Elektrikler kesildi, köprüler yıkıldı, yüzlerce kişi tahliye edildi! İşte selin bilançosu

Karadeniz'de yaşanan sel felaketinin bilançosu açıklandı. Buna göre 38 bölgede elektrikler kesilirken 235 vatandaş tahliye edildi. Sel nedeniyle köprülerin yıkıldığı bölgede bazı yollar da ulaşıma kapandı.

AFAD tarafından, Batı Karadeniz'de meydana gelen aşırı yağışlar hakkında yazılı açıklama yapıldı.

22 İLE UYARI

Açıklamada Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan uyarılara, “Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Düzce ve Zonguldak illerine kırmızı uyarı verilmiştir. Sakarya, Bolu, Çankırı, Kırıkkale, Çorum, Yozgat, Tokat, Amasya, Samsun illerine ise turuncu uyarı verilmiştir. İstanbul, Kocaeli, Bursa, Bilecik, Ankara ve Sivas ve Ordu illerine ise sarı uyarı verilmiştir. Yağışların Kastamonu, Bartın, Karabük ve Sinop illerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış şeklinde bu gece saatlerine kadar devam edeceği tahmin edilmektedir” ifadeleriyle değinildi.

YETKİLİLER HAREKETE GEÇTİ

AFAD tarafından, Türkiye Afet Müdahale Planı çerçevesinde; Arama ve Kurtarma, Sağlık, İletişim, Enerji, Nakliye, Tahliye-Yerleştirme, Güvenlik ve Trafik, Beslenme, Barınma, Ulaşım ve Altyapı, Altyapı, Teknik Destek ve İkmal, Gıda Tarım ve Hayvancılık, Satın Alma ve Kaynak Yönetimi grupları ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Türkiye Belediyeler Birliği'nden görevlendirilen birer temsilcinin Başkanlığın AFAD Merkezi'nde toplanarak, çalışmalara başlandığı belirtildi.

Bakan Soylu Bartın’daki incelemelerini Kozcağız’da sürdürdü. Bartın’da etkili olan kuvvetli yağışın ağır tahrip verdiği yerlerden birisi de Kozcağız beldesi oldu. Beldede üç katlı bir ev sel sularına dayanamayarak yıkıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kozcğız beldesinde incelemelerde bulundu. Bakan Soylu, bölgede inceleme yaparak ilgili kurumların yetkililerine talimat verdi.

BAKANLAR BÖLGEYE HAREKET ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Bartın’a, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Kastamonu’ya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Sinop’a, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Karabük’e, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci Zonguldak’a gidiyor.

KAMU ÇALIŞANI VE HAMİLELERE İDARİ İZİN

Su, çamur, temizlik ve tahliye çalışmaları için yerel destek ekibi olarak Çankırı, Konya, Tokat ve Yalova illeri başta olmak üzere ekiplerin teyakkuza geçirildiği kaydedilen açıklamada Bartın, Bolu, Çankırı, Düzce, Karabük, Kastamonu, Samsun, Sakarya, Sinop ve Zonguldak illerinde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı İl AFAD Merkezinin ilgili afet gruplarının katılımı ile toplandığı aktarıldı. Zonguldak ve Bartın'da 27 Haziran tarihinde engelli ve hamile kamu personelinin 1 gün idari izinli sayılması kararlaştırıldığı açıklandı.

HELİKOPTER, PERSONEL, ARAÇ VE BOT DESTEĞİ

Yağıştan etkilenen bölgelere yönlendirilen Afet Arama Kurtarma Grubu rakamları şu şekilde paylaşıldı:

*Yağıştan etkilenen bölgeye Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 2 helikopter görevlendirilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan 1 helikopter Bartın Amasra'ya görevlendirilmiştir.

*Bartın'da; 4 dağcı, 9 dalgıç, 21 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 34 personel, 9 araç, 3 bot görev yapmaktadır. Düzce'de; 5 dağcı, 12 dalgıç, 176 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 193 personel, 47 araç, 4 bot, 14 motopomp görev yapmaktadır.

