Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de Kemerköy ve Yeniköy Termik santrallerine kömür sağlamak için Akbelen ormanları ve zeytin alanlarında maden ocağı açılması için 448 gündür çadır nöbeti tutun hukuk mücadelesi veren köylüler ve çevreciler bugün Milas Pazar Alanı’nda yürüyüş yapmak için toplanıp basın açıklaması yapmak istedi.

image small

YÜRÜYÜŞE İZİN VERİLMEDİ

Köylüler daha sonra Ata Park’a giderek ellerinde 'Kömürsüz Muğla İçin, Kahvaltıda Ne Alırdınız Zeytin Kömür, Orman Sermaye Değildir, Zeytin Kardeşliği Kazanacak, Akbelen Kazanacak' yazılı pankart ve dövizler açan köylüler yer sofrası kurup eylem yaptı. Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’nin (YK Enerji) iki kömürlü termik santrale kömür sağlamak için genişletmek istediği kömür madeni için daha önce üç kez bilirkişi incelemesi keşfi yapıldığını belirten köylüler şimdi yeni bilirkişi raporunun çıkması beklendiğini belirterek basın açıklaması yaptı.

image small

'ZEYTİN Mİ KÖMÜR MÜ' SLOGANLARI ATTILAR

Milas Ata Park'ta bir araya gelen köylüler, hasat ettikleri zeytinlerini kırarak ‘‘Zeytin mi kömür mü’’ sloganlarıyla bölgede daha fazla kömür çıkarılmasına tepki gösterdi.

İkizköy Çevre Komitesi adına basın açıklamasını okuyan Nejla Işık, bilirkişi raporunun bilerek uzun süredir çıkarılmadığını belirterek Akbelen’in korunmasına yönelik bir rapor beklediklerini belirterek yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

*Biz İkizköylüler, Akbelen Ormanı için bütün zor şartlara rağmen tam 465 gündür çadırlı nöbet tutuyor; havamız, suyumuz, toprağımız, ormanımız için yıllardır kömür madeni ve termik santrale karşı mücadele ediyoruz.

*Bugün burada direnişimize ilk günkü inançla, azimle, umutla devam ettiğimizi göstermek; canımız pahasına koruduğumuz, dört elle sarıldığımız Akbelen Ormanı’nın sesi olabilmek, Akbelen İçin Adalet sesini duyurabilmek için toplandık. Fakat sözlerimize önce, yıllardır mücadele verdiğimiz kömür canavarının Bartın’da hayatını kararttığı 41 canımızı anarak başlamak istiyoruz.

*Başta maden işçilerimizin aileleri olmak üzere hepimizin başı sağ olsun. Ne yazık ki gerekli önlemleri almayan, işçilerimizin canını kar uğruna hiçe sayan bu kapitalist sistem; çoktandır kapatılması gereken termik santral ve kömür madenlerini ayakta tutuyor, işçilerin insanca çalışma koşullarına ulaşma hakkını ellerinden alarak onları karın tokluğu uğruna kendine mahkum ediyor.

*Sonra da 3 kuruş daha fazla para kazanabilmek adına, işçileri kömürün yıkıcı etkilerinden korumak için kılını bile kıpırdatmıyor. Ne söylesek yetersiz kalıyor; öfkemiz acımız kadar büyük, bu katliamın tüm sorumlularının bir an önce yargılanmasını istiyoruz.

image small

"BİZLERE YAŞAMI ZEHİR EDEN KÖMÜR CANAVARINI İSTEMİYORUZ"

Nejla Işık açıklamasının devamında ise "Geçtiğimiz hafta meydana gelen maden ocağı kazasında yitirilen 41 can gibi bizler de yıllardır kömürün gölgesi altında yaşıyoruz" diyerek şöyle konuştu:

*Yerimizden yurdumuzdan ediliyor, yaşam alanlarımızın katledildiğine şahit oluyor, geleceğimizi ve sağlığımızı sırf bir avuç insanın cebi dolsun diye kaybediyoruz. Havamızı zehirleyen, su kaynaklarımızı yok eden, topraklarımızı alt üst eden, zeytinlerimizi acımasızca yerle bir eden bu açgözlü şirketin karşısında, hala yılmadan direniyoruz!

