İngiltere’de enflasyon 40 yılın zirvesinde: Faiz baskısı artıyor

İngiltere'de tüketici enflasyonu haziranda yüzde 9,4'le son 40 yılın rekorunu kırarak yükselişini sürdürdü. İngiltere'de yükselen enflasyon, ülkenin merkez bankası üzerindeki faiz baskısını da artırıyor.

İngiltere’de enflasyon 40 yılın zirvesinde: Faiz baskısı artıyor

Britanya  Ulusal İstatistik Ofisi, İngiltere’de yıllık tüketici fiyat enflasyonunun (TÜFE) Haziran ayında yüzde 9,4’e yükseldiğini açıkladı. Mayıs ayındaki yüzde 9,1 olarak kaydedilen enflasyonda artışın sürdüğü görüldü.

Aylık bazda TÜFE de yükselerek Haziran 2022’de yüzde 0,7 arttı.

Bu verilere göre haziranda yıllık enflasyon Şubat 1982’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Enflasyon ayrıca ekonomistlerin yüzde 9,3 olan tahminlerini de aşmış oldu.

Mevcut enflasyon G7 ülkeleri arasında 1985 yılında görülen en büyük yıllık fiyat artışı olarak da kayıtlara geçti. Enflasyonun yükselmesinde gıda ve enerji fiyatlarındaki artışlar etkili oldu.

STERLİNDE 28 YIL SONRA İLK OLABİLİR

Enflasyonun tahminleri aşarak rekorunu yinelemesi İngiltere Merkez Bankası (BoE) üzerindeki baskıyı da artırdı.

Piyasalar enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından BoE’nin önümüzdeki ay 50 baz puan faiz artırımına gideceğini fiyatladı. Eğer banka 50 baz puan artırırsa bu, 1995’ten bu yana en yüksek oran olacak.

BoE Başkanı Andrew Bailey dün yaptığı açıklamada, faiz artışı ölçeğinde seçeneklerin masada olduğunu belirtti.

Euro faiz haberleriyle yükseldi İlginizi Çekebilir Euro faiz haberleriyle yükseldi Yurt dışı üretici enflasyonunda yeni rekor İlginizi Çekebilir Yurt dışı üretici enflasyonunda yeni rekor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...