*Kastamonu'da; 4 dağcı, 10 dalgıç, 116 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplamda 130 personel, 30 araç, 6 bot, 2 motopomp görev yapmaktadır. Sinop'ta; 3 dalgıç, 15 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 18 personel, 3 araç, 1 bot görev yapmaktadır.

*Zonguldak'ta; 4 dağcı, 4 dalgıç, 20 arama-kurtarma personeli olmak üzere toplam 28 personel ile 6 araç, 4 bot görev yapmaktadır.

1929 PERSONEL ÇALIŞTI

Afet bölgesine 239 ambulans, 15 UMKE timi ve bin 929 personelden oluşan Afet Sağlık Grubu'nun gönderildiği not düşülen AFAD açıklamasında Afet Teknik Destek ve İkmal Grubu'nun sahada 407 personel 351 araç ile çalışmaları yerine getirdiği, bölgeye 48 personel, 50 gönüllü olmak üzere toplam 98 kişi görevlendirildiği ve 23 araç ile toplam 835 adet beslenme hizmeti verildiği ifade edildi.

235 VATANDAŞ TAHLİYE EDİLDİ

Bartın'da 5, Karabük'te 6, Kastamonu'da 27, Zonguldak'ta 6 olmak üzere toplam 38 köyde enerji kesintisi bulunduğu açıklanırken Bartın, Zonguldak ve Kastamonu illerinde İl Jandarma Komutanlıklarının toplam 362 personeli ve 106 aracı ile Bartın'da 15, Zonguldak'ta 90, Kastamonu'da 130 olmak üzere toplam 235 vatandaşın tahliye edildiği bildirildi.

YOLLAR ULAŞIMA KAPANDI

Kastamonu'da; İnebolu Kastamonu 0-3 kilometre, Kastamonu-İnebolu 2-30 kilometre, Cide-Doğanyurt-İnebolu Özlüce mevkii, Zarbana Köprüsü, Devrekani-Çatalzeytin Yolu 71'inci kilometre ve Kastamonu-Evreniye-Radar-Devrekani Yolu'nun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.

Demiryolu ulaşımı yönünden herhangi bir sıkıntı bulunmadığı aktarılan açıklamada aynı şekilde havayolu ulaşımı yönünden de herhangi bir sıkıntı olmadığı not düşüldü.

ZARAR TESPİTLERİ BAŞLIYOR

Kastamonu'ya 5, Bartın'a 1 ve Sinop'a 1 olmak üzere toplam 7 baz istasyonu bölgeye sevk edildiği açıklanırken Kastamonu il ve ilçelerinde bulunan tarımsal ve hayvansal zararın tespiti için yerel ekipler teyakkuza geçirildiği, yağış sonrası zarar tespitine başlanacağı bildirildi.

“101 AFETZEDEYE BARINMA HİZMETİ VERİLMEKTEDİR”

Yağış bölgelerindeki barınma durumu şöyle aktarıldı:

“Sinop Ayancık Endüstri Meslek Lisesi Pansiyonunda 30, Bartın Mehmet Rıfat Erkek Yurdunda 11, Zonguldak Özel Huzur Kız Öğrenci Yurdunda 60 olmak üzere toplam 101 afetzedeye barınma hizmeti verilmektedir. Kastamonu, Karabük illerinde muhtemel sel baskınlarından etkilenecek vatandaşlar için KYK ve Milli Eğitime ait yurtlar hazır halde bekletilmektedir.”

HALKA UYARI YAPILDI

AFAD'ın açıklamasına şöyle devam edildi:

*Meteorolojik uyarı verilen illere, sınır ve yakın bütün iller teyakkuza geçirilmiştir. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiler doğrultusunda bölgedeki vatandaşlarımız, kuvvetli yağış nedeniyle yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı CMAS hücresel yayını, SMS ve sosyal medya gibi tüm erken uyarı sistemleri aracılığıyla bilgilendirilmiştir.

*Bugün yağışların şiddetlenmesi ve riskin artması üzerine yeniden CMAS bildirimi yapılarak riskli bölgelerdeki vatandaşlarımız tekrar uyarılmıştır.

*Ayrıca yerel ses sistemleri ile sesli anonslar yapılarak bölgedeki vatandaşlarımızın riskli alanlardan uzak durması konusunda gerekli uyarılar yapılmaya devam edilmektedir.

