Organ nakli için umut ışığı… Bilim insanları ölen hayvanları geri döndürebildiler

ABD'li bilim insanları, insan nakli için devrim niteliğinde bir atılımla, hayvanlar öldükten bir saat sonra organlarını kısmen canlandırdı.

Organ nakli için umut ışığı… Bilim insanları ölen hayvanları geri döndürebildiler

Bir kalp atmayı bıraktığında, kan akışının olmaması vücudun hücrelerini ve organlarını yok etmeye başlar. Ancak, yeni bir teknolojiyle, Yale Üniversitesi’nden araştırmacılar ölü domuzlarda dolaşımı geri kazanmayı başardılar.

Yöntem, gelecekte, kalp krizi veya felçten kaynaklanan organ hasarını tedavi etmek için kullanılabilir ve ölecek olan hastaları kurtarabilir.

OrganEx adı verilen yöntem, yakın zamanda ölen hayvanları, hücre ölümü ve iltihaplanma ile savaştığı bilinen 13 ilaçtan oluşan özel bir karışımla doldurulmuş solüsyonlara bağlar.

KALP KRİZİNDEN ÖLEN DOMUZLAR ÜZERİNDE TEST EDİLDİ

Araştırma ekibi, sistemi anestezi uygulanmış ve kalp krizinden ölen domuzlar üzerinde test etti.

Nature dergisinde yayınlanan sonuçlar, kalp, karaciğer ve böbrekler de dahil olmak üzere organlarda bazı işlevler tamamen restore edilmiş olarak aktivite gösterdi.

Domuzlar henüz tam olarak yaşayamamış olsa da, kalpleri çarpmaya başladı ve ölümden sonraki saatlerde hayvanlar başlarını ve boyunlarını salladı.

Ekipteki araştırmacılardan Dr. David Andrijeviç, işlem hakkında, “Bütün hücreler hemen ölmez. Müdahale edebileceğiniz, durdurabileceğiniz ve bazı hücresel işlevleri geri yükleyebileceğiniz bir süreç vardır” dedi.

 

İsveç'te organ nakli için referandum yapıldı: Kabul edildi İlginizi Çekebilir İsveç'te organ nakli için referandum yapıldı: Kabul edildi 22 yıl bekledi, organ nakli sırasında hayatını kaybetti İlginizi Çekebilir 22 yıl bekledi, organ nakli sırasında hayatını kaybetti Uzmanlar gençlerin daha çok uyuması gerektiğini savunuyor İlginizi Çekebilir Uzmanlar gençlerin daha çok uyuması gerektiğini savunuyor

 

Loading...