Korkunç olay: 50 mültecinin cesedi kamyonun arkasında çıktı

ABD'nin Teksas eyaletinde yol kenarında terk edilmiş bir TIR'ın kasasında ölen göçmenlerin sayısı 50'ye ulaşırken, 22'sinin Meksikalı olduğu açıklandı.

Korkunç olay: 50 mültecinin cesedi kamyonun arkasında çıktı

ABD’nin Teksas eyaletine bağlı San Antonio kentindeki göçmen faciasında bilanço artıyor. Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, Twitter’dan yaptığı ve ABD'li yetkilere dayandırdığı açıklamasında, yol kenarında terk edilmiş TIR’ın kasasında hayatını kaybedenlerin sayısının 50’ye yükseldiğini, göçmenlerden 22'sinin Meksikalı, 7'sinin Guatemalalı ve 2'sinin Honduraslı olduğunu duyurdu.

Diğerlerinin kimliğinin henüz belirlenemediğini belirten Bakan Ebrard, “Yastayız. Büyük trajedi” ifadesini kullandı. Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador da gerçekleştirdiği basın toplantısında facianın “Orta Amerikalılar ile Meksikalıların yoksulluğu ve çaresizliğinin sonucu” olduğunu söyledi. Obrador, “Meksika-ABD sınırında ve aynı zamanda ABD’nin iç kesimlerinde insan kaçakçılığı ve kontrol eksikliği var” ifadelerini kullandı.

San Antonio İtfaiye Teşkilatından yapılan ilk açıklamada, ihbar üzerine yol kenarındaki bir TIR’ın kasasında 46 göçmenin cesedinin bulunduğu, TIR’daki 4’ü çocuk 16 kişinin ise sıcak çarpması ve bitkinlik nedeniyle hastanelere kaldırıldığı belirtilmişti. Kentin Emniyet Müdürü William McManus ise olayla ilgili 3 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

BÖLGEDE SICAK HAVA DALGASI ETKİLİ OLUYOR

Meksika sınırından yaklaşık 250 kilometre uzaklıktaki San Antonio’da Pazartesi günü hava sıcaklığı, yüksek nemle birlikte 39.4 santigrat dereceye kadar yükselmişti. İnsan tacirlerinin ABD’ye geçmeyi başaran düzensiz göçmenleri genellikle TIR’larla taşıdığı belirtiliyor.

Kan donduran mülteci krizi: Cesetler üst üste yığıldı İlginizi Çekebilir Kan donduran mülteci krizi: Cesetler üst üste yığıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...