Rusya, Ukrayna’da alışveriş merkezine saldırdı: Ölü ve yaralılar var

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rus ordusunun Kremençuk'ta alışveriş merkezine saldırı düzenlediğini duyurdu. Zelenskiy, "İşgalciler, binden fazla sivilin bulunduğu alışveriş merkezine roket attı" dedi. Saldırıda can kaybının 10’a, yaralı sayısının ise 40'a yükseldiği açıklandı.

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, bir saldırı haberi daha geldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Instagram hesabından, Kremençuk’ta Rus ordusunun alışveriş merkezine saldırı düzenlediğini duyurdu.

“KURBANLARIN SAYISINI HAYAL ETMEK İMKANSIZ”

Olay yerinden görüntüler paylaşan Zelenskiy, şunları belirtti:

* “İşgalciler, binden fazla sivilin bulunduğu alışveriş merkezine roket attı.

* Alışveriş merkezi yanıyor, kurtarma ekipleri yangına müdahale ediyor, kurbanların sayısını hayal etmek imkansız.

* Rus ordusu için tehlike yok. Stratejik değeri yok. Sadece insanların normal bir hayat yaşama girişimi, işgalcileri çok kızdırıyor.

* Rusya, güçsüzlüğünü sıradan vatandaşlara yüklemeye devam ediyor.”

ÖLÜ VE YARALI SAYISI YÜKSELİYOR

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kyrylo Tymoshenko ise yaptığı açıklamada, “İşgalciler binden fazla kişinin bulunduğu alışveriş merkezine füze attı. AVM yanıyor ve yangın söndürülmeye çalışılıyor. Rus ordusu için stratejik bir önemi olmayan insanlar sadece hayatlarını sürdürüyor. Rusya acizliğinin acısını sıradan insanlardan çıkarmayı sürdürüyor. AVM’den yaralı olarak çıkarılan 20 kişi hastanelerde tedavi altına alındı. 2 kişi yaşamını yitirdi” ifadelerini kullandı.

Poltava Bölgesi Askeri Yönetim Başkanı Dmytro Lunin yaptığı açıklamada, alışveriş merkezine düzenlenen saldırıda can kaybının 10'a, yaralı sayısının ise 40 yükseldiğini aktardı.

“RUSYA, TERÖR DEVLETİ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA İSPATLADI”

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar da Twitter hesabından görüntü paylaşarak Rusya’ya tepki gösterdi.

Büyükelçi Bodnar, “Kremenchuk'ta yüzlerce insanın bulunduğu AVM'ye füze saldırısı Rusların insanlığa karşı işledikleri sıradaki suçtur. Rusya, sivillere bu denli utanmazca saldırarak terör devleti olduğunu bir kez daha ispatladı. AVM'de bulunanlara yönelik kurtarma çalışmaları devam ediyor” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Saldırıyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlığın mesajında şöyle denildi:

* “Ukrayna'nın Kremençuk şehrinde yer alan bir alışveriş merkezinin bugün (27 Haziran), içerisinde çok sayıda sivilin bulunduğu sırada füzelerle vurulduğu, olayda hayatını kaybedenlerin ve yaralananların olduğu büyük bir üzüntüyle öğrenilmiştir.

* Son günlerde Kiev dahil çeşitli şehirlerdeki sivil yerleşim yerlerinin de hedef alındığı bu tür saldırılar Ukrayna'daki savaşın acımasızlığını bir kere daha gözler önüne sermekte, kalıcı barışa duyulan acil ihtiyacı ortaya koymaktadır.

* Bu vesileyle, bu yıkıcı savaşın bir an önce durdurulması ve diplomatik çözüme öncelik verilmesi çağrımızı kuvvetle yineliyoruz.”

Ukrayna'nın en zengin insanı, AİHM'de Rusya'ya dava açtı İlginizi Çekebilir Ukrayna'nın en zengin insanı, AİHM'de Rusya'ya dava açtı Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, G7 liderlerine seslendi İlginizi Çekebilir Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, G7 liderlerine seslendi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...