Getir, İngiltere’de mahkemelik oldu

Türkiye merkezli alışveriş platformu Getir, İngiltere'de çalıştığı reklam ajansına dava açtı.

Getir, İngiltere’de mahkemelik oldu

Son dönemde elde ettiği fonlarla gündeme gelen ve Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’ya da açılan Getir, İngiltere’de mahkemelik oldu.

Şirket, birlikte çalıştığı reklam ajansı EML’ye, “Londra’daki taksilerde bizim reklamlarımız yerine rakiplerimizin reklamlarına yer veriyorlar” iddiasıyla dava açtı.

Enjoy Media ile çalışan Getir’in, anlaşmadan çok daha az sayıda taksiye reklam verdiğini öne süren Getir şirkete 671.328 İngiliz poundu dava açtı. Haberi duyuran İngiliz Financial Times gazetesi, “Bu dava anlık market alışverişi teslimat pazarında rekabetin ne kadar yoğun olduğunu gözler önüne seriyor. Birçok şirket müşterilerin dikkatini çekmek için dişe diş göze göz savaşıyor” yorumunu yaptı.

2015 yılında kurulan Getir, Ocak ayında Londra’da başlamıştı. Getir’in dava dilekçesinde şirketin Londra’daki ayağının Arzu Küfündür isimli reklamcının yönettiği Enjoy Media ile çalışmaya başladığı ve bu şirketin de Londra’daki ulaşım ağlarında reklamlar verebildiği kaydedildi.

2000 TAKSİNİN FOTOĞRAFINI ÇEKMİŞLER

Fakat Getir’in bu reklam ajansının performansından memnun olmadığı belirtilirken, “Şirket çalışanları yaz aylarında 6 haftalık bir dönemde Londra’daki taksilerin 2000 fotoğrafını çekti. Bunlardan sadece 168’inde Getir’in reklamı vardı. Fakat anlaşmada 737 takside Getir reklamı olması gerekiyordu” ifadesi kayıtlarda yer aldı.

Mahkeme kayıtlarında Getir’in, “Enjoy Media doğrudan Getir’in rakipleri Gorillas ve Zapp’a yardımcı oldu” iddiası da yer aldı.

ENJOY MEDYA'DAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili akşam saatlerinde Enjoy Media'nın Avukatı Ozan Aşkın'dan açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

* Getir İngiltere outdoor kampanyasını yürütmesi için Mart 2021 tarihinde müvekkilimiz Enjoy Media ile anlaşmıştır.

* Enjoy Media 3. Taraf MAG şirketine delege edilen Taksi kampanyasının kontrollerini reklam veren adına gerçekleştirmiş olup, yapılan kontroller sonucu tespit edilen eksik yayınlar konusunda Getir tarafımızdan bilgilendirilmiştir. Getir'in dava dilekçesinde bu husus teyit edilmekte ve eksikliklerin müvekkilimiz Arzu Küfündür tarafından tespit edilerek Getir'e bildirildiği açıkça belirtilmektedir.

* Enjoy Media çalıştığı alt yüklenicisi olan MAG`ı bu davaya dahil etmek için yasal süreci takip etmektedir. Getir, Enjoy Media'ya prosedür gereği dava açmıştır. Dava henüz yeni bir davadır. Sürecin takibi ile ilgili bilgilendirilme kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Apple şeffaflık getirdi, Facebook zarara uğradı İlginizi Çekebilir Apple şeffaflık getirdi, Facebook zarara uğradı Facebook'tan yeni ifşalara sıkı önlem geldi İlginizi Çekebilir Facebook'tan yeni ifşalara sıkı önlem geldi
Loading...