Kur koruma tam bir saatli bomba

Hukukçu Bülent Yücetürk, Kur Korumalı Mevduat’ın maliyetinin 55 milyar lirayı geçtiğini belirterek döviz kuru yükselmeye devam ettikçe daha ne kadar ödeneceğinin belirsiz olduğuna dikkat çekti.

Kur koruma tam bir saatli bomba

Vatandaşa yük olmaya devam eden Kur Korumalı Mevduat'ın maliyeti 55 milyar lirayı geçti. Hukukçu ve Ankara eski Cumhuriyet Savcısı Bülent Yücetürk, “Ekonomik krizin altında ezilen vatandaş, ödediği vergilerle zenginin parasını korumak zorunda kalıyor. KKM tam bir saatli bomba” dedi. Bankalardaki mevduatın yüzde 15'inin Kur Korumalı Mevduat (KKM) olarak Merkez Bankası (TCMB) ve Hazine garantisinde olduğunu kaydeden Yücetürk “23 Mart-30 Haziran günleri arasında vadesi dolanlar için Hazine bütçeden 37.2 milyar lira ödendi” diyerek şunları söyledi: “Tek kuruş maliyeti olmayacak diyerek bu sistemi devreye soktular. Döviz kuru alıp başını giderken bu mümkün değil. KKM tam bir saatli bomba. Daha ne kadar ödeneceği belirsiz.”

TCMB'DEN 10 MİLYAR LİRA

Yücetürk, Merkez Bankası'nın dövizden dönenler için ne kadar ödeme yaptığı ise gizleniyor ve bu tutarın 10 milyar lira olduğu tahmin ediliyor. Şubat ayında döviz mevduatından Kur Korumalı Mevduat'a geçen şirketlere sağlanan avantaj nedeniyle vazgeçilen Kurumlar Vergisi tutarı ise 10.1 milyar lira. Buna göre sistemin ilk üç ayda kamuya toplam maliyeti 55 milyar lirayı geçtiği tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı.

Bülent Yücetürk

‘Kamu zararının hukuki sorumluluğu vardır'

Hukukçu Bülent Yücetürk, “Kamu görevlisi yetkisini kötüye kullanıp kamunun zararına neden olursa bunun hukuki sorumluluğu vardır. Devlet hazinesi üzerinde kumar oynayıp, kendilerine siyasi çıkar elde etmeye çalışan, kamuya zarar veren siyasetçiler bir hukuk devletinde bunun bedelini ödemek zorunda kalacaklardır” diye konuştu.

KKM'nin Hazine'ye bir haftalık maliyeti belli oldu İlginizi Çekebilir KKM'nin Hazine'ye bir haftalık maliyeti belli oldu EYT'nin maliyeti kur korumanın yarısı İlginizi Çekebilir EYT'nin maliyeti kur korumanın yarısı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...