Ali Poyrazoğlu Korhan Abay Tiyatrosu’nun bir oyunuydu. Konu memleketteki kara komikliklerdi. Korhan Abay’ın canlandırdığı karakter sırtındaki koca haki renkli parkası ile okulda, amfide, forumlarda, caddelerde sol yumruğunu havaya kaldırarak ‘Bu düzen değişmeliii’ diye sık sık bağıran genç bir devrimci öğrenciydi.

İki üç arkadaş eylemden dönüş yolunda tenha bir parktan geçerken bile o, bu düzen değişmeli diye slogan atmayı sürdürüyordu. Diğerleri evlerine gitmek için eyvallah deyip ayrılırken gözü bankta tek başına oturan süslü bir kadına takıldı. Arkadaşlarının ardından son bir kez daha düzen değişmeli dedi ve banka doğru seyirtti.

Kadın ekmeğini o işle çıkaran bir emekçiydi ve müşteri bekliyordu. Bizimki gençti, kanı kaynıyordu yaklaşıp ‘vizite ne kadar’ diye sordu. Kadın şak diye viziteyi söyledi. Çok bulup yarısını teklif edince müşteri bekleyen kadın tokat gibi yanıtı patlattı: Sizin düzen değişse de bizi şey eden değişmediği için bir kuruş aşağıya olmaz canım!

Oyunun adını unuttum fakat o sahneyi unutmadım.

Yemin billah düzeni değiştireceğini söyleyen kimler geldi kimler geçti bugüne kadar. Onların düzeni kesin değişti. Köşeleri 41 kere falan dönüp yedi sülalelerini kalkındırdılar ama bu memleketin yurttaşlarının durumu tıpkı bankta müşteri bekleyen ablamızın dediği gibi!

Misal CHP...

Değişim değişim diye değişen yönetim bugünlerde gece gündüz belediye başkan adaylarını belirlemeye çalışıyor, seçtiklerini açıklıyor. Bu seçim mühim, çünkü mart ayından sonra Türkiye’de 4 yıl bir daha sandık kurulmayacak... Milletin sesini, isyanını duyup doğru karar verdin verdin, veremedin sür eşeği Niğde’ye!

CHP’nin aday açıkladığı kentlerimiz arasında biri var ki, iki kere sembol...

Atatürk’ün ‘benim şahsi meselem’ dediği ve sadece 11 ay önce 6 Şubat depremlerinde diğer 10 kentimizle birlikte yerle bir olan medeniyetler şehri Hatay.

İşte bu sembol kentimizde ‘deprem yıkımlarında sorumluluğu olduğu’ bizzat CHP’nin yeni genel başkanı tarafından da kabul edilen Hatay belediye başkanı Lütfü Savaş yeniden aday gösterildi!

Savaş 2009’da AKP adayı olarak girdiği seçimleri kazanarak Hatay’a başkan olmuştu. 2014’te aday olmaya hazırlanıyordu ki eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ağır bastı dünya lideri onun üzerini çizdi. Kızdı tabi... Allah’tan CHP’nin başında harbi CHP’liler hariç her eğilime kucak açan Kılıçdaroğlu vardı. Bu defa CHP adayı olarak seçime girdi, kazandı. 2019’da CHP ve Millet İttifakı adayı olarak seçime girdi, yine kazandı.

Yani 2009’dan bu yana Hatay’ı Lütfü Savaş yönetiyor!

15 yıldır yönettiği kent depremle yerle bir oldu. 91 bin bina ya yıkıldı ya da yıkılacak hale geldi. Binlerce insan yıkıntıların altında kalıp can verdi. Çocuklar ana babasız, aileler evlatsız, sağlıklı insanlar sakat kaldı.

O günlerde ‘istifa edin’ diyenlere şöyle yanıt verdi başkan: “Hatay’da 11 ilçe iktidara mensup. İstifa etmek gerekirse herkesin etmesi lazım. 10 tane büyükşehirin istifa etmesi lazım. Burada yıkılan ilçeler, beldeler istifa etmeli. İktidarın istifa etmesi lazım. İstifa ise hep beraber edelim.”

Çözümü şahaneydi doğrusu!

Bu lafları eden başkan için ‘kendisini tekrar aday yapacak mısınız’ diye soru soran gazeteciye CHP’nin o günlerde henüz değişmiş yeni genel başkanı Özgür Özel yanıt vermişti: “Hatay’da vereceğimiz karar çok tarihi bir karar olacak. Çünkü depremden sonra Hatay, başkan hakkında ne düşünüyorsa o karara uymak zorundayız. Bir şehirde yıkım yaşanıyorsa o şehirde herkesin sorumluluğu vardır. Burada bir kusur biçilecekse yerel yönetimlerin hiç kusuru yoktur demek mümkün değil. Depremin vurduğu 10 belediyeden biri bizim, ben o kusuru alırım!”

Fakat tam tersi oldu.

Yıllardır her seçimden önce değişim ayaklarına yatan partilerin yok birbirinden farkı. 23 yıl önce AKP de ‘değişim değişim’ diye gelmişti iktidara. Sonucu hep beraber gördük. Koltuğa talip olan CHP, İYİ Parti, MHP, DEM ve ötekilere bak... Aynı tas aynı hamam, düzen aynı düzen.

Gel de Ali Poyrazoğlu Korhan Abay Tiyatrosu’nun o oyununu, o park sahnesini hatırlama...