Tarihi zirve sonrası Rusya’dan NATO açıklaması

Türkiye, bir süredir İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımına karşı çıkarken, dün üç ülke arasında yapılan görüşmelerde anlaşma sağlandı. Böylelikle İsveç ve Finlandiya'nın NATO süreci resmi olarak başlarken, Rusya'dan ilk tepki de gecikmedi...

Tarihi zirve sonrası Rusya’dan NATO açıklaması

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine Türkiye itiraz etmiş, bunun üzerine müzakere süreçleri başlamıştı. Dün, üç ülke arasında İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleştirilen NATO Zirvesi’nde anlaşmaya varıldı. Böylelikle İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine başka bir engel kalmadı.

Türkiye’nin itirazlarını çekmesi ve üç ülkenin ortak mutabakatı dünyada gündem olurken, Rusya’dan konuyla ilgili ilk açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov Rusya‘nın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olma planlarına olumsuz bir adım olarak nitelendirdi.

RIA haber ajansında yer alan habere göre, Ryabkov NATO’nun genişlemesinin “istikrara zarar verdiğini” ve NATO üyelerinin güvenliğine katkıda bulunmadığını ifade etti.

‘NATO’YA KARŞI ÖNLEMLER ALACAĞIZ’

NATO'nun, Polonya, Bulgaristan ve Romanya gibi Doğu Avrupa ülkelerindeki birliklerini güçlendirmeye yönelik kararlarını ve adımlarını da değerlendiren Ryabkov, buna karşı da önlemler alacaklarını belirterek, “Şimdi onlar bizim tarafımızdan önlemler alacağımız kararlar alacaklar. Yeteneklerimiz ve kaynaklarımız var. Güvenliğimiz yüzde yüz garanti altına alınacak. Bu kararı alanlar Rusya'nın sindirilebileceği ve dizginlenebileceği yanılsaması içindeler. Başarılı olamayacaklar. NATO birliklerinin bulunduğu ülkelerin güvenliğini güçlendiremeyecekler. İstikrar umudu daha da uzaklaşacak. Uzaklaştıkça da riskler artacak” diyerek NATO'ya gözdağı verdi.

Moody's Rusya'yı 'iflas etmiş ülke' ilan etti, Kremlin tepkili İlginizi Çekebilir Moody's Rusya'yı 'iflas etmiş ülke' ilan etti, Kremlin tepkili Erdoğan'ın iadesini istediği İsveçli vekil, Türkiye'nin NATO kararının ardından ilk kez konuştu İlginizi Çekebilir Erdoğan'ın iadesini istediği İsveçli vekil, Türkiye'nin NATO kararının ardından ilk kez konuştu Dış basın, Türkiye'nin NATO itirazını geri çekmesini böyle gördü: 'Erdoğan, direnmekten vazgeçti' İlginizi Çekebilir Dış basın, Türkiye'nin NATO itirazını geri çekmesini böyle gördü: 'Erdoğan, direnmekten vazgeçti'

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...