Enflasyon nedeniyle kırmızı et yerine tavuğa olan talep artıyor

Dünyanın en büyük gıda işleme ve emtia ticareti şirketlerinden biri olan ADM, gıda enflasyonunun artması nedeniyle tüketicilerin daha uygun fiyatlı ürünleri tercih etmeye başladığını söyledi.

Enflasyon nedeniyle kırmızı et yerine tavuğa olan talep artıyor

Gıda işleme ve mahsul ticareti alanında dünyanın en büyük çok uluslu şirketlerinden biri olan, ABD merkezli Archer Daniels Midland Company (ADM) şirketi, Amerika'da son 40 yılın en yüksek gıda enflasyon oranları kaydedilirken olumsuz koşullardan etkilenen tüketicilerin kırmızı et yerine tavuk ürünleri tercih etmeye başladığını söyledi.

Bloomberg'in haberine göre ADM'nin CEO'su Juan Luciano salı günü yatırımcılara yaptığı açıklamada enflasyon baskısının genel olarak şirketin hayvan yemine olan talebin görünümünü küresel olarak 10 milyon ila 15 milyon ton aralığında düşürdüğünü söyledi.

TÜKETİCİ TERCİHLERİ DEĞİŞİYOR

Şirkete göre tüketiciler tüketim alışkanlıklarını değiştirirken tavuğa talebin artması nedeniyle tavuk yemi talebi de sığır yemi talebini geride bırakıyor.

Bununla birlikte ADM soya küspesi fiyatlarının mısırdan daha fazla artış gösterebileceğinin sinyallerini veriyor. Zira tavuklar soya küspesiyle mısırın karıştırılmasından elde edilen bir yemi tüketirken özellikle ABD'de büyükbaş hayvanlar çoğunlukla sadece mısırla besleniyor.

SOYA KÜSPESİNE TALEP ARTIYOR

Tavuğun daha ekonomik olduğunu belirten Luciano, fiyatların nispeten yüksek seyretmesi nedeniyle soya küspesinin buğday için bile çok verimli ve uygun maliyetli bir protein ikamesi olmaya devam ettiğini söyledi.

Soya küspesi vadeli işlemleri Chicago'da ton başına 400 doların üzerinde işlem görüyor. Temmuzda ton başına 380 doların altına kadar düşen soya küspesi vadeli işlemleri talebin artmasıyla toparlanmaya başladı.

Buğday fiyatları Rusya'nın Odessa saldırısının ardından sert yükseldi İlginizi Çekebilir Buğday fiyatları Rusya'nın Odessa saldırısının ardından sert yükseldi Gıdada yıllık fiyat artışı yüzde 171,36'ya çıktı: Açlık riski büyüyor İlginizi Çekebilir Gıdada yıllık fiyat artışı yüzde 171,36'ya çıktı: Açlık riski büyüyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...