Sezgin Baran Korkmaz hakim karşısına çıktı: Suçlamaları reddetti

Avusturya'da tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz, ABD'ye gönderildikten sonra ilk kez hakim karşısına çıktı.

Sezgin Baran Korkmaz hakim karşısına çıktı: Suçlamaları reddetti

Cuma günü ABD’ye iade edilen Sezgin Baran Korkmaz, dün Utah eyaletinin Salt Lake City şehrinde hakim karşısına çıktı. Kara para aklamak, dolandırıcılık ve adaletin tesisini engellemekle suçlanan Korkmaz, suçlamaları reddetti.

Voice of America’nın haberinde, Korkmaz’ın Utah 3. Bölge Mahkemesi Sulh Hakimi Jarred Bennet’in karşısına çıktığı belirtildi. Sulh hakimi, Korkmaz’ın 21 Eylül’de yapılacak duruşmada dava dosyasının asıl hakimi Jill Parris’in karşısına çıkacağını açıkladı. Duruşma sonrasında Korkmaz cezaevine gönderildi.

ABD’li yetkililer Korkmaz hakkındaki suçlamaları resmi Twitter hesabından paylaştı.

SBK Holding’in sahibi Korkmaz, Avusturya’dan ABD Adalet Bakanlığı’nın kolluk gücü görevlileri eşliğinde önce New York, sonra da aktarmalı uçakla Salt Lake City’e götürülmüştü.

HAZİNE BAKANLIĞINI DOLANDIRDIĞI İDDİA EDİLDİ

Korkmaz’ın, Utah’a bağlı Plymouth kasabasında kurduğu Washakie Yenilenebilir Enerji şirketi adına biyodizel üretmek için Jacob Kingston, Isaiah Kingston ve Levon Termendzhyan ile 1 milyar dolar miktarında yanlış gelir vergisi bildiriminde bulunarak ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırdığı öne sürülüyor.

Cuma günü ABD Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada bu kişilerin biyodizel dolandırıcılığı ile edindikleri parayı lüks ev ve varlıklar satın almakta, Biofarma adlı şirket, Borajet, “Kraliçe Anne” adında bir tekne, Türkiye’de lüks bir otel, Boğaziçi’nde bir villa ve apartman satın almakta kullandıklarını açıkladı.

Lübnan’daki yetkililer aracılığıyla Kraliçe Anne teknesine el konduğu, Türkiye ve Avrupa’daki diğer varlıklarına da Türkiye ve ABD’nin iddiaları dolasıyla erişimlerinin engellendiği belirtildi.

Federal ajanlara yalan söylemekle de suçlanan Korkmaz’ın ayrıca Jacob Kingston ve Isaiah Kingston’ı da 2018 yılında dolandırdığı aktarılıyor.

20 YIL HAPİS CEZASI ALABİLİR

Temmuz 2019’da suçlarını kabul eden Jacob ve Isaiah Kingston’ın cezaları henüz açıklanmadı.

Levon Termendzhyan ise hakkındaki davada kendisine yöneltilen bütün suçlamalarda jüri tarafından suçlu bulundu.

Jacob ve Isaiah Kingston, bu davada Termendzhyan aleyhine tanıklık etti.

Korkmaz, suçlu bulunması halinde her suçlamadan en fazla 20 yıl hapis cezası alabilir.

Sezgin Baran Korkmaz, ABD'ye iade edildi İlginizi Çekebilir Sezgin Baran Korkmaz, ABD'ye iade edildi SBK'nın, ABD'ye verilmesi en çok onları rahatlattı İlginizi Çekebilir SBK'nın, ABD'ye verilmesi en çok onları rahatlattı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...