Ünlü bilim insanından korkutan Covid-19 uyarısı: İlk fazdayız

Dünyanın önde gelen üniversitelerinden Yale Üniversitesi'nde görevli profesör Nikolas Christakis, Covid-19 salgını ile ilgili endişe verici açıklamalarda bulundu.

Ünlü bilim insanından korkutan Covid-19 uyarısı: İlk fazdayız

ABD’nin en saygın eğitim kurumlarından Yale Üniversitesi’nde görevli Profesör Nikolas Christakis, Covid-19 ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Aşının bulunmasına rağmen corona virüsüyle mücadelenin devam ettiğini söyleyen Christakis, “Şu an savaşı bitirebiliriz. Eğer hepimiz aşı olursak bu savaş sona erer. Ben salgını iki faza ayırıyorum. Şu an birinci fazını yaşıyoruz. Toplumun belirli bir kesimi aşı olursa ya da hastalanırsa bunu ortadan kaldırırız. Fakat bence biz şu an pandeminin sonunun başlangıcında değiliz. Biz pandeminin başlangıcının sonundayız” dedi.

Toplum  bağışıklığının yüzde 83 seviyelerinde olması gerektiğinin altını çizen ve bu kitlenin ya aşı olarak ya da hastalanarak bağışıklık sağlaması gerektiğini söyleyen ünlü bilim insanı, “Fakat şu an virüs daha bulaşıcı. Dolayısıyla toplumun yüzde 85 ile 90’ının aşı olması gerekiyor. Ya aşı olunmalı ya da enfekte” ifadesini kullandı.

İNSANLARIN HASTALIĞI KALABİLİR

Ünlü bilim insanı pandeminin ikinci dalgası ile ilgili ise, “Bu bir dalga, tsunami gibi ya da bir yangın gibi. Yangından sonra evleri yeniden inşa etmek gerekir. Bu ikinci fazdır. Biz de ikinci fazı 2022’de yaşayacağız ve 2023 ve 2024’e kadar böyle geçecek. Bu fazdaki en kötü sorunlar, virüsün yaratacağı etkiler. Covid-19’dan ölen her bir insana karşı kalbinde, böbreklerinde ve ciğerlerinde sorun yaşanan 5 kişi olacak. Şu an hepimiz birinci fazdayız ve bu faz bitse bile tehlike devam ediyor” yorumunu yaptı.

Dünya Merck'in geliştirdiği Covid-19 ilacını almak için yarışa başladı: Türkiye de alacak mı? İlginizi Çekebilir Dünya Merck'in geliştirdiği Covid-19 ilacını almak için yarışa başladı: Türkiye de alacak mı? Corona virüsü aşısı Delta varyantına karşı çok etkili İlginizi Çekebilir Corona virüsü aşısı Delta varyantına karşı çok etkili Corona virüsü atlatanların kanlarında bulundu! Uzun Covid-19 vakalarının sebebi olabilir İlginizi Çekebilir Corona virüsü atlatanların kanlarında bulundu! Uzun Covid-19 vakalarının sebebi olabilir
ABD Afrika Bilim bilim insanı Corona Dünya Güney Afrika Ölüm Reuters Sağlık Türkiye yangın