HDP binasındaki cinayetin sanığı, 4’üncü kez hakim karşısında

İzmir'de, HDP il binasında Deniz Poyraz'ı tabancayla vurarak öldüren Onur Gencer'in tutuklu yargılanmasına bugün görülen 4'üncü duruşmayla devam edildi. Duruşma öncesi basın açıklamasında bulunan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Bu cinayet, canı sıkılan bir yurttaşın, 'Bugün de bu işi yapayım' dediği bir katliam değil" dedi. 

HDP binasındaki cinayetin sanığı, 4’üncü kez hakim karşısında

Olay, geçen yıl 17 Haziran’da, Çankaya semtinde meydana geldi. İş hanının 2’nci katındaki HDP İl Başkanlığı’na gelen eski sağlık çalışanı Onur Gencer, partide çay servisi yapan annesi rahatsız olduğu için yerine 1 günlüğüne çalışan Deniz Poyraz’ı tabancayla öldürdü. Silah sesleri üzerine adrese polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

Polis, binanın bulunduğu sokağın çevresini güvenlik şeridiyle çevirerek, yaya geçişine kapattı. Saldırgan Gencer, polis tarafından yakalanıp, gözaltına alındı. Gencer, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, Gencer hakkında ‘tasarlayarak kasten öldürme’, ‘iş yeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 7 yıl hapis cezası talep edildi.

Davanın 29 Nisan’da görülen duruşmasında Poyraz’ın avukatları, salonda hazır bulunan avukatların tamamının tutanağa geçirilmesi talebinin reddi üzerine reddi heyet talebinde bulundu. Talebi değerlendiren İzmir 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi, davada hakimin reddi veya çekilmesi koşullarının bulunmadığını belirtip, reddi heyet taleplerinin reddine karar verdi.

Tutuklu sanık Onur Gencer’in yargılanmasına bugün 4’üncü duruşmayla başlandı. Duruşmada, sanık Gencer’in yanı sıra avukatlar, Poyraz’ın ailesi, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekilleri ve partililer salonda yerini aldı.

‘CİNAYETTEN ÖNCE 105 KEZ KEŞİF YAPILMIŞ’

Duruşma öncesi İzmir adliyesi önünde yapılan basın açıklamasına Poyraz’ın ailesinin yanı sıra CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve HDP Van Milletvekili Sezai Temelli katıldı. “Bu cinayet, canı sıkılan bir yurttaşın, ‘Bugün de bu işi yapayım’ dediği bir katliam değil” diyen Tanrıkulu, şunları söyledi:

“Bu tür olayları yapanlarda üç aşamaya bakmak lazım. Birincisi cinayetten önceki aşama, ikincisi işlendiği silahla güvenlik güçlerinin tutumu, üçüncüsü ise sonraki aşamada yine güvenlik güçlerinin ve yargının tutumu. Üç aşamaya da baktığımızda bu katliam girişiminin, bu cinayetin derin devletin derin ilişkileriyle şekillendiği çok açık biçimde ortada. Cinayetten önce 105 kez keşif yapılmış.

Binanın önünde karakol var. Gelen giden takip ediliyor ama bu katile herhangi bir şey yapılmamış. Cinayetten önceki siyasal ortam, kutuplaştırıcı nefret söylemi, kapatma davası, kadın hareketine karşı girişimler, böyle bir cinayet fikri, siyasi zemini hazırlamıştır. Üçüncüsü, cinayetten sonra sadece 24 saat gözaltında tutuldu. Hiçbir ilişkisi araştırılmadı. Adliyeye getirilip, tutuklandı. Savcılık tarafından soruşturma yapılmadan, ilişkileri değerlendirilmeden, nerede kimlerle kaldığı araştırılmadan bir iddianame hazırlandı.”

“BURADA BİR ADALET ARAYIŞI YOK”

HDP Van Milletvekili Temelli de “Bugün burada bir yargılamayı daha izleyeceğiz. Aslında burada bir adalet arayışı yok. Aksine büyük bir adaletsizliğin örtülmesi ve çok büyük bir adaletsizlik var. Elini kolunu sallaya salaya tam 105 kez keşif yapan bir katile engel olmayan bu zihniyet aslında bu cinayetin ortağıdır. İltisak mı arıyorsunuz? Onlarca iltisak var ortada ama münferit bir olaymış gibi önümüze bu davayı getirip koyuyorlar ve o büyük suçu gizlemeye çalışıyorlar. Deniz’in hesabını sormak, hepimizin boynunu borcudur. Tıpkı Deniz gibi katledilmiş birlerce gencimiz, arkadaşımız ve yoldaşımızın hesabını sormak aslında bu ülkede toplum barışını inşa etmektir” diye konuştu.

AVUKATLARIN HİÇBİR SORUSUNA CEVAP VERMEYECEĞİNİ SÖYLEDİ

Duruşmaya öğlen verilen aranın ardından devam edildi. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, sanığa ‘G.A.’ isimli kadınla ilgili soru sordu. Sanık Gencer, avukatların soracağı hiçbir soruya cevap vermeyeceğini söyledi. Ancak buna rağmen avukatlar sorularını sormaya devam etse de Gencer, sessiz kalıp cevap vermedi. Avukatların sorularını sormasının ardından tanıkların dinlenmesine geçildi.

