Emeklinin zam farkı 28 Temmuz’a kaldı

Bayramdan önce beklenen ödemeler gecikti. Memur emeklileri ile dul ve yetimlerinin bayramdan bu yana alamadığı maaş zam farklarının 28 Temmuz’da ödeneceği öğrenildi.

Emeklinin zam farkı 28 Temmuz’a kaldı

Yaklaşık 2 milyon 391 bin memur emeklisi, dul ve yetim temmuz zammı ile enflasyon farkından oluşan zam farkına nihayet kavuşuyor. Kurban Bayramı öncesinde ödeneceği söylenerek büyük bir beklenti yaratılmasına rağmen yaklaşık bir aylık dönemi zamsız geçirmek zorunda bırakılan memur emeklilerine hak ettikleri zam farklarının 28 Temmuz Perşembe günü ödeneceği öğrenildi. SÖZCÜ'ye bilgi veren Çalışma Bakanlığı yetkilileri, “Fark ödemesi için çalışmalar sürüyor. Belki bir gün önce, belki bir gün sonra olur ama biz 28 Temmuz gibi ödemiş olacağımızı öngörüyoruz” dedi.

ÖDEMELER 3 FARKLI DÖNEMDE

Zam farkları, temmuzun 1'i ile 5'i arasında emekli aylıklarını zamsız alan tüm memur emeklileri ile hak sahiplerine ödenecek. Temmuz başında örneğin 5 bin lira zamsız emekli aylığı alan bir memur emeklisinin hesabına 2 bin 85 lira zam farkı yatırılacak.

Memur, memur emeklileri ile eski SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş ve aylık ödemeleri birbirinden tamamen farklı tarihlerde yapılıyor. Devlet memurları maaşlarını her ayın 15'inde alıyor. Memur emeklileriyle dul ve yetimlerinin ödemeleri ise her ay, 2 ayda 1 ya da 3 ayda 1 şeklinde olmak üzere 3 farklı dönemde gerçekleştiriliyor. Bu dönemlerde yapılan ödemeler ise sicil numaralarına göre ayın 1'i ile 5'i arasında hesaplara yatıyor. Eski ismi SSK ve Bağ-Kur olan işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıkları ise yine sicil numaralarına göre her ayın 18 ile 24'ü arasında kalan 7 güne dağıtılarak ödeniyor.

Bayram öncesi başlandı

Bu yıl Kurban Bayramı nedeniyle memurların maaş ödemesi öne çekilerek 8 Temmuz'da yapıldı. Böylece memurlar bayram öncesinde yüzde 41.69 zam ve enflasyon farkının da eklendiği yeni zamlı maaşlarına kavuşmuş oldular. İşçi, esnaf ve çiftçi emekli aylıkları da yüzde 42.35'lik TÜFE farkı eklenerek 18 Temmuz'dan itibaren ödenmeye başlandı. Zamma bir tek memur emeklileri kavuşamadı.

Memur emeklisi hüsrana uğradı

Memur emeklilerinin aylıkları her ayın 1'ile 5'i arasında ödeniyor. Normalde her 6 ayda bir memur emeklileri enflasyon açıklanmadan önce aylıklarını alıyor, zam farkları ise hır yıl ocak ve temmuz aylarının 27-28'inci gününde ödeniyordu. Bu yıl farkların bayramdan önce ödeneceğine ilişkin açıklamalar yapılınca memur emeklilerinde büyük bir beklenti oluştu. Temmuz'un 1'i ila 5'inde aylıklarını zamsız alan emekliler bayramda bekledikleri zam farklarını alamayınca büyük bir hüsran yaşadı.

Kademeli emeklilik İlginizi Çekebilir Kademeli emeklilik

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...