Vatandaş önerdi, İBB hayata geçirecek: Halk ekmek otomatı, herkes müfettiş…

İstanbullulara, İBB yönetiminde doğrudan söz hakkı tanıyan “Bütçe Senin” uygulamasında sonuçlar açıklandı. Toplu ulaşımdan, akıllı şehir uygulamalarına, Halk Ekmek’ten, sosyal tesislere kadar İstanbulluların hayatını kolaylaştıracak 28 proje önerisi oylamadan geçer not aldı.

Vatandaş önerdi, İBB hayata geçirecek: Halk ekmek otomatı, herkes müfettiş…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) ilk kez geçen yıl hayata geçirdiği  İstanbul'un ilk katılımcı bütçe uygulaması “Bütçem İstanbul: Bütçe Senin, Karar Senin” projesine bu yıl 30 Mayıs – 26 Haziran tarihleri arasında 670 proje başvurusu alındı. İncelenen 670 proje arasından teknik ve yasal açıdan uygulaması mümkün bulunan 77 proje, İstanbulluların oylamasına sunuldu. 11-24 Temmuz tarihleri arasında  https://butcesenin.istanbul adresi üzerinden oylamaya katılan 14 bin 834 İstanbullu, 28 projeyi seçti. 2023 yılında yatırım bütçesine dahil edilmek üzere seçilen projeler; İBB Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı, İstanbul Kent Konseyi ve İstanbul Planlama Ajansı koordinasyonunda yürütülecek. İBB'nin 2023 yılı bütçesi, 2022 yılı bütçesinde olduğu gibi İstanbullularla birlikte hazırlanacak.

“KENTİN YÖNETİMİNE KATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Projeni öner, İstanbullu oylasın, biz hayata geçirelim. Kentlerin sahibinin o kentte yaşayanlar olduğuna inanıyor, İstanbulluları kentin yönetimine katmak için çalışıyoruz. 16 milyon İstanbulluya ‘İstanbul Senin' dememizin nedeni de işte bu”  sözleriyle İstanbullulara çağrı yapmıştı.

EN ÇOK OYU ALAN İLK 5 PROJE

Uygulanabilir 28 proje arasında ilk 5 sırada yer alan proje önerileri şunlar:

Durakta yolcu var: Duraklara enerjisini gün ışığından alan bir buton yerleştirilecek. Butona basılınca “Durakta Yolcu Var” yazan tabela yanacak. Yolcu görünür olacak. Wifi sistemi ile bilgi durağa yaklaşan otobüse iletilecek.

Otobüslerin dönüşümü: Proje kapsamında içten yanmalı motor ömrünü tamamlamış otobüslerin tahrik sistemlerinin elektrikli motora dönüştürülmesi önerildi. İstanbul'da özellikle yokuş aşağı otobüs hareketlerinde otobüsün potansiyel enerjisinin bataryada depolanması verimli ve sürdürülebilir bir otobüs konsepti oluşturulması hedeflendi

Herkes “Şehir müfettişi” olabilecek: “Sorun Var” mobil uygulaması ile isteyen herkes harita üzerinde bulunduğu yerdeki sorunu belediyeye iletebilecek.

Gönüllü öğretmenler: Emekli öğretmenlerin çocuklara gönüllü eğitim verdiği, kültür sanat faaliyetlerine ve kentsel hayata uyum çalışmalarına katılarak rol model oldukları proje.

Halk Ekmek otomatı: Halk Ekmek ürünlerinin otomatlardan satılmasını öneren proje.

Dava sonuçlandı: Tarihi bina İBB'nin oldu İlginizi Çekebilir Dava sonuçlandı: Tarihi bina İBB'nin oldu

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...