6 İLE KIRMIZI ALARM

Kastamonu İnebolu'daki çalışmaları yerinde koordine etmek üzere AFAD Başkanı Yunus Sezer bölgeye ulaştığı bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, AFAD yöneticilerinin gerekli görevlendirilmelerinin yapıldığı not düşüldü.

Kırmızı uyarı verilen 6 ile destek vermek amacıyla AFAD tarafından 26 ilden personel ve araç görevlendirmesi yapıldığı açıklandı. Kırmızı uyarı verilen Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük, Zonguldak ve Düzce illerinde görevlendirilen ve teyakkuz halinde bekletilen toplam 4 bin 684 personel ile 899 araç/ekipman, 3 hava aracı, 7 mobil baz istasyonu ve 1 Mobil Koordinasyon TIR’ı bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

ZONGULDAK İL MERKEZİNDE METREKAREYE 49 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ 

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan kırmızı kodlu yoğun yağış uyarısının ardından İl Afet ve Koordinasyon Kurulu’nun toplandığını belirterek, “Tüm ilgili paydaşlarla dün öğle saatlerinden itibaren 7/24 esasına göre teyakkuz halindeyiz. Yaklaşık 3 gündür uyarıyı alıyorduk. Yarın akşama kadar da yoğun yağış olacağına dair tahminler devam ediyor. Sabah saatlerinde yoğunlaşan yağmurla beraber dere seviyelerimiz yükselmeye başladı. Dün gece 00.00’dan itibaren il geneline baktığımızda en çok yağışı metrekareye 49 kilogramla merkez ilçemiz almış” dedi.

ALAPLI’DA YAYLA YOLLARI KAPANDI 

Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde toprak kayması meydana geldi. Sağanak yağışın etkisiyle kayan toprak, Gümeli Yaylasına çıkan yolu ve Fındıkağılı Mahallesinde bulunan alternatif yayla yolunu kapattı.

ENKAZ HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

Öte yandan Sel sularının altında kalan Kastamonu'nun Bozkurt ilçesi, yağışın dinmesi ile birlikte havadan görüntülendi.

Ezine Çayı üzerinde yer alan köprülerin tamamı selden zarar gördü. Görüntülerde çok sayıda ev ve iş yerinin birinci ve giriş katlarının sular altında kaldığı, istinat duvarlarının ve geçici yapılan köprülerin yıkıldığı görülüyor.

Öte yandan Ezine Caddesi ve Yılmaz Mahallesi’ne ulaşım kesildi.

AĞRI VE IĞDIR’DAKİ SEL GÜMRÜK KAPILARINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Meteoroloji 12’nci Bölge Müdürlüğü tarafından rüzgar ve sel uyarısı yapılan Ağrı ve Iğdır’da saat 16.00 sıralarında sağanak yağış yaşamı olumsuz etkiledi. Yaklaşık 20 dakika yağan yağmur Iğdır’ın Aralık ilçesinde ve Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak ve Gürbulak köyleri ile İran’a açılan Gürbulak Gümük Kapısı’nda etkili oldu.

Aralık ilçesi Ortaköy mahallesinde Ağı Dağı’ndan sel suları ile birlikte gelen çamur ve dev kaya parçaları Iğdır ile Nahçivan arasında ulaşımın sağlandığı karayoluna aktı. Tonlarca çamur ve kaya parçaları nedeniyle karayolu ulaşıma kapanırken, araçlar yolda kaldı.

Yolda mahsur kalan vatandaşların ihbarı ile bölgeye İl Özel İdare ve Karayolları ile jandarma ekipleri sevk edildi. Sel nedeniyle Dilucu Sırın Kapısı’na yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta ulaşıma kapanan yolun temizlenmesi uzun süreceği için araçların Aralık ilçe merkezinden geçişi sağlandı.

Iğdır’ın Aralık İlçe Belediye Başkanı Mustafa Güzelkaya, sel nedeniyle ulaşıma kapanan uluslararası Iğdır-Nahçivan karayolunda birçok aracın çamura saplandığını, ancak can kaybı ya da yaralanma olmaması ile teselli bulduklarını ifade etti.

