Çalışmayı İspanya'daki Miguel Hernández Üniversitesi, Hollanda Nörobilim Enstitüsü ve Utah Üniversitesi'ndeki John A. Moran Göz Merkezi'nden bilim insanları gerçekleştirdi.

The Journal of Clinical Investigation'da yayınlanan bir makaleye göre, beyin implantındaki elektrotlar beyni uyararak kör bir kadının fosfen adı verilen beyaz ışık noktaları şeklinde yapay görme deneyimi yaşamasını sağladılar. Bu noktalar daha sonra kadının deneyimlediği görüntüleri yarattı.


OLUMSUZ BİR ETKİSİ HENÜZ GÖRÜLMEDİ


Eduardo Fernández konuyla ilgili makalede şu satırlara yer verdi: "Bu sonuçlar çok heyecan verici çünkü hem güvenlik hem de etkinlik gösteriyorlar ve birçok bilim insanının uzun süredir devam eden bir rüyasını gerçekleştirmeye yardımcı olabilirler."

Raporlar, bu deneyin sonuçlarının cesaret verici olduğunu gösteriyor. Şu anda gönüllünün beyni üzerinde herhangi bir olumsuz etki görülmedi. Ancak Fernández, çözülmesi gereken birkaç cevaplanmamış soru ve sorun olduğunu kaydetti.

Grup daha fazla deney yapmayı planlıyor. Çalışmanın ortak yazarları, genel hedefin kör insanlara daha fazla hareketlilik kazandırmak olduğunu belirttiler. Raporlara göre, bilim insanları bir dahaki sefere daha karmaşık sistemler kullanmayı planlıyorlar.

Başarılı olursa, beyin implantları kör kişilerin diğer insanları, kapıları, arabaları ve daha fazlasını tanımlamasına izin verebilir.

[old_news_related_template title="Yeni bir beyin implantı ile düşünceler metne dönüşüyor" desc="Stanford Üniversitesi Howard Hughes Tıp Enstitüsü araştırmacıları felçli bir kişide implant kullanarak dakikada yaklaşık 90 karakter yazabilmesini sağladılar." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/05/16/iecrop/beyin_implanti-shutterstock_16_9_1621154062.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/yeni-bir-beyin-implanti-ile-dusunceler-metne-donusuyor-6434006/"]

[old_news_related_template title="Beyin tümörünü erken teşhis eden kan testi umut oldu" desc="Bir İskoç firması tarafından geliştirilen ve beyin tümörlerini daha erken tespit edebilen kan testi, hastalar ve doktorlar için umut oldu. Testin tümörleri daha hızlı tanımlama yeteneği ile ameliyat nedeniyle oluşabilecek zararları engelleyebileceği ve hastaları beyin görüntüleme taramalarına daha hızlı yönlendirebileceği düşünülüyor." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/08/06/iecrop/beyin_tumoru-shutterstock_16_9_1628229003.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/beyin-tumorunu-erken-teshis-eden-kan-testi-umut-oldu-6577814/"]

[old_news_related_template title="Yapay zekâ çocuklarda görülen ölümcül tümöre çare oldu" desc="Birleşik Krallık'taki bilim insanları, çocuklarda görülen nadir bir beyin kanseri türünü tedavi etmek için yapay zekâyı (AI) kullandılar." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/09/28/iecrop/beyin_kanseri-shutterstock_16_9_1632806829.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/yapay-zeka-cocuklarda-gorulen-olumcul-tumore-care-oldu-6674072/"]