Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tornado Cash'in bilgisayar korsanlarının siber suçlardan elde edilen gelirleri aklamalarına yardımcı olduğu iddia edildi.

Açıklamada, Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisinin (OFAC), 2019'daki kuruluşundan bu yana 7 milyar dolardan fazla kripto para birimini aklamak için kullanılan kripto para birimi karıştırıcısı Tornado Cash'i yaptırım listesine eklediği kaydedildi.

"EN AZ 455 MİLYON DOLAR AKLADIĞI BELİRTİLDİ"

Tornado Cash'in, ABD'deki varlıklarının dondurulacağı ve ABD'lilerin bununla işlem yapmasının engelleneceği aktarılan açıklamada, Kuzey Kore destekli bilgisayar korsanları grubu Lazarus Group'un da Tornado Cash aracılığıyla en az 455 milyon dolar akladığı belirtildi.

Açıklamada, suçlulara yardım eden kripto para birimi karıştırıcılarının ABD'nin ulusal güvenliği için tehdit olduğu vurgulanarak, karıştırıcıların yasa dışı amaçlarla kullanımının araştırılmaya devam edileceği ve Hazine Bakanlığının yetkilerini sanal para ekosistemindeki yasa dışı finansman risklerine yanıt vermek için kullanacağı ifade edildi.

PARA AKLAMAK İÇİN KULLANILIYOR

Tornado Cash, Ethereum'da kaynak ve hedef adresler arasındaki zincir üstü bağlantıyı keserek işlem gizliliği sağlıyor.

Tornado Cash gibi karıştırıcılar, genellikle yasa dışı aktörler tarafından para aklamak için kullanılıyor. AA

[old_news_related_template title="Kripto paralar için acil yasal düzenleme şart" desc="Yasal bir düzenlemesi olmayan ve piyasadan aniden çekilerek sıfırlanan kripto paralar nedeniyle binlerce vatandaşın parası buharlaştı. 3 trilyon dolardan 1 trilyon dolara inen kripto piyasası için yasal düzenleme istendi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/07/25/iecrop/06kripto_16_9_1658790208.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/kripto-paralar-icin-acil-yasal-duzenleme-sart-7270007/"]

[old_news_related_template title="Tesla Bitcoin sattığını açıkladı, kripto piyasası sarsıldı" desc="Elon Musk'un patronu olduğu elektrikli otomobil üretici tesla Tesla elindeki Bitcoin'in yüzde 75'ini sattığını açıkladı. Açıklamadan sonra kripto piyasası Bitcoin öncülüğünde geriledi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/07/21/iecrop/222_16_9_1658386828.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/finans/tesla-bitcoin-sattigini-acikladi-bitcoin-sarsildi-7261119/"]