THK uçaklarının da müdahale ettiği Marmaris yangını kontrol altında

Muğla’nın Marmaris ilçesinde saat 18.06’da çıkan orman yangınına hava ve karadan müdahale sonrasında kontrol altına alındı. Türk Hava Kurumu (THK) söndürme uçakları da yangına müdahale etti. Soğutma çalışmaları ise devam ediyor.

Muğla'nın Marmaris ilçesi otogarı arkasındaki ormanlık alanda saat 18.06 itibariyle orman yangını çıktı.

Bölgeye öncelikli olarak Marmaris ve Muğla'daki hava ve kara söndürme araçları ile iş makineleri sevk edildi.

TÜRK HAVA KURUMU UÇAKLARI DA MÜDAHALE ETTİ

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, bölgeye 5 uçak ile 10 helikopterin sevk edildiğini açıkladı.

Önceki yıllarda uçuşlarına izin verilmeyen Türk Hava Kurumu (THK) söndürme uçakları da söndürme çalışmalarına büyük katkı sağladı.

Bölgenin sarp olması nedeniyle söndürme çalışmalarına karadan 34 arazöz, 5 dozer ve su tankeriyle müdahale edildi. Yangına etkili müdahale havadan gerçekleştirildi.

“PAKDEMİRLİ BAK, ANTİKA DEDİĞİN UÇAKLAR NASIL ÇALIŞIYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, yangına müdahale eden THK uçaklarının videosunu sosyal medya hesabından paylaştı.

Geçen yıl haziran ayında çıkan büyük yangını hatırlatan Öztunç, dönemin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye seslenerek şu ifadeleri kullandı:

* “Marmaris'teki yeni yangında Türk Hava Kurumuna ait uçaklar kullanılmaya başlandı. Geçtiğimiz yılki yangında bu uçakları kullanın dediğimizde onlar antika diye açıklama yapan eski Bakan Pakdemirli bak, antika dediğin uçaklar nasıl çalışıyor.

* İşte AKP'li bakan Pakdemirli'nin antika dediği THK uçağı.. Marmaris'te az önce çıkan yangına anında müdahale ederek yangının büyümesini engelledi. Geçtiğimiz yıl tam da bunu söylüyorduk. THK uçakları denizden su alabiliyor, manevra kabiliyeti yüksek ve hacmi büyük.

* Geçtiğimiz yıl eğer bu uçaklar kullanılsa yüzbinlerce hektar orman yanmazdı. Ama inat ettiler ve geçtiğimiz yıl bu uçakları kullanmadılar.”

Yangınla değil THK ile mücadele ediliyor İlginizi Çekebilir Yangınla değil THK ile mücadele ediliyor Ata'nın mirası THK adım adım çökertildi İlginizi Çekebilir Ata'nın mirası THK adım adım çökertildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...