NATO Zirvesi, ikinci gününde devam ediyor

NATO liderleri, İspanya’nın başkenti Madrid’deki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin ikinci gününde gerçekleştirilen oturumda bir araya geldi. İkili temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü.

NATO Zirvesi, ikinci gününde devam ediyor

İspanya'nın başkenti Madrid'de gerçekleştirilen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ikinci gününde devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci günde düzenlenen oturuma katıldı. Zirvenin yapıldığı IFEMA Fuar merkezinde ikili temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ayrı ayrı görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldi.

Zirvenin ikinci gününde 20’den fazla lider, ilk olarak NATO İnovasyon Fonu Taahhüt Mektubu İmza Töreni’ne katıldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg imza töreninin açılış konuşmasında, “NATO İnovasyon Fonu için bu taahhüt mektubunu imzalamak üzere buraya geldiğiniz için teşekkür ederim. Bu fon benzersizdir. Teknolojik üstünlüğümüzü korumak, 70 yıldan fazla bir süredir ittifakımızı güçlü ve milletlerimizi güvende tutmaya yardımcı oldu” dedi.

Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da eşlik ediyor.

Stoltenberg, “Ancak bugün Rusya ve Çin gibi değerlerimizi paylaşmayan ülkeler, yapay zekadan uzay teknolojilerine kadar her şeyde bu liderliğe meydan okuyor. Yenilik ve teknolojinin ön saflarında yer almak için elimizden gelen her şeyi yapmamız çok önemli. NATO İnovasyon Fonu, önümüzdeki yıllarda güvenliğimizi değiştirme gücüne sahip yeni gelişen teknolojileri hayata geçirmeye, ittifak yeniliklerini ve ekosistemi güçlendirmeye, 1 milyar vatandaşımızın güvenliğini desteklemeye yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve ABD Başkanı Joe Biden’ın sohbeti kameralara yansıdı.

İKİNCİ GÜNÜN GÜNDEMİ TERÖRLE MÜCADELE

Daha sonra 30 üye ülkenin lideri, zirvenin ikinci gün oturumunda bir araya geldi. Stoltenberg, burada yaptığı konuşmada da, “Bugün güney bölgelerindeki zorlukları ve terörle mücadeleyi görüşeceğiz. Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Sahel bölgeleri birbirine bağlı güvenlik, demografik, ekonomik ve politik zorluklarla karşı karşıya. Bu sınamalar, iklim değişikliğinin etkisi ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının neden olduğu gıda güvensizliği nedeniyle arttı. Ortak zorluklarla birlikte mücadele etmek için güneydeki yakın ortaklarımızla çalışmaya devam etmek bizim çıkarımızadır” dedi.

Yabancı basından NATO yorumu: Erdoğan siyasi zafer olarak lanse edecek İlginizi Çekebilir Yabancı basından NATO yorumu: Erdoğan siyasi zafer olarak lanse edecek NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Yeni Stratejik Konsept kabul edildi İlginizi Çekebilir NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Yeni Stratejik Konsept kabul edildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...