Tehlike arttı, şehirde baraj ve göletlere girmek yasaklandı

Kars’ta sulama tesisleri, baraj, göl, gölet ve taşkın kontrol tesislerine girmek tehlikeli olduğundan valilikçe yasaklandı.

Tehlike arttı, şehirde baraj ve göletlere girmek yasaklandı

Kars Valiliği kentte bulunan sulama tesisleri, baraj, göl, gölet ve taşkın kontrol tesislerinde, havaların ısınmaya başlaması ile birlikte serinlemek amacıyla suya girmenin, can kaybıyla sonuçlanabilecek boğulmalara neden olma tehlikesi olduğu için vatandaşları uyardı.

Konuyla ilgili olarak Kars Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, “Bahsi geçen su yapılarının meskun mahal içerisinde yer alan kısımlarında tel örgü bulunmasına rağmen, tel örgü ile uyarı levhalarının tahrip edildiği ve serinlemek amacıyla suya girildiği tespit edilmektedir. Su yapıları, yüzmek için uygun olmayıp, yüksek debilerde akış hızının yüksek olduğu, iyi yüzme bilen kişilerin dahi boğulma tehlikesi yaşayacağı yapılardır. Bu sebeple; baraj, göl, gölet, sulama kanalları ve taşkın kontrol tesislerinde amaç gözetmeksizin, alınan tedbirlere riayet edilerek, suya girilmemesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra çocuk yaşta olan vatandaşların, tehlikenin farkında olamayacağı ve alınan tedbirlerin mahiyetini kavrayamayacağından dolayı ebeveynlerince su yapılarına yaklaştırılmaması gerekmektedir” denildi.

CEZA UYGULANACAK

Baraj ve göletlere yasağa uymayarak serinlemek için girenlere Kabahatler Kanunu'na göre cezai işlem uygulanacağının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Ayrıca vatandaşlarımızın, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 66. maddesinde “İl Genel Kurulu veya İdare Kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahallî mülkî amir tarafından Kabahatler Kanununun 32. maddesi hükmü uyarınca cezalandırılır.” hükmü gereğince idari işleme tabi tutulabileceklerini bilmeleri gerekmektedir.

Vatandaşlarımızın, can güvenliğinin korunması ve üzücü olayların yaşanmaması amacıyla sulama kanalları, baraj, göl, gölet ve taşkın kontrol tesislerine girmemesi gerekmektedir.” (İHA)

Sivas'ta baraj gölüne düşürdüğü oltasını almaya giren öğretmen boğuldu İlginizi Çekebilir Sivas'ta baraj gölüne düşürdüğü oltasını almaya giren öğretmen boğuldu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...