Irak’ta Türkiye karşıtı eylem büyüyor: Büyükelçilikten ayrılmıyorlar

Irak'ta önceki gün düzenlenen ve Bağdat yönetiminin somut delil göstermeden Türkiye'yi hedef gösterdiği saldırı sonrasında gerilim artıyor... Irak Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'nin saldırıyı kabul etmemesi kötü bir şaka" yorumunu yaparken yüzlerce gösterici Türkiye'nin Irak Büyükelçiliği önünde sabaha kadar eylem yaptı.

Irak’ta Türkiye karşıtı eylem büyüyor: Büyükelçilikten ayrılmıyorlar

Irak’ın Duhok bölgesinde önceki gün gerçekleşen saldırı sonrasında Bağdat yönetiminin kanıt göstermeden Türkiye’yi suçlamasıyla başlayan olaylar büyüyor…

Önceki gün Duhok’ta düzenlenen saldırıda aralarında yeni evli bir çift ve bir bebeğin de olduğu 9 kişi yaşamını yitirmiş ve Irak yönetimi hiçbir somut gerekçe ve kanıt göstermeden suçu Türkiye’ye atmıştı.

Göstericiler büyükelçilik binası önünde eylem yaptı, namaz kıldı.

Olayla ilgili ortak soruşturma başlatılması ve iş birliği yapılması teklifinde bulunan Ankara, olayı kesin bir dille reddederken, Bağdat yönetiminin kışkırtmasıyla sokağa dökülen yüzlerce Iraklı dün Türkiye karşıtı gösteri düzenledi. Saldırıda yaşamını yitirenlerin cenaze töreni sırasında Türkiye karşıtı sloganlar atılırken, Türkiye’nin vize merkezi önünde de kalabalık Türk bayrağı yaktı.

Irak Dışişleri Bakanlığı, “Bütün işaretler Türkiye’nin saldırıdan sorumlu olduğunu gösteriyor fakat onların bunu reddetmesi kötü bir şaka. Irak’ın ekonomik hamlelere başvurması olası” açıklamasını yaptı.

Göstericiler üzerinde Türk bayrağının bulunduğu kağıtları yaktı.

Fakat olaylar hava kararınca da devam etti… Dün Irak’ın başkenti Bağdat’ta yüzlerce gösterici Türkiye Büyükelçiliği önünde eylem yaptı. Yaklaşık 500 gösterici, Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanırken arbede yaşandı.

Basra’daki elçilik binası önünde de göstericiler ile güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı.

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan göstericilerden biri, “Irak hükümetinden gerçek bir tepki bekliyoruz. Bağdat yönetimi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bu saldırılar karşısında çok zayıf tepki verdi” ifadesini kullandı.

BÜYÜKELÇİLİK, TWITTER’DAN MESAJ YAYINLADI

Yaşananların ardından Bağdat Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından siyah-beyaz bir fotoğraf paylaşıldı. Fotoğrafta Türk bayrağının yarıya indirilmiş olduğu görülüyor.

Büyükelçilik resmi Twitter hesabından bir mesaj yayınladı.

Öte yandan Musul Başkonsolosu Mehmet Küçüksakallı Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Kişisel Twitter hesabı üzerinden Arapça ve Türkçe yazılan mesajda Küçüksakallı, “Zaho’da dün meydana gelen terör saldırısı nedeniyle Irak’ta ilan edilen bir günlük yasa katıldık. Bir kez daha PKK terör saldırında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve kederli ailelere ve kardeş Irak halkına başsağlığı diliyorum” dedi.

Küçüksakallı ayrıca, Türk bayrağının yarıya indirilmiş fotoğrafını da paylaştı.

Irak'ta teröristlerin saldırısı sonrasında ulusal yas ilan edildi, cenazede Türkiye karşıtı slogan attılar İlginizi Çekebilir Irak'ta teröristlerin saldırısı sonrasında ulusal yas ilan edildi, cenazede Türkiye karşıtı slogan attılar Irak'ta sivilleri hedef alan teröristler, Türkiye-Irak arasında gerilim yarattı: Türk bayrağı yaktılar İlginizi Çekebilir Irak'ta sivilleri hedef alan teröristler, Türkiye-Irak arasında gerilim yarattı: Türk bayrağı yaktılar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...