Söğütlüçeşme gar projesinden 108 adet ticari alan için onay çıktı

2019 yılında gündeme gelen ve kamuoyunun tepkisini çeken İstanbul’un ana ulaşım hatları metrobüs, Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren'in (YHT) kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme istasyonu gar projesi için bir adım daha atıldı. Proje için çevresel etki değerlendirmesinin gerekli olmadığına karar verildi. "AVM görünümlü gar" eleştirilerine neden olan projede 21 bin metrekarelik inşaatın 18 bin metrekaresine 108 adet ticari alan inşa edilecek. 2 bin 995 metrekareye de YHT istasyonu yapılacak.

Söğütlüçeşme gar projesinden 108 adet ticari alan için onay çıktı

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan “Söğütlüçeşme Yüksek Hızlı Tren (YHT) İstasyonuna İlave Peron, Ray Hattı, Destek Birimleri ve Ticari Alanlar” projesi için geçtiğimiz ay yapılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu karara bağlandı. İstanbul Valiliği “çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir” kararı verdi.

Kadıköylülerin tepkisi çeken AVM tipi gar projesinin planları daha önce iptal edilmiş ve proje için o dönemde yapılan ÇED başvurusunda da aynı karar çıkmıştı. Proje, iptal kararları ve tepkiler nedeniyle birkaç kez değiştirilmişti. Proje kapsamında AVM yapılmayacağı açıklansa da gündemdeki son projede alana 108 adet ticari alan, ortak kullanım alanı, sanat ve kültür alanı yapılması planlanıyor.

RAY HATTI VE PERON EKLENECEK

Projenin tanıtım dosyasında, mevcut istasyonda Marmaray ile YHT'nin aynı demiryolu hat ve peronlarını kullanmasının karışıklık yarattığı belirtildi. Tren hattı ile peron arasında 40 cm yükseklik farkı olması güvenlik riski oluşturduğu, engelli erişimi ve bagaj taşımaları için geliş gidişlerde platform kullanılmasını gerektirdiği kaydedildi. Bu nedenle 600 metre  uzunluğunda viyadük ray hattı ve bu ray hattının üzerine 200 metre uzunluğunda peron ekleneceği açıklandı.

21 BİN 936 METREKARE İNŞAAT

Proje alanındaki parseller TCDD, İBB ve Maliye hazinesine ait. Projenin son haline göre çalışma 40 bin 688 metrekarelik alanda yapılacak ve toplam inşaat alanı 21 bin 936 metrekare olacak. 18 bin 941 metrekareye 108 adet ticari alan, 2 bin 995 metrekareye de YHT istasyonu ve destek birimleri yapılacak.

Yapılar bir ya da iki katlı hafif çelik yapılar olarak planlandı. Ticari alanların büyük bir kısmı atıl durumdaki viyadüklerin altında yer alacak.  Proje kapsamında hiçbir alanda bodrum kat yapılmayacak. Yeşil alan için 14 bin metrekare ayrıldı. 4 bin 661 metrekarelik alanda da 169 araçlık açık otopark yapılacak.

PROJE MALİYETİ YÜKSELDİ

Önce 193 milyon TL olarak açıklanan projenin maliyeti, 393 milyon 412 bin 525 TL'ye çıkmış durumda.  Viyadük tren ve peron inşaatı için 66 milyon 515 bin TL, YHT hizmet binası ve yaşam merkezi için 137 milyon 288 bin TL, zemin iyileştirme, çevre düzenlemesi, altyapı işleri için de 189 milyon 608 bin TL maliyet hesaplandı.

SAĞLIKSIZ AĞAÇLAR TAŞINACAK

Tanıtım projesinde alanın çevresindeki yeşil alanların atıl durumda olduğu halkın erişimine kapalı olduğu belirtilerek şu bilgiler verildi:

“Proje alanında bulunan ağaçların 19 adedi kuru durumda olduğu ve 33 adetinin ise sağlıksız durumda olduğu gözlemlenmiştir. Yapılacak çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmaları ile bakımsız kalmış yeşil alan halkın kullanımına açılacak ve bölgedeki yeşil alan varlığı arttırılacaktır.

Planlanan proje kapsamında mevcut durumda sağlıksız olan ağaçlar alandan çıkarılacak, taşınmaya değer durumda olan ağaçlar ise projede saha içinde veya saha dışında kullanılacaktır. Böylece proje alanı içerisindeki yeşil alan varlığı azaltılmayacak aksine arttırılmaya yönelik çalışmalar yapılacaktır.”

KAP'A BİLDİRİMDE BULUNDU

Proje için Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., KAP’a (Kamu Aydınlatma Platformu) geçtiğimiz nisan ayında 2 ayrı bildirimde bulunmuştu. İlk bildiriminde “İştirakimiz Fıratcan İnşaat Ticaret ve Turizm A.Ş.’nin toplam 20 milyon EUR bedelli Söğütlüçeşme Projesi yatırımındaki Yüksek Hızlı Tren Viyadüğü inşaatına bu ay içinde (Nisan) başlanacaktır.

Söğütlüçeşme’yi bir kültür, sanat ve yiyecek-içecek merkezi haline getirmeyi planlayan Şirketimiz proje ile ilgili olarak, bulunduğu şehrin en iyilerini tek bir çatı altında bir araya getiren, yiyecek ve kültür pazarı konsepti ile Miami, New York, Boston, Chicago, Montreal, Lizbon ve Dubai olmak üzere dünyada 7 şehirde faaliyet gösteren TimeOut Market ile potansiyel bir işbirliği yapmak üzere gizlilik sözleşmesi imzalamış olup görüşmelere başlamıştır” açıklaması yapmıştı.

Çalışmaların başladığının duyurulmasının ardından gelen tepkiler üzerine tekrar bildirimde bulunan şirket, proje kapsamında AVM yapılacağı yönündeki iddiaları yalanlayarak “AVM yapılacağı iddiaları ve bu haberlerde kullanılan eski projeye ait fotoğraflar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu alana kesinlikle AVM yapılmayacaktır” denilmişti.

Söğütlüçeşme'de 'AVM istemiyoruz' eylemi İlginizi Çekebilir Söğütlüçeşme'de 'AVM istemiyoruz' eylemi Söğütlüçeşme projesiyle ilgili açıklama: AVM yapılmayacak İlginizi Çekebilir Söğütlüçeşme projesiyle ilgili açıklama: AVM yapılmayacak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...