Baklavacılar ve çiftçiler fıstık fiyatları yüzünden karşı karşıya geldi

Baklava üreticilerinin fıstık fiyatlarını protesto etmesinin ardından Şanlıurfa’da toplanan üreticiler, baklavacılara yanıt verdi. Çiftçiler, baklavacıların açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Baklavacılar ve çiftçiler fıstık fiyatları yüzünden karşı karşıya geldi

İstanbul'da fıstık fiyatlarını protesto eden baklava ve tatlı üreticilerine yanıt geldi. Şanlıurfa’da Fıstık bahçelerinde toplanan üreticiler, fıstık fiyatının 400 lira olmadığını, yapılan açıklamanın gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Üreticiler olarak fıstık fiyatının 95 ile 100 lira arasında bir fiyatla sattıklarını aktaran çiftçiler, kendileri adına yüksek fiyatlı açıklamalarda bulunan baklava ve tatlı üreticilerini kınadı. Fıstık tarlasında toplanan çiftçiler adına açıklama yapan üretici Yusuf Kaya, fıstığın diğer gıda ürünlerine nazaran fiyatının çok cüzi bir şekilde arttığını, fiyatın 100 lira bandında seyrettiğini söyledi.

Kaya, fıstık fiyatının 400 lira değil, 100 lira olduğunu ifade etti. Üretici Ahmet Çalışkan ise girdi fiyatlarının çok yükseldiğine dikkat çekerek, fındığa verilen 200 liralık alan bazlı desteğin fıstığa da verilmesi gerektiğini aktardı.

Geçtiğimiz haftalarda Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği 450 liraya çıktığı söylenen baklavalık fıstık fiyatına tepki göstererek “Protesto için fıstıklı baklava üretmeyeceğiz” demişti.

‘SÖZLÜ SALDIRIYA UĞRADIK’

Fıstık üreticisi Kaya konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Baklavacılar tarafından sözlü saldırıya uğradık. Saldırıya karşılık vermek için buradayız. Bize yönelik çok kötü ithamlarda bulundular.

Baklavacılar fıstık fiyatlarının pahalı olduğunu söylüyorlar, halbuki öyle bir durum söz konusu değil. Biz 2021 yılında baklavalık fıstığı zaten 55 ve 60 TL arasında satmıştık. Yani şimdi stokçu ve tüccarlar da fıstığı stoklayarak baklavacılara yüksek fiyattan satıyorlar. Bu durumun bizimle bir alakası yok. Biz bu durumu dile getirmek için toplandık. Fıstık şu an diğer ürünlere göre çok çok alt taraflarda kalmıştır. Fıstık en az fiyatı artan ürün olmuş

Yani bakıldığında biz fıstık fiyatlarına bir zam yapmamışız. Baklavacılar başkanı bize ağır ithamlarda bulundu. Bizi zor durumda bıraktılar. Devlet yetkililerimizin çiftçilere sahip çıkmalarını istiyoruz, bize destek olmalarını bekliyoruz.”

‘İŞÇİLERE HAKETTİĞİ PARAYI VEREMİYORUZ’

Fıstık üreticisi Sabri Kına ise fıstık fiyatının şu an 150 lira olması gerekirken 95 ve 100 lira bandında seyrettiğini belirterek, “Fıstık şu anda ayaklar altında. Bu fıstık fiyatları ile biz şuan ne yakıt, ne bakım ne de işçi parasını veremiyoruz. İşçi haklı olarak yevmiyelerine zam yapılmasını istiyor. Haklı olarak 150 yevmiye istiyor. Ama biz fıstığı 100 liradan satıyoruz” dedi.

‘GELSİNLER 150 LİRAYA SATAYIM’

Kına, “Açıklamalarda da 350 ile 400 liraya satış yapılıyor diye söylendi. Biz buna kesinlikle karşıyız. Gelsinler, benim şu an ürünüm yok ama bazı esnaf arkadaşlarda bir iki parça kalmış. Fıstığı 400 liradan sattığımızı söylüyorlar ya, gelsinler ben onlara 150 liradan satayım. Ben de bunu iddia ediyorum” şeklinde konuştu.

Fıstık üreticisi Ahmet Çalışkan da “Fındığa verilen 200 liralık alan bazlı destek fıstığa da verilmesi lazım. Fıstığa verilen şuan alan bazlı destek 25 liradır. Ayrıca bu bu bölge Fırat Havzası’ndadır. Bu tarlaların sulanması lazım. Sulanırsa buralar, her taraf fıstık verir. Verimi yüzde 40 artar” diye konuştu. (DHA)

Boş baklavadan sonra şerbetsiz baklava İlginizi Çekebilir Boş baklavadan sonra şerbetsiz baklava Baklavada fıstık yerine ıspanak ve bezelye... Ayırt etmek çok zor İlginizi Çekebilir Baklavada fıstık yerine ıspanak ve bezelye... Ayırt etmek çok zor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...