Veteriner Odası’ndan kurbanlık hayvan uyarısı

Aydın Veteriner Hekimler Odası, yaklaşan Kurban Bayramı’nda vatandaşlara, kurban kesimi öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken konuları açıkladı.

Veteriner Odası’ndan kurbanlık hayvan uyarısı

Aydın Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cemil Şahin, sayılı günler kalan Kurban Bayramı öncesi alınacak önlemler ve dikkat edilecek konuların, hem hayvan refahı ve sağlığı, hem de gıda güvenliği ve toplum sağlığı açısından büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Geçmiş bayramlarda yıllık kesilen küçükbaş hayvanların yarısı, büyükbaş hayvanların ise üçte birinin bayramda kesildiğini belirti. Gıda kökenli hastalıkların büyük bölümünün sağlıksız hayvansal gıdalardan kaynaklandığını hatırlatan Şahin, kurban kesiminde güvenli ve sağlıklı gıdanın teminatının veteriner hekimler olacağını dile getirdi.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Şahin sağlıklı kurbanlık almak için dikkat edilmesi gerekenleri şu ifadelerle dile getirdi; “Vatandaşlarımız, kurbanlık hayvanlarını temin ederken, tüylerinde de mat ve karışık görünüm, ağız, burun, üreme organları, anüs gibi bölgelerde anormal akıntı, çevreye karşı duyarsızlık yada fazla ilgi, kulaklarda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kayıtlı olduğunu gösterir küpenin olmaması gibi risk taşıyan kriterleri göz önüne almaları gerekiyor. Mutlak surette veteriner hekim tarafından detaylı muayene işlemi yapılmış hayvanları tercih ederek kurban etmeli. Satın alacak oldukları hayvanın, veteriner sağlık raporunun, pasaportunun ve nakil belgelerinin olup olmadığı sorgulanmalı, haysag mobil uygulamasından teyit edilmeli. Hayvanların denetimi yapılan satış yerlerinden ya da kayıtlı hayvancılık işletmelerinden alınması, yine denetimi yapılan ve izin verilen yerlerde kesim işleminin sağlanması çok büyük önem arz ediyor. “

KESİM SONRASINA DA DİKKAT!

Şahin, kesimden sonra dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle özetledi: Kesim sonrası ortaya çıkacak olan hayvansal atıkların uygun şekilde bertaraf edilmesinin ve kurbanlık hayvanların etlerinde ya da iç organlarında görülen ve şüphe uyandıran kabarcıklar, inci benzeri beyaz oluşumlar, anormal renk değişimleri, nahoş koku gibi durumların ilgili kurumlara, Veteriner Hekim denetim ekiplerine anında bildirilmesi gerekiyor. Çiğ sakatatların kedi köpeklere verilmemesinin, ortaya çıkabilecek olan hayvandan insana bulaşabilen verem, şarbon, hidatik kist ve birçokları gibi hastalıkların riskini minimuma indireceği unutulmamalı”

Kurbanlık tosun Fırtına'yı almak hayal: Bedeli 28 asgari ücret İlginizi Çekebilir Kurbanlık tosun Fırtına'yı almak hayal: Bedeli 28 asgari ücret

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...