Çin’den Rusya’ya dört ayda 25 milyar dolarlık enerji ödemesi

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Çin’in enerji kalemlerinde Rusya’ya yaptığı ödeme 25 milyar doların üstünde. Bu geçen yılın aynı dönemindeki meblağın neredeyse iki katı.

Çin’den Rusya’ya dört ayda 25 milyar dolarlık enerji ödemesi

Rusya-Ukrayna savaşı petrol, gaz ve kömür ithalatının faturasını yükseltirken Çin, haziranda Rusya'dan aldığı enerji kalemlerinde bir yıl öncesine kıyasla yüzde 72 daha fazla harcama yaptı.

Bloomberg'in haberine göre bugün yayımlanan gümrük verileri Çinli alıcıların toplamda 6,4 milyar dolar ödediğine işaret ediyor. Çinli alıcılar geçen yılın aynı ayında 3,7 milyar dolar harcama yapmıştı.

ÇİN DÖRT AYDA 25,3 MİLYAR DOLAR ÖDEDİ

Söz konusu meblağ Çin'in mart-haziran arasında Rus enerjisine yaptığı toplam harcamayı 25,3 milyar dolara çıkardı. Pekin, 2021'in aynı dört aylık döneminde iki kat daha az ödeme yaparak 13,5 milyar dolar harcamıştı.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekatı nedeniyle birçok ülke Rus ürünlerini almaktan kaçınırken Çin stratejik müttefikinden bazen indirimli fiyatlardan daha fazla enerji satın alıyor.

Finlandiya merkezli bağımsız araştırma şirketi Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi'nin (Centre for Research on Energy and Clean Air) geçen ay yayımladığı rapora göre Çin savaşın başlangıcından bu yana petrol, doğalgaz ve kömür açısından Rusya'nın kasasını başka herhangi bir ülkeden daha fazla doldursa da Pekin'in harcamaları bir blok olarak Avrupa Birliği'nin harcamalarına kıyasla hâlâ çok az.

Enerji üretimi için gerekli yakıtlar açısından alıcıların sırtını Rusya'ya daha fazla yaslaması nedeniyle bir önceki aya kıyasla Çin haziranda Rusya'dan kömür ve doğalgaz ithalat hacmini artırdı. Öte yandan Çin, Rusya'dan ham petrol alımını azalttı.

ÇİN'İN EN BÜYÜK PETROL TEDARİKÇİSİ RUSYA

Ancak buna rağmen Reuters'ın haberine göre Çinli alıcıların daha düşük fiyattan satılan Rus petrolünü tercih etmesiyle Rusya üst üste ikinci ayda da Çin’in en büyük petrol tedarikçisi oldu.

Çin Gümrük İdaresi’nin verilerine göre Çin, sevkiyatı daha maliyetli olan Suudi petrolünün ithalatını düşürdü. Çin’in ithal ettiği, deniz yoluyla ve Doğu Sibirya-Pasifik Okyanusu petrol boru hattı üzerinden gönderilen Rus petrolü haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10 artarak 7,29 milyon ton oldu.

Çin’in Rus petrol ithalatı Mayıs’ta varil başına günde yaklaşık 2 milyona çıkarak rekor seviyeyi görmüştü. Bu rakam haziranda varil başına günde 1,77 milyona düştü.

Çin, Suudi Arabistan’dan ise haziranda geçen yıla kıyasla yüzde 30 düşüşle 5,06 milyon ton petrol ithal etti. Çin’in Suudi Arabistan’dan petrol ithalatı mayısa göre günde varil başına 1,84 milyon azalmış oldu.

KÖMÜR VE DOĞALGAZ İTHALATI DA ARTTI

Öte yandan Bloomberg'in aktardığına göre Çin'in, Rusya’dan yaptığı toplam kömür ithalatı, geçen yılki 5 milyon tona ve mayıstaki 4,7 milyon tona kıyasla 5,3 milyon tona yükseldi.

Sıvılaştırılmış doğalgaz ithalatıysa geçen yılki 321 bin tona ve mayıstaki 397 bin tona kıyasla 521 bin tona yükseldi.

Çin ve Rusya'dan işbirliği vurgusu İlginizi Çekebilir Çin ve Rusya'dan işbirliği vurgusu AB ve ABD'den Rusya'ya yönelik yaptırımları hafifletme sinyali İlginizi Çekebilir AB ve ABD'den Rusya'ya yönelik yaptırımları hafifletme sinyali

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...