Zararı kamuya yüklerler

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, ağustos ayından itibaren elektrik kesintilerinin hız kazanacağını söyledi.

Zararı kamuya yüklerler

Elektrik dağıtım şirketlerinin nakit akışı sıkıntısı yaşaması, elektrik kesintilerini gündeme getirdi. İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, elektrik sektöründe ciddi sıkıntılar yaşanacağını ve ağustos ayından itibaren elektrik kesintilerinin hız kazanacağını söyleyerek, “Ya elektrik kesintisi olacak ya da Elektrik Üretim Anonim Şirketi'nin (EÜAŞ) zararı kamuya yüklenecek” dedi. “Bu krizin arkasında elektrik dağıtım sektörünü elinde tutan şirketler var. Bu şirketler, piyasa faiz oranlarının düşük olduğu dönemde ciddi kârlar elde etti” diyen Özlale, şunları söyledi: “Piyasa faizleri yükselip Merkez Bankası faizleri düştüğü zaman taahhüt ettikleri yatırımları banka kredisiyle finanse etmeye çalışan şirketler için kâr mekanizması tersine işlemeye başladı. Bu durumda elektrik dağıtım şirketleri zarar etmemek için vatandaşlardan tahsil ettikleri ve günlük olarak Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.'ye (EPİAŞ) aktarmaları gereken parayı kendileri kullanmaya başladı ve bu da sektörde nakit akışı kesintisine neden oldu.”

Ümit Özlale

Ödeme yükümlülüğü kalktı

1 Temmuz'da şirketlerin günlük ödeme yükümlülüğünden kurtarıldığını belirten Ümit Özlale, “Elektriği üreten kuruluşların tahsilat oranlarında yüzde 65 düzeyinde bir aksama oldu. Elektrik faturalarının düşürülmesi ve arz güvenliğinin sağlanması için bu dağıtım şirketlerinin denetlenmesi gerekir ama kârın özelleştiği, zararın kamulaştığı bir soygunla karşı karşıya kalacağız” dedi.

Elektriğe yüklü bir zam daha gelebilir İlginizi Çekebilir Elektriğe yüklü bir zam daha gelebilir Doğalgazda büyük kriz: Yaz ortasında fiyatlar uçtu İlginizi Çekebilir Doğalgazda büyük kriz: Yaz ortasında fiyatlar uçtu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...