Bir yayın organı tarafından çekilen videoda 16 gazeteci, “İman edenler bir bedendir ve bu bedeni bölmek istiyorlar” diye “ümmet kardeşliğini” öne çıkararak Arap dünyasına dostluk çağrısı yaptı.

Bu olay sosyal medyada tartışma konusu oldu. İlgimi, Odatv’nin yaptığı haber çekti.

Videoyu çeken yayın organı geçmişte Fethullah Gülen’e övgüler dizmişti. Yok, olayın adli yönüyle ilgili değilim.

Aklıma rahmetli -biyoloji ve siyaset felsefecisi- Prof. Teoman Duralı geldi!

“Olağanüstü” bulduğu iki adamın/ Lenin ile Gazali’nin karşılaştırması yapan düşünürdü. Sağcı değildi ama o çevrelerin değer verdiği “Türk-İslamcı” idi.

İstedim ki:

O yayın organının dün FETÖ, bugün Arap ümmet-severliğine yanıtı Prof. Duralı versin...

★★★

20 kitabı, uluslararası hakemli dergilerde 36 bilimsel makalesi olan Prof. Duralı’nın bir de nehir söyleşisi olan “Öyle Geçer ki Zaman” adlı kitabı var. Alıntılarım bu kitaptan:

-“(ABD projesi) Yeşil Kuşak’la kast olunan Sovyet Rusya ile uydularını Müslümanlara kuşattırmak. Gaye Sovyetleri batırmak. Erbakan yeşil kuşağa karşı çıkan adamdır. Kısa zamanda ne yapılmak istendiğini sezer. Kalbur üstü dürüst ve zeki bir kişi. Erbakan’dan hâyır gelmeyeceğini anlayan ABD mezhûr davaya, uygun düştüğünü gördüğü, muhteris Fethullah Gülen’i memur eder...

-“1993-1994’ten itibaren ‘milli Müslümanlık’ ile ‘gavur Müslümanlığı’ çatışır hale gelmiştir, yani Fethullah ile Erbakan...

-“Erbakan, Müslümanları birleştirip bütünleştirme etkinliğinin başını Türklerin çekmesi gerektiğine inanıyordu. Fakat Türkiye’nin dışında ümmet fikrine yatan Müslüman bulamadı. Çevremizdeki bu işe ne Arap ne de Fars yanaştı. Pakistan kem küm etti. Erbakan’ın sahneden çekilmesiyle İslam birliği fikri darbe yedi...”

Gelelim en hassas yere:

★★★

-“Bizde aşırı Müslümanlar Türklüğü bir tarafa atarlar. Bunu İbn Haldun Üniversitesi’nde görüyorum. ‘Niye bu okulun adı İbn Haldun?’ diye sorduğumda, ‘Çok büyük bir Müslüman bilgin’ dediler. Olabilir de, Farabi, Ali Kuşçu, Uluğ Bey, Ali Şir Nevai, Yusuf Has Hacip, Yunus Emre, Ahmet Cevdet Paşa Müslüman değiller miydi? Niye onların adı verilmiyor? Var mı Araplardan bu söylediğim adlarla üniversite kuranlar? Ümmet aşkıymış. Tamam ümmet aşkı. Fakat bizden başka Müslüman milletlerde o aşkı görmüyorum...

-Ne hazin bir yanılgı. Müslümanlığa ağırlık verdiğinizde Türklüğünüzü ihmal ediyor, Türklüğü sıklet merkezi kıldığınızda Müslümanlıktan vazgeçiyorsunuz. Halbuki ikisi birbirini bütünlemek zorundadır. Bence İslam birliğinden önce Türkleri, siyasi olmasa bile, dil-kültür çatısı altında toplamak gerekir...”

Gelelim finale:

★★★

-“Ata ocağından bu yana cemaatlere, tarikatlara, düşman kesilmişimdir. Bunları sevmedim. Nifak getirdiklerini gördüm. Büyük karışıklık dönemlerinde, mesela Osmanlı’nın Yıldırım Bayazıt sonrası girdiği karışık ortamda yararları oldu mu? Oldu, sadece bir süre için. Devlet yeniden başa geçtikten sonra tarikatlara prim vermemek lazım. Bugün yine bu tehlike devam ediyor. FETÖ’ye seçenek olarak getirilen tarikatların şu anda ne yaptığı belli değil. Yarın FETÖ olmayacaklarına dair elimizde güvence yok. Bunları Müslümanlığa aykırı görüyorum. Müslümanlıkta ruhban sınıfı nevinden Allah adına konuşacak kimse yoktur, bunlarsa ona soyunurlar...

-“Dini dünya işlerine alet ettiğinizde, son sığınağımız olan dini böyle mahvediyorsunuz ve berhava ediyorsunuz. Allah, insanların çekişmelerine, sürtüşmelerine konu kılınamaz. Dini, topluma idare etmeye memur edemezsiniz...”

Umarım 16 gazeteci bu etken sözleri kavrayarak hangi safta olduğunu anlar!