Özellikle Onuachu'nun Afrika Kupası'na gitmesiyle birlikte hücumsal anlamda üretkenliğini tamamen yitiren Trabzonspor için duran toplar ve kenar ortaları elzem hale gelmişti.

Pozisyon yaratma becerisi yüksek oyuncu profili ligin bir çok takımına göre çok çok geride kalan Trabzonspor'da sancılı geçen 5 haftada puan kayıpları kaçınılmaz oldu.

Kenar beklerinin verimsizliği nedeniyle aslında uzun süredir kaliteli orta yapabilen bir ayağa ihtiyaç duyan Abdullah Avcı'ya ilaç gibi gelen transfer Meunier oldu. İstatistiksel olarak bakıldığında ligin ilk yarısında ortayı golle sonuçlandırma başarısı yüksek bir profile sahip olan takımın az orta yapıyor oluşu bir problemdi. Tecrübeli Belçikalı'nın gelişi bu açıdan takıma inanılmaz değer kattı. 

UYGULAMA BECERİSİ YÜKSEK

Gençlerbirliği, ardından Hatayspor maçlarında 2 keskin ve net orta ile asist yapan Meunier, Pendikspor önünde de Enis Destan'a harika bir servis yaptı. İlk golünü de korner organizasyonundan bulan Trabzonspor kenar işleyişinden yüzde yüz verim almış oldu. 

Uygulamada esas olan birinci kural uygulama becerisi yüksek oyuncuya sahip olmaktır. Yapabilen ile yapamayan arasında çok keskin bir çizgi var. Sağ taraf ciddi manada hocanın sinirlerini bozuyordu. Meunier bu anlamda Avcı'nın tansiyon ilacı olmuş gibi görünüyor.

Ligin en çok kafa golü atan takımı olan Trabzonspor'un iyi de orta yapan oyuncu bulması pozitif gelişmedir. Onuachu'nun da bu tipte bir santrfor olması ilerleyen haftalar için bir umut ışığı oldu. Elbette Avcı'nın tek kozu bu olmayacak ancak oyunun sıkıştığı bölümlerde atak yönünü sağ tarafa kaydıracağı artık çok belli. 

Lig üçüncülüğü tek ve gerçekçi hedef olarak devam ediyor. Zirvedeki yarışa benzer bir çekişme ligin boyu kısaldıkça üçüncülük için de yaşanacak. Puanlar birbirine daha da yakınlaşacak ve az hata yapan sonuca varacak. Trabzonspor bir kazanma serisine dönüp şu arayı iyi değerlendirmek zorunda. Ligin sonuna doğru yorgunluklar ve kopmalar yaşanması muhtemel. 5 haftalık zorlu fikstür kapıya dayandı. Adana Demirspor-Başakşehir-Alanyaspor-Karagümrük ve Fenerbahçe maçları geliyor. 

Pendikspor galibiyeti sadece 3 puan çerçevesinde değil, ikinci yarıda ortaya koyulan iyi futbolla da değerlendirilmeli. İkinci yarıda öne geçmek için çırpınan, gol için ısıran bir görüntüsü vardı Trabzonspor'un. Eksiklerin geri dönmesi ile hamle şansı da artan Abdullah Avcı'nın artık tek derdi stoper tandemini nasıl kuracağı olacak.