“BİRÇOK OTOMOBİL SULARA GÖMÜLDÜ”

Ağrı Dağı’nın diğer tarafında olan Doğubayazıt ilçesinde ise sel suları hem Gürbulak Gümrük Kapısı’nda hem de ilçeye bağlı Karabulak ve Gürbulak köylerinde etkili oldu. Sel suları nedeniyle Gürbulak Sınır Kapısı’nda görevli memurlar zor anlar yaşadı.

Sınır kapısındaki TIR parkında birçok otomobil ve TIR, sulara gömüldü. Gürbulak köyünde ise bazı evlerde hasara neden oldu. Selin meydana geldiği bölgelerde İl Özel İdaresi, Karayolları ve AFAD ekipleri aralıksız çalışmalarını sürdürüyor.

IRMAK TAŞTI, KAPANAN YOLDA MAHSUR KALANLAR İŞ MAKİNELERİYLE KURTARILDI 

Bartın’da aralıklarla şiddetini artıran yağış nedeniyle Bartın-Kozcağız yolu, Kozcağız Irmağının taşması sonucu ulaşıma kapandı. Jandarma ekipleri yolun her iki tarafını iş makineleriyle kapatarak araç geçişine izin vermedi. Yolun kapatılmasından hemen önce güzergaha giren bazı araçlar ise suda mahsur kaldı. İtfaiye ekipleri, iş makineleriyle araçlarında mahsur kalan kişileri güvenli bir noktaya tahliye etti.

İTFAİYE ERİ İLE MAHSUR KALAN VATANDAŞ ARASINDA İLGİNÇ DİYALOG

Kapanan yolda aracıyla mahsur kalan ismi öğrenilemeyen bir kişi ile itfaiye eri arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Araçta mahsur kaldığı sırada itfaiye erinin ısrarına rağmen çıkmak istemeyen kişi ikna edildikten sonra iş makinesiyle alandan çıkarıldı. Tahliyenin tamamlanmasının ardından itfaiye erine teşekkür eden kişiye, itfaiye eri, “İn diyorum sana, in diyorum arabayı bırakmıyorsun. Sana kurtaracağım dedim” diyerek sitem etti.

AKINTIYA DAYANAMAYAN CAMİ YIKILDI 

Ulus ilçesinde bağlı Yenikışla Köyü’nde bulunan bir cami de sel sularının yarattığı akıntıya dayanamayarak yıkıldı. Olayın yaşandığı sırada camide kimsenin bulunmaması nedeniyle yaralanma ya da can kaybı yaşanmadı.

KÖPRÜ ULAŞIMA KAPATILDI

Zonguldak'ta 25 Haziran'dan bu yana etkisini sürdüren şiddetli sağanak hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Hızını yitirmeyen sağanak, Gökçebey ilçesinde tehlikeli durumlar oluşturuyor. Dün Gaziler Deresi'nin taşmasının ardından bugün sular çekilmiş ve selin boyutu gözler önüne serilmişti.

Bugün ise Agusto Deresi taşma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Dere suyunun gittikçe yükselmesiyle ekipler teyakkuza geçti. Derenin geçtiği güzergahta iki dereyi birbirine bağlayan köprü ulaşıma kapandı. Çökme tehlikesi bulunan köprüden geçişler şeritlerle kapanırken, köprüye gelen iki taraftaki mahalleliler karşıya geçemedi.

AFAD BİR AÇIKLAMA DAHA YAPTI

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Yunus Sezer, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu, Bartın ve Zonguldak illerinde 235 vatandaşın tahliye edildiğini belirtti.

CAMİ YIKILDI

Bartın’da etkili olan kuvvetli yağış Ulus ilçesinde bir camiyi minaresiyle birlikte yıktı. Ulus ilçesine bağlı Yenikışla köyü Çukurtarla Mahallesi’ndeki cami, sel sularına dayanamayarak yıkıldı. Yıkılan camiyi görüntüleyen köy sakini, gözyaşlarına hakim olamadı.

