AB liderler zirvesinin sonuç bildirgesinde Türkiye vurgusu

Avrupa Birliği liderlerinin dün bir araya geldiği zirve sonrasında yayınlanan bildirgede Türkiye vurgusu dikkat çekti.

AB liderler zirvesinin sonuç bildirgesinde Türkiye vurgusu

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Doğu Akdeniz'de Türkiye ile yükselen gerilimi gündeme getirmesi üzerine AB’nin sonuç bildirgesinde Doğu Akdeniz başlığı altında Türkiye konusu da yer aldı.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan haberde, AB sonuç bildirgesi dış ilişkiler bölümünde, “Doğu Akdeniz” başlığı altında, “AB'nin Türkiye’nin son zamanlarda tekrarlanan eylemlerinden ve açıklamalarından derin endişe duyduğu” belirtildi.

“TÜRKİYE SAYGI GÖSTERMELİ”

Bildirgede, “Türkiye, tüm AB üye devletlerinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermelidir. Avrupa Konseyi, önceki sonuçlarını ve 25 Mart 2021 tarihli deklarasyonu hatırlatarak, Türkiye’nin uluslararası hukuka tam olarak uymasını, Doğu Akdeniz’de bölgesel istikrar adına gerilimleri azaltmasını ve iyi komşuluk ilişkilerini sürdürülebilir bir şekilde geliştirmesini beklemektedir” denildi.

Konuya ilişkin Brüksel'de gazetecilere açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Atina sonuç bildirgesinde yer alan ifadelerin tamamen arkasındadır. Burada Türkiye'ye açık bir dille AB üyesi ülkelerin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü sorgulamayı bırakması ve uluslararası hukuka uygun biçimde gerilimi düşürme tavrına geri dönmesi için çağrı yapılmıştır” dedi.

Miçotakis, “Umarım Türkiye bu sefer çağrılara kulak verir. Çünkü Doğu Akdeniz'de, son iki ayda, tamamen komşumuz tarafından tırmandırılan gerilimi düşürmenin tek yolu bu” diye konuştu.

AB'den Rusya'yı kızdıracak karar: Anlaştılar İlginizi Çekebilir AB'den Rusya'yı kızdıracak karar: Anlaştılar AP'den Avrupa Birliği Komisyonu'na Yunanistan mektubu İlginizi Çekebilir AP'den Avrupa Birliği Komisyonu'na Yunanistan mektubu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...