Mersin’de kadınlardan İstanbul Sözleşmesi kararına tepki

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasının iptaline yönelik verilen ret kararına Mersin'de bir araya gelerek tepki gösteren kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini dile getirdi. 

Mersin’de kadınlardan İstanbul Sözleşmesi kararına tepki

İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasının iptaline yönelik Danıştay'ın verdiği ret kararına tepkiler sürüyor. Mersin'de sokağa çıkan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi'ne sahip çıkmaya devam edeceklerini vurguladı. Pozcu'da buluşan Mersin Kadın Platformu, Danıştay kararının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

“Sözleşme bizim,  vazgeçmiyoruz”, “Erkek vuruyor devlet koruyor”, “Katledilen kadınlar isyanımızdır” ve “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını Mersin Kadın Platformu adına Melisa Açıkbaş yaptı.

“BU KARARIN HİÇBİR MEŞRUİYETİ YOKTUR” 

Türkiye'nin 2011 yılında ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'nden 20 Mart 2021'de Cumhurbaşkanlığı kararı ile çekildiğini ifade eden Açıkbaş, kadınlar olarak, tek bir adamın verdiği bu kararı tanımadıklarını, karar açıklandığı günden itibaren sokaklarda, meydanlarda, iş yerlerinde ve üniversitelerde haykırdıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Birçok kadın örgütü, LGBTİ+ örgütü, birçok baro bu hukuksuz karara karşı itiraz etti ve mücadelemizi sürdürdüklerini hatırlattı. Bugün verilen karar, iktidar tarafından gerçekleştirilen kadın düşmanı bir hamledir. Yaşamlarımızın ve hak mücadelemizin yok sayılmaya çalışıldığını biliyoruz. Bu kararla Danıştay, tek adam iktidarının meclisi devre dışı bırakarak istediği her kararı alabileceğini, istediği her uluslararası sözleşmeden kafasına göre çekilebileceğini göstermiştir. Bu sebeptendir ki bizler nezdinde, kadınlar nezdinde, toplum nezdinde bu kararın hiçbir meşruiyeti yoktur, kabul etmiyoruz.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ'Nİ SAVUNMAKTAN VAZGEÇMİYORUZ”

Her gün LGBTİ+ düşmanlığı bizzat Cumhurbaşkanı başta olmak üzere devletin tüm birimleri tarafından körükleniyor, LGBTİ+'lar hedef gösteriliyor. Onur Yürüyüşlerinde ve 8 Mart'larda önümüze dikilip işkence ile bizleri durdurmaya çalışanlar katillerin doğrudan destekleyicisi olduğu gibi bizzat faillerin de kendisidir. Alsancak'ta yaşayan trans kadınların, evlerinin sokağına adım attıklarında dahi gördükleri şiddet ve işkence siz İstanbul Sözleşmesi'ni feshedenlerin eseridir. Çocuk istismarının her geçen gün artması, istismar faillerinin bana bir şey olmaz diyerek sahip oldukları cesaret sizlerin eseridir. Kabul etmiyoruz, İstanbul Sözleşmesi'ni savunmaktan vazgeçmiyoruz.”

İhtiyaç olmasına rağmen kadın sığınma evi açmayan, var olanları bir bir kapatan, kadınları aile içi şiddete mahkum etmek isteyen, şiddete boyun eğmeyip gidilen karakollardan kadınları evlere gönderen bir iktidar olduğunu öne süren Açıkbaş şöyle devam etti:

“Katillere verilen göstermelik cezaları, bize layık gördüğünüz şiddet dolu evleri kabul etmiyoruz. Sözde kutsal aile kurumunu ön plana çıkararak yaşadığımız şiddeti gölgelemenize, LGBTİ'ye yönelik sistemli bir şekilde büyüttüğünüz nefret politikalarına itaat değil isyan ediyoruz! Yaşamını savunmak için öz savunma uygulayan Çilem'i, sokakta yürürken samuray kılıcıyla katledilen Başak Cengiz'i, katillerini türlü oyunlarla aklamaya çalıştığınız Şule Çet'i, ‘ölmek istemiyorum’ çığlıklarını duyduğumuz Emine Bulut'u unutmuyoruz.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİMDİR” 

Katledilmesine izin verdiğiniz, koruma sağlamadığınız, katillerini ödüllendirdiğiniz her bir kadının isyanıyla buradayız. Yaşamlarımız için mücadele etmeye, sokak sokak örgütlenmeye ve İstanbul Sözleşmesi'ni her koşulda savunmaya devam edeceğiz. Haklarımızı bize siz vermediniz, siz alamayacaksınız. Yaşasın kadın dayanışması, İstanbul Sözleşmesi bizimdir.”

Polisin çevrede yoğun güvenlik önlemleri aldığı eylem, yapılan basın açıklamasıyla sona erdi.

İstanbul Sözleşmesi kararının ardından kadınlar sokaklara çıktı İlginizi Çekebilir İstanbul Sözleşmesi kararının ardından kadınlar sokaklara çıktı İstanbul Sözleşmesi'nden çıkış iptaline tartışmalı ret İlginizi Çekebilir İstanbul Sözleşmesi'nden çıkış iptaline tartışmalı ret

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...