ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre DGS tercih kılavuzu yayınlandı ve dört yıllık bir programa geçmek isteyenler için tercih süreci başladı. Tercihler, ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından belirlenen takvime göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Adaylar, tercih kılavuzunda belirtilen programlar arasından seçimlerini yapacak ve tercih sıralamalarını oluşturacak.

ÖSYM BİLGİ SAYFASI


DGS TERCİH KILAVUZU


DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN?


2023 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2023-DGS) tercih işlemleri, 29 Ağustos – 05 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak.

DGS TERCİH EKRANI


DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?


DGS tercihleri ÖSYM'nin aday işlemleri sayfasından yapılır. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak ilk adım aşılır. Şifrenin unutulması durumunda e Devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapabileceğinizi unutmayın. Ardından tercih işlemleri sayfasından puan durumuna göre uygun okullar sırası ile seçilir.

TERCİH SONUÇLARI NASIL AÇIKLANACAK?


ÖSYM’nin açıklamasına göre; Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.