıyor Türkiye'de üretilecek Sputnik V aşısının koruma verileri paylaşıldı İlginizi Çekebilir Türkiye'de üretilecek Sputnik V aşısının koruma verileri paylaşıldı
Avrupa Birleşik Arap Emirlikleri Birleşmiş Milletler Corona dizi Dünya Hindistan Reuters Rusya Sağlık Sağlık Bakanı Türkiye