... Atatürk bizlere dönerek ‘Arkadaşlar bir iki eser dinleyebilir miyiz’ dedi. Sevdiğini bildiğimiz eserlerden okuduk. Bir ara bana dönüp bir şarkı okumamı istedi. Oysa ben heyette neyzenim! Şaşırıyorum, diğer arkadaşlar ‘Cana rakibi handan edersini oku’ diye fısıldıyor. Başlıyorum söylemeye ama daha ilk satırda ‘Duuur’ diyerek ‘Cana nedir’ diye soruyor! ‘Hitaptır’ deyince ‘O halde neden okuyuşunla bu hitabı belirtmiyorsun’ diyor.

Arzuları gibi okuyorum, bu defa satırın sonunda beni yine durdurup ‘Şarkının güftesini oku’ diyor. Sözleri okuyorum. O zamanki okunuşa göre şarkıda ‘edersin’ kelimesi idersin, ‘etme’ kelimesi de itme diye telaffuz ediliyor. Bana ‘neden idersin ve itme diyorsun. Yazıldığı gibi okusanız daha güzel olmaz mı’ diyor. Dediği gibi okuyorum, kendisi de eşlik ediyor memnun oluyor.

Cumhurbaşkanlığı Fasıl Heyeti’nin neyzenlerinden rahmetli Burhanettin Ökte’nin anlattığı bu olay Atatürk’ün müzik bilgisini ve Uşşak makamındaki Cana rakibi handan edersin şarkısına olan düşkünlüğünü gösteriyor.

Beste Giriftzen Asım Bey’e ait, her satırı anlayana ders olan sözlerin sahibi ise bilinmiyor.

*

Devlet Bahçeli parkta yürüyüş videosunun altına ‘manidar’ bir şekilde Ferdi Tayfur’un ‘Söyleten Sensin’ adlı şarkısını koyup sosyal medya hesabından paylaşınca ortalık yıkıldı. Önce içinde bulunduğu Cumhur İttifakı’na ‘ince mesaj’ olarak algılandı fakat ‘amman yanlış anlaşılmasın’ denilerek düzeltme geldi. Meğer mesaj koltuğu bırakan Meral Akşener ve koltuk peşindeki İYİ Partililere imiş!

Madem bu işte reyting var, şarkılı türkülü modaya uyayım, hangi şarkı hangi siyasiye cuk oturuyor analiz yapayım dedim(!)

31 Mart’tan birinci parti çıkan, seçimden sonra dünya liderimizle tavşan kanı çay teması kuran, huzura kabul edilmek için randevu isteyip alan, ‘Partimiz sıkılı bir yumruk değil ki’ denen CHP’nin genel başkanı Özgür Özel’e oturduğu koltuğun ilk sahibi Atatürk’ün de çok sevdiği Cana rakibi handan edersin şarkısı pek güzel uyuyor!

Cana rakibi handan edersin / Ben binevayı giryan edersin / Biganelerle ünsiyet etme / Bana cihanı zindan edersin!

Türkçesi, Ey sevgili! Rakipleri güldürüp ben zavallıyı ağlatırsın. Ellerle dostluk kurma, bana dünyayı zindan edersin!

22 yıl sonra sandıktan ikinci parti olarak çıkan AKP lideri Erdoğan’ın durumuna uyan şarkıyı bulmak için kapsamlı bir araştırmaya gerek kalmadı, insanın şak diye ilk o şarkı geliyor dilinin ucuna!

Yıllar önce Asya’nın albümünde duyduğumuz ama Müslüm Baba’nın yürekten söylediği Anna Vissi şarkısı Son Pişmanlık olarak da bilinen Olmadı Yar. Sözlerini okuyunca durumu ne de güzel anlattığını siz de anlayacaksınız...

Günler sessiz mahsun sensiz / Günler her zamanki gibi telaşlı / Yanlış nerde aklım sende / Suçum neydi kimdi suçlu sormadım / Çektin gittin dinlemeden / Yıllar sonra dönsen de boş / Son pişmanlık neye yarar / Herşeyin bir bedeli var / Olmadı yar / Buraya kadar / Firar eder aklım başımdan!

Gerçi Bahçeli Söyleten Sensin şarkısı ile mesaj verdi ama Meral Akşener’e kendisinin de sevip 2022 yılında CHP’li belediyenin düzenlediği konserde sahnedeki Melek Mosso ile birlikte söylediği, ilk olarak rahmetli Bergen’den duyduğumuz ‘Kullar Affetmez’ şarkısı daha çok uyuyor...

Gurbette sahipsiz bir yolcu gibi / Gideni götürür yollar affetmez / Takvimden dökülen bir yaprak gibi / Düşeni götürür yıllar affetmez / Yoluna halılar serilir sanma / Uğrunda ömürler verilir sanma / Değerin kıymetin bilinir sanma / Gideni götürür kullar affetmez / Öyle bir dünya bu vefadan yoksun / Düştüğün yerlerde sen artık yoksun!

Müzikli mesaj modasını başlatan Bahçeli’ye elbette en sevdiği sanatçı Ferdi Tayfur’dan bir parça uyar. Çok var ama ‘Alıştım’ şarkısı başka...

Duyarsan ağlama canım / Ben her gün ölüp dirilmeye alıştım / Bazen şehirlerde, bazen köylerde / Bir yırtık resminle aramaya alıştım / Dediler yakma kendini / Bilmezler içimdeki sevgimi / Sana bağlamışım ben kaderimi / Derbeder etsen de sürünmeye alıştım / Derdim yetmez gibi elin dilinden / Her gün acı tatlı söyleyene alıştım.

Yoluna son anda Cumhursuz yürüyen, CHP ve AKP’nin ardından Türkiye’nin üçüncü partisi haline gelen Yeniden Refah Partisi genel başkanı Fatih Erbakan’a da Nihat Doğan’ın meşhur şarkısı ‘Kırdın Kalbimi’ uyuyor...

Kırdın kalbimi gel al gönlümü / Senin için neler çektim bunu Allah biliyor / Sensiz olmak bana acı veriyor / Affederim belki de gelip özür dilesen / Barışırız yeniden / Yaptığını biliyorsun anlatmaya gerek yok / Sen yoksun hiç neşem yok / Affederim belki de gelip özür dilesen.

Kısa süre önce siyaset dünyamızın önemli aktörü olan Kılıçdaroğlu’nu da es geçmemek gerekir. Onun durumunu en güzel Yaşar Kemal’in verdiği ismiyle Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş’ın ‘Kendim Ettim Kendim Buldum’ şarkısı anlatıyor...

Karadır bu bahtım kara / Sözüm kar etmiyor yare / Yüreğimi yaktı nara / Kendim ettim kendim buldum / Gül gibi sararıp soldum / Eyvah eyvah!

Şarkılar türküler güzel de çuvaldızı kendimize batırmasak olmaz.

Ya millet olarak bize hangi şarkı uyuyor peki diyenler için onu da düşündük herhalde! Sezen Aksu’nun ‘Aldatıldık’ şarkısı...

Bize neler neler öğrettiler sevdalar üstüne / Aldatıldık, aldatıldık sevda böyle değil / Ne masallar ninniler söylediler dünya üstüne / Aldatıldık, aldatıldık dünya böyle değil / Ufalana ufalana kaç kuşak, eridik bu yollarda / Kimimiz yerle yeksan, kimimiz zor ayakta / Kolu kanadı kırık kuşlar gibiyiz ayrı dünyalarda / Bize saadet nasip şimdi, uçuk rüyalarda!