TANIKLARA SÖZ VERİLDİ

İlk olarak Gencer’in olaydaki silahı satın aldığı av malzemeleri dükkanının sahibi M.D.’ye söz verildi. Gencer’i daha önceden tanımadığını belirten M.D., “Kendisini silah almaya geldiğinde tanıdım. Kemeraltı’nda av malzemeleri bayisiyim. Olaydan 15 gün önce sanık elinde satın alma belgesinin olduğunu söyledi. Bunun üzerine pazarlık yaptık ve işlemleri başlattık. 10 gün sonra da Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce verilen belgenin ardından silahı aldı. Satın alma belgesi olmasaydı kendisiyle konuşmazdım bile. Bize genelde can tehlikesi olan, suç işleyenler geliyor. Sektörümüz bu şekilde” dedi.

M.D., Gencer’in kendisine, silahı sıklıkla yürüyüşe gittiğini, burada karşısına çıkan köpekleri kovalamak için alacağını söylediğini de ifadesinde anlattı.

“HEMEN IŞIKLARI SÖNDÜRÜP, KAPIYI KİLİTLEDİK VE POLİSİ ARADIK”

M.D.’nin ardından HDP İl Binası’nın üst katındaki dil okulunun sahibi Ö.G.’ye söz verildi. Ö.G., “Olay anında kurstaydık. Sesleri duyunca durumu fark ettik. Hemen ışıkları söndürüp, kapıyı kilitledik ve polisi aradık. Televizyondan da bizim kursun adının geçtiğini gördük. Bizle daha önce görüşmeye gelmiş. Ön kayıt işlemini yaptığımızı gördük. Polislerle de bu durumu paylaştık” dedi.

OKUL ARKADAŞLARI TANIK OLARAK DİNLENDİ

Olaydan bir gün önce Gencer ile görüşen okul arkadaşı G.Ö.A. da tanık olarak dinlendi. G.Ö.A., “Aynı üniversitede bölüm arkadaşıydık. Tanışıklığımız oradan gelir. Sanık, zaten her gün okula gelmezdi. Hafta bir veya iki kez anca gelirdi. Olaydan bir gün önce AVM’de buluştuk. Bilardo oynayıp, kahve içtik. Bana hiçbir şeyden bahsetmedi” diye konuştu.

G.Ö.A.’nın ardından Gencer’in arkadaşlarından F.Y.’ye söz verildi. F.Y., “Lisede arkadaş olduk. Zaman zaman telefonla konuşurduk. Van’a görev için gitmişti. Tatillerinde görüşürdük. Suriye’ye gittiğinde de konuşmuştuk ve oranın Türkiye’den daha rahat olduğunu söylemişti. Kimseyle siyaset konuşmam. Onur’la da konuşmadık” ifadelerini kullandı.

Tanık olarak söz verilen HDP Parti meclisi üyesi H.Y., “Hemen her gün 10.00’dan sonra parti binasına uğrarım. O gün de uğradım. Deniz ve sayman arkadaş oradaydı. Sonrasında ben ve sayman arkadaş çıktık. Her zaman gittiğim bir kafeye uğradım. Kapalı olunca geri partiye döndüm. Polisler oradaydı. Bizi yaklaştırmadılar. Polisin müdahale etmediğini gözlemledim. Partinin önünde sürekli duruyorlardı zaten. Katil işini bitirene kadar müdahale etmediler” dedi.

SALONDA GERGİNLİK YAŞANDI

Tanık konuşurken salon bir anda karıştı. Ayağa kalkan avukat Türkan Aslan Ağaç, sanık Gencer’in kendilerine dönerek eliyle boğaz kesme işareti yaptığını söylemesi üzerine gerginlik çıktı. Salondakilerden bazıları Gencer’e pet şişe fırlatırken arbede yaşandı. Bunun üzerine heyet duruşmaya 10 dakika ara verdi.

12 EKİM’E ERTELENDİ

Yaşanan tartışmaların ardından ara verilen duruşmaya devam edildi. Duruşmada tanık olarak dinlenen D.Ö, “Ses ve teknik sistemleri üzerine çalışan bir firmam var. O gün partinin saymanı ile buluşmak için oraya geldim. Saat 10.55 civarındaydı. Binaya girerken polis durdurdu. Partiye geldiğimi söyleyince biraz beklememi söyledi. O anda yukarıdan silah sesleri duyuldu. Ben ve 2 kişi daha polis kulübesine doğru kaçıp sığındık. Parti binasının içinden eşyalar sokağa atılmaya başlandı. 11.15 civarında ben de diğer insanlar oradan uzaklaştım. Çevrede dolaştım. Polislerle konuştuğumda çelik yeleklerinin olmadığı gerekçesiyle içeri giremediklerini söylediler” ifadelerini kullandı.

Tanıkların dinlenmesinin ardından müşteki avukatları, kovuşturmanın genişletilmesi talebinde bulundu. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren heyet, dinlenmeyen tanıkların dinlenmesine ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı 12 Ekim tarihine erteledi. (DHA)

Deniz Poyraz davası öncesi adliyede silahlı şüpheli paniği İlginizi Çekebilir Deniz Poyraz davası öncesi adliyede silahlı şüpheli paniği

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...