NATO Zirvesi’nden Putin’i kızdıracak fotoğraflar

NATO devlet ve hükümet başkanları, İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen zirvede bir araya geldi ve aile fotoğrafı çektirdi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Joe Biden, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile samimi görüntüleri gündem oldu.

NATO Zirvesi’nden Putin’i kızdıracak fotoğraflar

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde üye ülkelerin liderleri, IFEMA Fuar Merkezi'nde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve diğer liderler, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ev sahibi ülke İspanya'nın Başbakanı Pedro Sanchez  tarafından karşılandı. Zirvede aile fotoğrafı da çektirilirken, toplantı öncesi renkli görüntüler kamuoyuna yansıdı.

Erdoğan aile fotoğrafında en ön sırada İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Slovenya Başbakanı Robert Golop’un yanında yer aldı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirve öncesi yaptığı açıklamada “Dönüştürücü bir zirve olacak, çünkü tarihi kararlar alacağız” diyerek liderlerin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine dair tarihi bir karar verileceğini ifade etti.

Zirvede 30 üye ülkenin lideri, bugün Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik tehdit ve meydan okumalar karşısında stratejik düzeyde görüş alışverişinde bulunacak.

Dün Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle ilgili itirazlarını geri çekmesinin ve üçlü mutabakata varılmasının ardından liderlerin yüzleri gülüyordu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile samimi görüntüleri gündem oldu.


Stoltenberg, “İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaştığımız en ciddi güvenlik krizinin ortasında buluşuyoruz. Müttefiklerin birlik gösterebildiklerini görüyoruz. Tüm müttefikleri ve 1 milyara yakın vatandaşı korumak için NATO’yu daha rekabetçi ve tehlikeli bir dünyada geleceğe nasıl taşıyacağımızın bir planı olan yeni bir Stratejik Konsept üzerinde anlaşacağız. Caydırıcılık ve savunmamızda temel bir değişiklik üzerinde anlaşacağız. Bu, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana bu zirvede kararlaştırılacak olan toplu savunmamızın en büyük revizyonudur” diye konuştu.

Erdoğan ve Biden mutlu tavırlarıyla dikkat çekti

Açılış konuşmasında söz alan ev sahibi İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ise “Türkiye, İsveç ve Finlandiya liderlerini dün imzaladıkları mutabakattan dolayı tebrik etmek istiyorum. Önemli iki demokrasinin ittifakımıza katılmasının önünü açmış oldular. Bu elbette ittifakımızı da güçlendirecek” açıklamasında bulundu.

RUSYA-UKRAYNA TEMEL GÜNDEM

Zirvede 30 üye ülkenin lideri, Avrupa-Atlantik güvenliğine yönelik tehdit ve meydan okumalar karşısında stratejik düzeyde görüş alışverişinde bulunacak. Rusya-Ukrayna savaşının NATO'ya yansımaları değerlendirilecek ve bu çerçevede NATO'nun caydırıcılık ve savunma yapılanması gözden geçirilecek.

NATO'nun gelecek çalışmalarına rehberlik edecek yeni Stratejik Konsepti’nin onaylanması da gündem maddeleri arasında yer alırken, liderlerin Finlandiya ve İsveç’i NATO üyesi olmaya davet etmek için tarihi bir karar alması da bekleniyor.

Erdoğan, zirve kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü.

ERDOĞAN, MACRON'LA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Fransa Cumhurbaşkanlığı, Macron ve Erdoğan'ın görüşmede Ukrayna tahılıyla ilgili krizi ele aldıklarını bildirdi.

Erdoğan’ın ayrıca İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile de bir araya gelmesi ve TSİ 18.45'te ABD Başkanı Joe Biden ile görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor.

Dış basın, Türkiye'nin NATO itirazını geri çekmesini böyle gördü: 'Erdoğan, direnmekten vazgeçti' İlginizi Çekebilir Dış basın, Türkiye'nin NATO itirazını geri çekmesini böyle gördü: 'Erdoğan, direnmekten vazgeçti' Financial Times, dünkü NATO toplantısının perde arkasını yazdı: Erdoğan'ın talepleri... İlginizi Çekebilir Financial Times, dünkü NATO toplantısının perde arkasını yazdı: Erdoğan'ın talepleri... Stoltenberg: Finlandiya, İsveç ve Türkiye çok daha yakın iş birliği yapacak İlginizi Çekebilir Stoltenberg: Finlandiya, İsveç ve Türkiye çok daha yakın iş birliği yapacak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...