Mehmet Cengiz’e bir tepki de BESİAD’dan: Bodrum’un doğal güzelliği yok olacak

Cennet Koyu’nda 678 bin metrekarelik alana turistik tesis yapacak Mehmet Cengiz’e bir tepki de Bodrum Esnaf ve Sanayici İş İnsanları Derneği (BESİAD) Başkanı Neslihan Nazlıoğlu'ndan geldi.

Mehmet Cengiz’e bir tepki de BESİAD’dan: Bodrum’un doğal güzelliği yok olacak

Muğla'nın Bodrum ilçesinin doğa ve tarihi güzellikleriyle ünlü Gölköy Mahallesi'ndeki Cennet Koyu'nun Gökburun Mevkii'ndeki yarımadada 678 bin metrekarelik alana turistik tesis yapacak Mehmet Cengiz'e bir tepki de Bodrum Esnaf ve Sanayici İş İnsanları Derneği’nden geldi.

BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu yaptığı açıklamada Gölköy Mahallesi'nde yer alan eşsiz koylarından birisi Cennet Koyu'nda yasal durumu tartışmalı olan bir arazi üzerinde yapılması planlanan projenin gerek Bodrum'un yerel halkı, gerekse de Türkiye'nin farklı yerlerinde yaşayan ancak Bodrum'un değerlerini korumaya önem veren birçok kişinin tepkisini topladığını belirtti. Nazlıoğlu, “Bodrum'un güzelliklerini yasal kararları da, hiçe sayarak hunharca yok etme  neticeli bir projenin gönüllüsü olamayacağımız gibi, bu bakış açısı, Bodrum'da iş yapan ve geleceğini Bodrum üzerinde kuran bizleri ayrıca rahatsız etmektedir” dedi.

BODRUM’UN GERÇEK GÜZELLİĞİ DOĞA 

Yasal yolları hiçe sayan ve Bodrum'un değerlerini görmezden gelerek kazanılmaya çalışılan paraların uzun vadede Bodrum'a zarar vereceğini vurgulayan Nazlıoğlu, şunları söyledi:

“Bu durum, öngörülebilmesine rağmen, yasal yollar ve yerel halk ile Bodrum'un kendi değerlerini görmezden gelerek kazanılmaya çalışılan paraların hesabı, proje sahiplerinin Bodrum'a nasıl da geçici baktıklarını ve hesaplarının içerisine Bodrum'un katılmamış olduğunu bizlere göstermektedir.

Bodrum'un gerçek güzelliği doğal güzelliklerinden kaynaklanmaktadır. Tüm Türkiye ve dünyadaki birçok kişi de uzun yıllardır bu güzelliğin yarattığı cazibe merkezinde bulunmak ve yaşamak için Bodrum'a gelmektedirler.

Ancak para kazanma hesaplarını Bodrum'a rağmen yapan kişi ve kurumlar sebebiyle, Bodrum uzun dönemde, doğal güzelliklerini kaybetme ve cazibesini yitirme tehlikesi ile yüz yüzedir.

Bizler gibi Bodrum'da iş yapan ve geleceğini Bodrum'un üzerine kurmuş iş insanlarını, bu hunhar hesaplar ve tehlikeler endişeye sürüklemektedir.”

BODRUM’UN YAPISINA UYMAYAN PROJELER

Bodrum'un sürekli olarak, kendi kültürel ve coğrafi yapısına uygun olmayan projelerle karşı karşıya bırakılmış ve bundan ötürü birçok kez bu projelerin iptali için yargı yollarına başvurmak zorunda kalındığını ifade eden Nazlıoğlu, “Hukukun uygun gördüğü şekil ve şartlarda yapılması planlanan projelere de; yine Bodrum'un yerel halkına ve yapısına uygunluğundan emin olunarak adım atılması gerekmektedir.

Aksi halde kısa süreli hesaplarla çıkılan yollarda, Bodrum'un doğal güzellikleri ve orijinal hali yok olacak, sonrasında ise cazibesini kaybetmiş bir Bodrum'a kimse gelmek istemeyecek ve akabinde para hesaplarına konu edilen iş potansiyelleri de yok olacaktır.

Geçmişte cazibesini yitirmiş birçok turizm merkezi ile aynı kaderi paylaşmak istemeyen Bodrum'a; öncelikle hukuka saygılı, sonra yerel değerler ile Bodrum'un eşsiz güzelliklerine saygılı projelerin gelmesini ve para kazanma hesaplarının bu kriterler üzerinden yapılmasını istiyoruz. Bu endişelerimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Cennet Koyu'nda devletin arazisine çöküp kaçak otel yaptılar İlginizi Çekebilir Cennet Koyu'nda devletin arazisine çöküp kaçak otel yaptılar Mehmet Cengiz, Bodrum Cennet Koyu'nda projeye başlıyor İlginizi Çekebilir Mehmet Cengiz, Bodrum Cennet Koyu'nda projeye başlıyor

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...