Erdoğan: Marmaris yangını büyük oranda kontrol altında

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris'te yaptığı açıklamada orman yangınının büyük oranda kontrol altına alındığını duyurdu. Yangının ufak bir bölgede sürdüğünü ifade eden Erdoğan, orman yangını çıkaranlara nasıl bir ceza verilmesi gerektiği sorusuna "Ucu nereye dayanıyor? İdama mı? İdam olmalı" yanıtını verdi.

Erdoğan: Marmaris yangını büyük oranda kontrol altında

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangının büyük oranda kontrol altına alındığını söyledi. Marmaris Değirmenyanı Kriz Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

* “21 Haziran 2022 tarihinde Muğla’nın Marmaris ilçesinde Hisarönü Mahallesi, Bördübet koyu ile Yedi Adalar mevkiinde 20.02 ile 20.10 arası başlayan yangın afetinde bildiğiniz gibi ilk müdahaleleri 20.10’da teşkilatımız gerçekleştirdi. İlk müdahale 3 helikopter ve 2 uçak ile gerçekleştirildi.

* Yapılması gereken neyse bunların hepsi anında gerçekleşti, anında yapıldı. Bu süreci güçlü bir şekilde devam ettirdik. Bu süreci toplamda 95 araç, 576 personelle gerçekleştirdik. Yapılan ilk müdahaleyle yangının çok daha büyük boyutlara ulaşması engellendi.

* Tabii bununla birlikte saat 14.02’de Dalaman’da 22 Haziran’da saat 09.30 Fethiye, Köyceğiz, saat 14.20’de Seydikemer’de çıkan yangınlar kontrol altına alınmıştır. Burada bütün ekiplerimize canhıraş çalışmaları sebebiyle de şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.”

“KATAR 3 HELİKOPTERLE ÇALIŞMALARA İŞTİRAK ETTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1204’ü orman olmak üzere 4 bin 587 personelin sahada görev yapmaya devam ettiğini belirtip, şu ifadeleri kullandı:

* “Bugüne kadar 405 arazöz, 202 iş makinası, 48 itfaiye aracı, 119 su tankeri, 28 TOMA olmak üzere toplam 1159 araç görev yaptı. 15’i uçak, 46 helikopter olmak üzere 61 hava aracıyla yangında arkadaşlarımız görev aldılar.

* AFAD’ın koordinesinde Muğla’ya 22 ilden toplam 261 araç görevlendirilmesi yapılmıştır. Avrupa Sivil Koruma Mekanizması, Romanya ve İsrail’den hava aracı desteği konusunda yardım teklifinde bulunmuş fakat şu an itibariyle ihtiyacımızın olmaması sebebiyle kendi araç gereçlerimizle söndürmeyi sürdürüyoruz.

* Aynı şekilde Azerbaycan’dan böyle bir teklif yapıldı. Bu teklif 1 uçak. Şu anda çalışmaların içerisinde yerini aldı. Bir diğer taraftan Orman Genel Müdürlüğü 14 uçak, 25 helikopterle çalışmalarını sürdürdü. Katar 3 helikopterle bu çalışmalara iştirak etti.

* Jandarma 14 helikopterle yerini aldı. Milli Savunma Bakanlığı’nın 6 helikopteriyle burada yerini alması suretiyle çalışmalarımız devam ediyor.”

“HERHANGİ BİR CAN KAYBI VE KAYIP VATANDAŞIMIZ YOKTUR”

AFAD’ın koordinesinde 26 sivil tolum kuruluşundan 393 personel 47 araç geldiğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

* “Müdahale çalışmalarında 15 Afet Grubu görev almaktadır. Herhangi bir can kaybı yoktur. 47 hastaya müdahale edilmiştir. Sağlık ekiplerimiz 19 ambulansla, toplam 135 personel ile müdahalede bulunmaktadır. 50 haneye sağlık taraması yapılmıştır.

* Yangınlar sırasında toplam 131 hane 435 kişi tedbir amaçlı tahliye edilmişlerdir. Toplam 344 kişiye barınma hizmeti sağlanmıştır. Toplam 467 hayvan ve 52 araç tahliyesi yapılmıştır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yangın nedeniyle tahliye edilen hanelere 288 bin lira nakdi yardımda bulunulduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

* “Bütün bunlardan sonra da şu an itibariyle yine gerek karadan gerek havadan bütün söndürme, soğutma çalışmalarımız devam etmektedir. Şu ana kadar gerek Tarım ve Hayvancılık Bakanım, İçişleri Bakanım, bakan yardımcılarımız hep birlikte süreci kontrol altında tutmuşlardır.

* Kurum olarak itfaiyelerimiz, AFAD’ımız bu koordinasyonlar içinde sürekli yer aldılar, hiçbir an burayı yalnız bırakmadılar. Bu süreci son anına kadar devam ettirecekler.

* Milletvekillerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Onlar da burayı terk etmediler. Burada Cumhur İttifakı olarak AK Parti, MHP yerlerini aldılar. Buradaki süreci sonuna kadar takip ettiler.

* Ben de bütün arkadaşlarımıza, çalışmalarda emeği geçen sivil vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Sağlıklı haberler üretmek suretiyle vatandaşları bilgi sahibi yapan medyamıza da ayrıca teşekkür ediyorum.”

“BÜYÜK ORANDA KONTROL ALTINA ALINMIŞ VAZİYETTE”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

* “Dalaman’dan şöyle helikopterle gelişimizi yaptık. Herhangi bir yerde bir sıkıntı var mı, kontrol altında mı bakalım dedik. Bir ufak yerde bir şeyler gördük. Bunun dışında hamdolsun, büyük oranda bu iş kontrol altına alınmış vaziyette.

* İlk etapta 2 bin hektardı, daha sonra 3 bin hektara çıktı. Son anda 4 bin hektarı buldu. Şu an itibariyle 4 bin hektarın kontrol altına alınmasıyla, soğutmayla bunları bir an önce küçültüp, bir taraftan ekime başlayacağız. Ağaçlandırma çalışmalarımızı başlatacağız.

* Geçen yıl Muğla, Antalya, Alanya’da yaşadığımız bu olaylarla durmadık hemen dikimlere başladık. Şu anda oralar çok farklı bir hale geldi. Burada da şimdi aynı uygulamayı yapacağız. İnşallah bu bölgedeki sıkıntıyı da süratle gidereceğiz.”

‘İDAM’ MESAJI

Bir basın mensubunun ‘Orman yangınlarını çıkaranlara yönelik nasıl bir ceza verilmesi gerekiyor’ sorusu üzerine Erdoğan, şu yanıtı verdi:

* “Caydırıcı bir ceza. Ucu nereye dayanıyor, idama mı? İdam olmalı. Sultan Fatih ne diyor? ‘Ormanlarımdan bir ağaç kesenin boynunu vururum’ diyor. Bu iş o kadar önemli.

* Canım bütün ormanları yakıyoruz. Bütün haşerat, hayvanlar bu ormanlarla yanıyor. Adam affedersin içmiş. Şaribüleyli vennehar, bilmem neye kızdım, onun için burayı yaktım. Ne demek, böyle saçmalık olur mu? Bu tartışmalı, bunun üzerinde etraflıca durmalıyız.”

THK uçakları Marmaris'te neden yok: 3 yıllık inadın faturasını ödemeye devam ediyoruz İlginizi Çekebilir THK uçakları Marmaris'te neden yok: 3 yıllık inadın faturasını ödemeye devam ediyoruz

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...