HELİKOPTERLE KURTARILDI

Bozkurt'un İlişi köyünde Zarbana Çayı'nın taşması neticesinde yaklaşık 40 hanede mahsur kalan vatandaşlar kurtarıldı. Bedensel engelli bir vatandaş da Sahil Güvenlik Komutanlığına ait helikopterle kurtarıldı. Vatandaşın kurtarılma anları kameralara yansıdı.

ZONGULDAK’TA 1 GÜN İZİN KARARI

Valilikten yapılan açıklamada, “Meteorolojik verilere göre kuvvetli sağanak yağışın devam edeceği değerlendirildiğinden ilimiz genelinde engelli ve hamile kamu görevlilerinin 28.06.2022 tarihinde 1 gün idari izinli sayılmaları uygun görülmüştür” denildi.

İNEBOLU’DA DURUM AĞIRLAŞIYOR

Şiddetli yağışın ardından Söke Çayı’nın taştığı İnebolu ilçesindeki vatandaşlardan Yılmaz Maden, uyarıları dikkate alarak sabaha kadar uyumadıklarını söyledi.

Evinde sel nedeniyle hasar olduğunu belirten Maden, “Uyarılardan sonra yukarı mahalleye giderek ailemle birlikte arabanın içinde kaldım. Sel haberini alınca aşağıya indim. Baktık ki çay taşmış. Benim çok fazla zararım olmadı. Su balkondan girmiş. Yollar deniz gibi olmuştu. Karayolları ekipleri çalışma başlattı. Suyun çekilmesi için ekiplere yardım ettik. Yolu patlatıp suyu dereye verdiler” dedi.

“EVİMİZ BİTTİ”

İnebolu ilçesindeki Söke Çayı yakınında oturan Bahar Karagözoğlu ise evinin çamura bulandığını söyleyerek, “Eşyalarımız yeniydi. Eşyalarımız komple karardı. 15 yıldır burada oturuyoruz. İkinci kez sele şahit oldum. Sabah erken uyandık. Çayın dolduğunu fark ettik. Su bir anda geldi. Kardeşimin evinde kalıyoruz, bizim evimiz bitti” diye konuştu.

EV SEL SULARINDAN DOLAYI YIKILDI

Kastamonu’da etkili olan kuvveti sağanak yağış sebebiyle, Azdavay ilçesine bağlı Derelitekke Köyünde bulunan bir köy evi yıkıldı. Köy evinin yıkılma anı, vatandaşların telefon kamerası ile kaydedildi. İş makineleri de sel sularına teslim oldu.

CİDE ÇAYI’NDA VE GÖKIRMAK’TA SU SEVİYELERİ YÜKSELDİ

Yağış sonrası Cide ilçesi Irmak Mahallesinin içinden geçen Cide Çayı’nın debisi de yağışın etkisiyle yükseldi. Mahalle sakinleri, mahalle içinden geçen çaya ait taşkın koruma duvarlarının her an yıkılma riski bulunduğunu belirterek tedirgin olduklarını aktardı.

Yağışın etkisiyle, Taşköprü ilçesinde bulunan Gökırmak Nehri’nin de su seviyesi yükseldi. Yetkililer belediye hoparlöründen yapılan anonslarla vatandaşları ırmak kenarına gitmemeleri ve park halinde bulunan araçlarını olası bir taşkının yaşanabileceği alandan kaldırmaları konusunda uyardı.

YOLLARDA ÇÖKMELER YAŞANDI

Etkili olan yoğun yağış sonrası Kastamonu’nun Şenpazar ilçesi ile Cide ilçesine bağlı Soğuksu grup yolunda çökmeler yaşandı. Yaşanan çökmeler sonrası jandarma ekipleri yolu ulaşıma kapatarak önlem aldı.

VATANDAŞLAR HELİKOPTERLERLE KURTARILDI

Kastamonu’da etkili olan sağanak yağıştan kaynaklanan selden dolayı bazı vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı. Bozkurt ilçesi İlişi Köyünde mahsur kalan vatandaşlar, AFAD’a ait helikopterlerle yapılan çalışmalar sonucu kurtarıldı.

