CHP’li Alban: Kiralanan yerler geriye dönük incelenecek

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban ülke genelinde 49 yıllığına kiralanan orman, yayla ve koyların kira süresinin 25 yıl daha uzatılabileceği yönündeki karara tepki göstererek, “Şurada 11-12 ayınız kaldı, nereyi kime verirseniz kendinizi karlı mı sayacaksınız? Kiralanan ve özelleştirilen yerlerin geriye dönük hesabı sorulacak” dedi.

CHP’li Alban: Kiralanan yerler geriye dönük incelenecek

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, Ege, Karadeniz ve Akdeniz'de 49 yıllığına kiralanan orman, yayla ve koyların kira süresinin Cumhurbaşkanı Kararı'yla 25 yıl daha uzatılabileceği yönündeki karara tepki gösterdi.

Alban, “Siz şimdi bunları giderayak veriyorsunuz. 12 aya kadar nereyi verirseniz kendinizi karlı mı sayacaksınız? CHP'nin iktidarında bu uzun vadeli verdiğiniz yerler ve özelleştirmeler ile ilgili kesinlikle ama kesinlikle geriye dönük bir inceleme başlatılacaktır” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı aralarında Bodrum, Belek, Alanya, Kemer, Çeşme gibi turizm bölgeleriyle Karadeniz yaylaları ve ormanların da bulunduğu hazineye ait toplam 51 parça değerli gayrimenkulü, turizm yatırımcılarına otel yapmaları şartıyla 49 yıllığına tahsis edecek.

Bu süre bazı yatırımlar için Cumhurbaşkanı kararıyla 75 yıla kadar çıkarılabilecek. Tahsis hakkı kazanan şirketlerden sadece sosyal ve teknik altyapıya katılım payı istenecek. Tahsislerde yerli ya da yabancı ayrımı gözetilmeyecek. Dolayısıyla kamuya ait alanlar yabancılara da bedava verilecek.

 TALANA YENİ YOL AÇTILAR

“Muğla'nın ve ülkemizin ormanları yine yandaşlara peşkeş çekilmeye devam ediliyor. Bunu birkaç yıldır anlatıyoruz. Geçen yıl Turizm Teşvik Kanunu çıktığı zaman, Turizm Bakanı'na bu yetkiler verilirse bunu kötüye kullanacağını anlatmıştım” diyen Alban, aradan geçen bir yıllık zamanda Bodrum'dan başlanmak üzere Karadeniz'in, Akdeniz'in yaylalarının, koylarının, Muğla'nın ormanlarının talan edilmeye devam edildiğini öne sürerek şunları söyledi:

“Siz şimdi bunları giderayak,12 aya kadar nereyi verirseniz kendinizi karlı mı sayacaksınız? CHP'nin iktidarında bu uzun vadeli verdiğiniz yerler ve özelleştirmeler ile ilgili kesinlikle ama kesinlikle geriye dönük bir inceleme başlatılacaktır.

Zaten seçime çok az kaldı. Bu zamanda siz buraları kendi yandaşlarınıza veriyor, ömür boyu bir yatırım sanıyorsanız bunları unutun. Bodrum'daki ormanları, Karadeniz'deki yaylaları, Akdeniz'deki yaylaları uzun vadeli böyle verirseniz bu art niyetliliktir, bu doğaya ihanettir, cinayettir. Doğanın katledilmesidir, katliamdır.”

'MUÇEV, Ege ve Akdeniz kıyılarını talan ediliyor' İlginizi Çekebilir 'MUÇEV, Ege ve Akdeniz kıyılarını talan ediliyor'

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...