Arçelik’ten Rusya hamlesi

Arçelik, beyaz eşya üreticileri Indesit International ile Whirlpool şirketlerinin tamamını satın alacak. Şu anki satın alma bedeli üst sınırının 220 milyon Euro olduğu belirtildi.

Arçelik’ten Rusya hamlesi

Arçelik, ABD’li beyaz eşya üreticisi Whirlpool’un Rusya’daki üretim ve eski Sovyet ülkelerindeki satış ve pazarlama faaliyetlerini azami 220 milyon Euro’ya satın almak için anlaşma imzaladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, gerekli izinlerin ve anlaşma koşullarının karşılanmasının ardından Arçelik, Indesit International ve Whirlpool şirketlerinin tamamını Whirlpool EMEA SpA’dan satın alacak.

Arçelik hisseleri açılışın ardından 80.65 liraya kadar yükseldikten sonra saat 10:19’da yüzde 6.41 primle 80.50 liradan işlem gördü.

ŞİRKETLER 11 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR

Satın alınan varlıklar arasında Rusya’nın Lipetsk kentinde yılda 2.8 milyon adet soğutucu ve çamaşır makinesi üretimi yapan 2 bin 500 çalışanlı üretim tesisi de yer alıyor.

Açıklamada satın alma bedelinin çeşitli değişkenlere göre belirlendiği ifade edilerek şu anki satın alma bedeli üst sınırının 220 milyon Euro olduğu belirtildi.

Arçelik’in satın aldığı şirketler Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus ve Moğolistan pazarında faaliyet gösteriyor. (REUTERS)

Mevduatta stopaj indirimi uzatıldı İlginizi Çekebilir Mevduatta stopaj indirimi uzatıldı Motorinde indirim İlginizi Çekebilir Motorinde indirim Petrolde yükseliş sürüyor: Gözler BAE ve Suudi Arabistan'da İlginizi Çekebilir Petrolde yükseliş sürüyor: Gözler BAE ve Suudi Arabistan'da

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...