Türk basketbolu o kadar dibe vurdu ki; herkes futbolu konuştuğu için, salonlarda kıyamet kopsa kimsenin umurunda değil!

Hakem skandalları, menajer komisyonları, bahis şikesi iddiaları hız kesmedi. Türkiye’nin BAT’deki (Basketbol Tahkim Mahkemesi) dosya sayısı hala diğer ülkelerin toplamı kadar. Kulüplerin planlama rezaletleri devam ediyor. Erkeklerin ‘süper’ ligindeki 16 takımın 10’u koç değiştirdi. Oyuncu sirkülasyonunu saymıyorum!

Hal böyleyken iki ‘büyük’ camiada yaşananlar pes dedirtti. Önce Beşiktaş:

Futboldan ne kadar anladığı ortaya çıkan Çebi’yi kandıranların kurduğu ‘menajer takımı’nın komisyonları yüzünden haciz geldi! Frutti Extra sponsorken Bursaspor’u ayağa kaldıran ekip geçti takımın başına. Doğru karardı. Ama ‘coaching’i alkışlanan Dusan Alimpijevic’in, eski takımının bench’ine doğru yaptığı ‘Nouma hareketi’ rezaletti. Herkes fatura beklerken, hediye çıktı!

Metin Türen’in terbiyesizliği, Bursa’daki maçta yaşananlar ayrıca tartışılır ama... 2 yıl öncesine kadar Sinan Erdem Spor Salonu’nda nereye oturacağını bilmeden kulüpte koltuğa oturan, salonun ortasında spiker tehdit eden şube yöneticisi, 1 maç ceza alan Dusan’a sahip çıktı... Ardından soyunma odasında “Hepimiz Dusan’ız” maskeleri takıldı!..

Fatih (Söylemezoğlu) hoca yazmıştı: “Partizan-Kızıl Yıldız maçında yapsaydı ne olurdu” diye... Soruyu şöyle değiştireyim: “Bu hareketi Fenerbahçe bench’ine doğru yapsaydı ne olurdu? Bu hareketi sokakta biri size yaparsa ne olur?”

İşin daha acı tarafı; Dusan’a sahip çıkan kulübün en üst iki yöneticisinin ‘basketbolcu’ olması... Süleyman Seba’nın kulübü bu; yazık! Galatasaray’a gelince:

Futbol dışı branşlar zerre kadar umurunda değil yönetimin. Onu anladık. Ama erkek basketbol takımının sponsorluk parası nerede? Onu anlamadık!