2 KİŞİ DEREYE DÜŞTÜ, ARAMA ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Olay saat 22.30 sıralarında Çay Mahallesinde meydana geldi. Düzcede etkili olan sağanak yağış nedeniyle debisi yükselen Asar Deresine iki kişinin düştüğü ihbarı üzerine ekipler harekete geçti.

İtfaiye, AFAD, jandarma ve UMKE ekipleri, 2 kişinin sürüklenme ihtimaline karşı Asar Deresi ile Melen Çayının birleştiği yer olan Yeni Taşköprü Köyü mevkisinde arama çalışması başlatıldı. Ekipler su debisinin yüksek olması nedeniyle Melen Çayı etrafında suyun daha az olduğu yerler ile çalılıklar arasında da arama yaptı. Ayrıca Melen çayına karşıdan karşıya tel çekerek biriktirme yapan ekipler çalışmalarına devam ediyor.

TÜNEL KAPATILDI

Zonguldak’ta, Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Tünellerinin Uzunkum mevkisindeki ikinci tünelinde menfezlerden taşan suların birikmesiyle merkezden Kilimli ilçesine ulaşımı sağlayan tünelin içinde bazı yerlerde asfalt kabardı. Olası kazaları engellemek için polis ekipleri güvenlik önlemi alırken, tünellerin Kilimli Sahil yoluna bağlanan kısmı trafiğe kapatıldı. Sürücüler alternatif yollara yönlendirildi.

MAHALLE BAĞLANTISI SUYLA DOLDU

Tünellerin bir parçası olarak yapılan Karaelmas Köprülü Kavşağının Karaelmas Mahallesine bağlantıyı sağlayan geçidi de taşan sularla kaplandı. Yolda 20 santime yakın su olduğu görülürken, hareket halindeki bazı araçlar güçlükle ilerledi.

BİR ÇOK KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde etkili olan kuvvetli sağanakla birlikte derelerin taşması sonucu Eğerci köyü sel sularının etkisi altında kaldı. Devrek ilçesinde gece saatlerinden itibaren aralıklarla etkili olan kuvvetli sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi. AFAD ekipleri bölgede tedbirlerini aldı. Öte yandan Devrek çayırın debisi aşırı yağışlar nedeniyle yükseldi. Vatandaşlar da Karşıyaka Köprüsü’nü izleyerek endişeli bekleyişini sürdürdü.

BARTINDA ZEMİN KATLARI SU BASTI

Bartın'da sağanak yağmur sonrası sular altında kalan apartmanda mahsur kalan vatandaşların yardımına itfaiye ekipleri yetişirken, bodrum katında bulunan yavru kediler boğulmaktan son anda kurtarıldı.

Bartın'da sabah saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağmur hayatı felç etti. Irmaklarda yaklaşık 8 metre yüksekliğe ulaşan su seviyesi şehir merkezini nehre dönüştürürken bazı apartmanların zemin katlarını su bastı. Kemer Köprü Bülent Ecevit Bulvarı'nda bulunan çoğu apartman çevresinin suyla kaplanması nedeniyle bazı vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı. İhbar üzerine olay yerine polis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 10 kişi itfaiye ekiplerinin yardımıyla evlerinden tahliye edildi.

Öte yandan ardiye kısmında yavru kedilerin de bulunduğunun ihbarı üzerine çalışan itfaiye ekipleri, kedileri boğulmaktan son anda kurtardı. Sırılsıklam ıslanan yavru kedilerin annelerini arayan ekipler daha sonra bakımları için kuruma getirdi.

Diğer yandan kent genelinde su seviyesinin giderek yükselmesinin ardından sıkıntılı bölgelerde bulunan apartmanlardaki vatandaşlar polis ekipleri tarafından megafonla uyarılarak tahliye ediliyor.

Çay taştı, köprüler çöktü... ‘Üst katlara çıkın' uyarısı İlginizi Çekebilir Çay taştı, köprüler çöktü... ‘Üst katlara çıkın' uyarısı 11 ilde sağanak yine köprü yıktı, yolları kapattı! Daha da kötüsü geliyor... İlginizi Çekebilir 11 ilde sağanak yine köprü yıktı, yolları kapattı! Daha da kötüsü geliyor...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...