Fransa hayat pahalılığıyla mücadeleye yönelik yasa tasarısını kabul etti

Fransa'da parlamento, hayat pahalılığıyla mücadeleye yönelik yasa tasarısını dün gece geç saatlerde 116'ya karşı 341 oyla kabul etti.

Fransa hayat pahalılığıyla mücadeleye yönelik yasa tasarısını kabul etti

Fransa hükümeti, Ulusal Meclis’in emeklilik maaşlarını artıracak ve kira artışlarını askıya alacak yasa tasarısını kabul etmesiyle, yükselen enflasyona karşı hane halkı alım gücünü kuvvetlendirmeye yönelik bir adım attı.

Tasarı 116’ya 341 oyla kabul edilirken merkez sağ Les Republicains ve aşırı sağ National Rally üyelerinin desteğini aldı, fakat Nupes vekilleri yasanın aleyhinde oy kullandı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçen seçimlerde mutlak çoğunluğu kaybetmesinin ardından partiler arasında uzalaşmaya varma becerisinin ilk kez sınandığı tasarı, bundan sonra merkez sağ parti olan Les Republicains’ın çoğunlukta olduğu üst meclis olan senatoya gidecek.

ÜCRET VE YEMEK KUPONLARINA ZAM

Tasarı aynı zamanda kamu çalışanlarına ücret artışı ve yemek kuponlarını yanı sıra, şirketlerin çalışanlarına daha yüksek, vergisiz ikramiye ödemesi yapmasını sağlayacak bir mekanizmayayı da içeriyor.

Tasarının bütçeye maliyetinin 20 milyar euro civarında olması bekleniyor.

HAYAT PAHALILIĞI ARTIYOR

Ukrayna’nın işgaliyle artan enerji fiyatlarının tırmandırdığı hayat pahalılığı ile mücadele etmek Macron’un en önemli seçim vaatlerinden biriydi.

Fransa’da enflasyon geçen ay diğer euro bölgesi ülkelerine paralel olarak yüzde 6,5 seviyesinde gerçekleşti.

Tasarının dün gece geç saatlerde mecliste kabul edilmesinden önce soldaki ana muhalefet ittifakı Nupes’un vekilleri saatler süren müzakerelerde hükümeti, yeterince kapsamlı önlemler almadığı yönünde eleştirdi. (REUTERS)

Fransa'da orman yangınları: Dev bir alan küle döndü İlginizi Çekebilir Fransa'da orman yangınları: Dev bir alan küle döndü Tarımsal girdi enflasyonu rekorunu yeniledi İlginizi Çekebilir Tarımsal girdi enflasyonu rekorunu yeniledi

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...