Gaziantep’te besiciler et fiyatlarındaki indirimi protesto etti: ‘Yem, arpa ve samanı da indirin o zaman’

Et ve Süt Kurumu'nun (ESK), et satış fiyatını yüzde 25 düşürüp, üreticiden de düşük fiyatla et alma kararını protesto eden besiciler, Gaziantep-Şanlıurfa Karayolunu ulaşıma kapattı. Besiciler, “Eti yüzde 25 indirin, insanlar ucuz et yesin ama yemi de, arpayı da, samanı da indirin” diye tepki gösterdi.

Yaklaşık 2 saat süreyle karayolunu ulaşıma kapatarak tepkilerini dile getiren besiciler, girdi fiyatlarındaki yüzde 200'ü bulan artış nedeniyle besicilerin harcadığını dahi kazanamaz duruma geldiğini belirtti.

“ARPAYI DA SAMANI DA İNDİRİN O ZAMAN”

Protesto eylemine katılan besicilerden Hakan Doğru ise, geçtiğimiz yıl 1.5 TL'ye aldıkları arpanın fiyatının 7.5 TL'ye yükseldiğini, 1 liraya aldıkları bir kilo samana şimdi 4 TL ödediklerini, 120 TL olan bir torba yemi ise 400 TL'ye aldıklarını belirterek tepkisini şöyle dile getirdi:

“Besici ağlıyor, üretici üreterek batıyor. İhracat yasağı nedeniyle zaten hayvanımızı satamıyoruz. Yem, saman, arpa fiyatları uçmuş, adam ‘İndirim yapacağız' diyor. Bir sor bakayım hele indirim yapacak halin var mı? ‘Harcadığın paranın yarısını kazanabiliyor musun?' diye.

Ülkeyi ayakta tutacak güç olan hayvancılığı batırdılar. Ankara’da klimalı odalarda oturan Tarım Orman Bakanlığı yetkilileri, ‘Eti indirdim, şunu artırdım' diye ahkam kesiyor.

Gelip bir gün besi çiftliğinde derdimizi sordular mı? Tarlaya gidip domatesin fiyatının pazara niye yüksek geldiğini öğrendiler mi? Vatandaş kasaptan 150160 TL'ye et alıyor ama besicinin satış fiyatı 75-80 TL. Tamam vatandaş ucuz et yesin diye indirim yapın ama yemi de, arpayı da samanı da indirin o zaman.”

JANDARMA MÜDAHALE ETTİ

Yaklaşık 2 saat süreyle Gaziantep-Şanlıurfa Karayolu'nun kapatılması nedeniyle kilometrelerce uzunlukta kuyruk oluştu. Bunun üzerine olay yerine gelen Jandarma, besicilerin açıklama yapmasının ardından yolu ulaşıma açtı.

Et ve Süt Kurumu, kuzu eti fiyatlarında yüzde 25 indirim yapacak İlginizi Çekebilir Et ve Süt Kurumu, kuzu eti fiyatlarında yüzde 25 indirim yapacak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...