*Bizlere yaşamı zehir eden kömür canavarı, Akbelen Ormanı’na dayanmış bir halde pusuda bekliyor. Geçen sene bir an önce açmak istedikleri kömür madeni için defalarca kez hukuksuzca yapmaya çalıştıkları kesimleri engelledik. Gizlice ormana girip kestikleri 35 ağacımızı da, Muğla’mızın ve ülkemizin her yeri yanarken yangınları ve beraberinde gelen kargaşayı fırsat bilip yardıma gelen insanları kandırarak kestirdikleri 105 ağacımızı da unutmadık, unutmayacağız!

*Büyük yangınlarda kaybettiğimiz hektarlarca orman söz konusuyken, geriye kalan ormanlara tüm gücümüzle sarılmamız ve korumamız gerekirken; neden hala ömrünü doldurmuş termik santraller için inat ediyorsunuz? Neden yaşamı yok eden, hepimizin sonunu getiren kirli enerji kaynakları için bu kadar ısrar ediyorsunuz?

*Üstelik Türkiye’nin imzaladığı Paris İklim Anlaşmasına göre Türkiye’nin 2030’a kadar kömürden çıkış planı yapması gerekirken, geleceğimizi kömüre feda edecek bir karar kabul edilemez. İklim krizi etkilerinin giderek arttığı, bu gidişle yaşam için temel ihtiyaçlarımız olan su ve gıda krizinin kapıya dayanacağı günler yaklaşıyorken, göz göre göre geri dönüşü olmayan hataları geleceğimizle ödemek istemiyoruz.

image small

"YA ÖLMEZ AĞAÇ ZEYTİN, YA KATİL KÖMÜR"

*Hem Akbelen’i bir kalkan gibi çevreleyip koruyan, hem de Akbelen’in içinde, kalbinde yaşayan 35 bin zeytin ağacımız varken, Akbelen Ormanı’nın kesilmesi mümkün değildir! Yönetmelik değişikliği ile zeytinlikleri madene açmak isteyen şirket, yıllardır defalarca kez denenip başarısız olunduğu gibi; Zeytin Kanunu’nu yıkamaz, kanunu yönetmelikle alt edemez, tüm bunları kendi kişisel çıkarları için kullanamaz!

*Biliyoruz ki vicdanlarının sesiyle yazılmış bilirkişi raporları Akbelen’in kurtuluşu olacak! Akbelen’i koruyacak bilirkişi raporunu umutla bekliyoruz. Kamu yararı arıyorsanız; kamu biziz, buradayız, haykırıyoruz! Ya ölmez ağaç zeytin, ya katil kömür! Akbelen Ormanını Vermeyeceğiz. Akbelen İçin, Zeytin İçin, İklim İçin ADALET.

[old_news_related_template title="Akbelen'de bilirkişi incelemesinde ilginç görüntü! Katlettikleri ağaçların gölgesine sığındılar" desc="Milas Akbelen Ormanları'nda üçüncü kez yapılan bilirkişi incelemesine şirket temsilcilerinin ağaç gölgesine sığındığı görüldü. Görüntüyü yorumlayan CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, 'Beşli çetenin temsilcileri, rant uğruna katlettikleri zeytin ağaçlarının gölgesine sığınmak zorunda kaldılar' dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/08/08/iecrop/akbelennn_16_9_1659967989.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/akbelende-bilirkisi-incelemesinde-ilginc-goruntu-katlettikleri-agaclarin-golgesine-sigindilar-7295897/"]

[old_news_related_template title="İdare Mahkemesi, Akbelen ormanlarını kömür için kesmek isteyen şirkete 'dur' dedi" desc="Muğla’nın Milas ilçesindeki Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerine kömür sağlamak amacıyla asırlık çam ağaçlarının bulunduğu Akbelen ormanlarında direnen köylü ve çevrecilere müjdeli haber bölge idare mahkemesinden geldi. Mahkeme termik santral şirketinin 'ömrünü doldurmuş' gerekçesiyle ağaç kesim talebini reddetti. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/07/30/iecrop/352a6a57-72b8-4ff7-a59f-da97da834ed9_16_9_1659180859.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/gundem/milas-akbelen-ormanlarini-komur-icin-kesmek-isteyen-sirkete-idare-mahkemesi-dur-dedi-7279001/"]