Arz eksikliği kaynaklı enflasyon, maliyet artışı kaynaklı enflasyon, skimpflasyon(mallar değişmez ama kalite düşer), shrinkflasyon (malların fiyatı düşmez miktarı düşer), greedflasyon (satıcılar enflasyon üzerinde fiyat arttırır), ithal edilmiş enflasyon, yapısal enflasyon, kamu harcamaları kaynaklı enflasyon, para arzı kaynaklı enflasyon, öne çekilmiş talep artışı kaynaklı enflasyon....

Ekonomist Mahfi Eğilmez, bilinen ne kadar enflasyon varsa memleketimizde görüldüğünü ve bugün Türk ekonomisinin 2001’de yaşananların aynısını yaşadığını paylaştı.

Bize çağ atlattıklarını anlatıyorlar ama 22 yıl sonra aynı noktadayız! Mahfi Hoca’nın koyduğu noktadan devam edeyim...

Uzmanlar bağırıyor, her an olabilir diyor kimse dinlemiyordu. Marmara Bölgesi art arda iki depremle yıkıldı, 17 bin 480 insanımızı yitirdik.

Memlekette fırlatılan anayasa kitapçığı krizi vardı!

Merkez Bankası’ndan 7.6 milyar dolarlık döviz çıkışı oldu.

Enflasyon yüzde 88’i aştı.

İşsizlik yüzde 10’a yükseldi.

Standart and Poor’s Türkiye’nin notunu B+’ya indirdi.

Kemal Derviş ithal edildi, kurtarıcı olarak ekonominin başına geçirildi.

Piyasalar IMF’den dolar gelecek beklentisine girdi.

Sürekli zam yapan esnaf bile isyan etti.

Türkiye 20 milyon liralık (eski para ile) banknotla tanıştı ama kısa süre sonra bu banknotun alım gücü 20 bin liraya falan düştü.

O günkü hükümet krizin etkilerini ortadan kaldırmak için ‘Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı’ açıkladı.

Pek çok bakan ve bürokrat istifa etti.

Bunlar Erdoğan’dan Önceki yıllardaydı. Erdoğan’dan Sonra ise...

Uzmanlar bağırıyor, geliyor diyordu. 11 ilimiz iki depremle yıkıldı. 53 bin insanımızı yitirdik!

Anayasa kitapçığı değil, kararları ‘yok’ hükmünde sayılan, yerel mahkemelerin bile tanımadığı Anayasa Mahkemesi komple fırlatılıp atıldı!

Memleketten çıkan döviz miktarı açıklanmasa da 2023’ün Haziran ayında swap hariç net rezerv eksi 62 milyar dolar oldu!

ENAG Ocak 2024 enflasyonunu hesapladı, yüzde 129.11!

DİSK gerçek işsizliği verdi, yüzde 20’nin üzerinde!

Standart and Poor’s Türkiye’nin notunu açıkladı: B. 2001 krizinde B+ olan notumuz B olmuştu. İster B, ister B+ olsun, karşısında şu bilgi yazıyor: Yüksek Spekülatif Düzey!

Ekonomiyi kurtarsın diye bu defa Mehmet Şimşek ithal edildi!

Piyasalar sık sık ayaklarına gittiğimiz Araplar’dan gelecek swap ve borç dolar beklentisine girdi.

Zam yapmalara doyamayan esnaf bir yandan isyan ederken bir yandan İstanbul taksiciler odası başkanının yaptığı gibi AKP’li belediye başkanı adayına maniler düzdü: Taksimetreleri kurun, geliyor Murat Kurum!

Türkiye’nin en büyük banknotu 200 lira oldu, alım gücü 20 liraya düştü!

Hükümet bir kez daha yeni(!) Ekonomi Politika Eylem Planı’nı uygulamaya koydu!

Eskiden işlerini yapmayan, memleketi batıran bakan ve bürokratlar hiç olmazsa istifa ediyordu. AKP döneminde istifa yasaklandı! Yerine affını istemek geldi.

Erdoğan’dan önce elektrik, çamaşır makinesi, buzdolabı, fırın yoktu. Havaalanı, uçak, tren yoktu.  Ölü yıkayacak gassal yoktu, cenaze namazı kıldıracak imam yoktu, otomobil, traktör yoktu, tekerlek bile yoktu.

Dünya liderimiz sayesinde şimdi hepsi var ama çiftçi mazot alamadığı için traktörünü, Neriman abla faturayı ödeyemediği için fırınını kullanamıyor, yolcu olmadığı için havaalanlarında koyunlar otluyor.

2001’de SSK hastanelerinde kuyruklar vardı, tüp kuyruğu, yağ kuyruğu, şeker kuyruğu, eczane kuyruğu, ekmek kuyruğu, benzin kuyruğu vardı.

2024’te bu kuyrukların tamamı ve fazlası yine var!

22 yıl önce Çiller’in DYP’si, Bahçeli’nin MHP’si, Uzan’ın Genç Parti’si, Abbasoğlu’nun DHP’si, Yılmaz’ın Anavatan’ı, Kutan’ın Saadet’i, Yazıcıoğlu’nun BBP’si baraj altında, diğer partiler de sıfırın az üstünde kalmıştı. Erdoğan’ın AKP’si yüzde 34 oyla iktidar, yüzde 20 ile Baykal’ın CHP’si ise ikinci parti olmuştu.

*

Ve bugün seçime 40 gün kala, açık kapalı ittifaklar olmasa durum gelen anket sonuçlarına göre 22 yıl öncesinin kopyası... Memleketi uçuran tek adamın AKP’si yine yüzde 34’lerde, Özel’in değişmiş CHP’si yine ikinci parti!

Kuyruklardan ekonomiyi kurtaranlara, kredi notundan enflasyona, anayasa kitapçığından anayasa mahkemesine, 20 milyonluk banknottan bozuk paraya dönen 200 liraya, geliyorum diyen depremlerden altında kaldığımız siyanürlü toprağa, çok partili sistemden birincisi ikincisi belli, iki partili rejime...

Yahu arkadaş dindar cumhurbaşkanları seçmiş, imam eksiğini tamamlamış, baş ekonomistin yönettiği, uzaya ilk turistini göndermiş, tepeden tırnağa değişen ana muhalefetin son dakikaya kadar aday bulamadığı koca memlekette 22 yılda değişen hiçbir şey olmaz, bir milim ileri gidilmez mi?