Dünya bizi kıskanıyor diye devamlı nutuk atanların, 22 yılın sonunda ülkeyi getirdikleri durum ortada. O atılan afra tafradan sonra şimdi ne diyorlar  “TASARRUF”.   

Sayın Şimşek’in açıkladığı 100 milyarlık tasarrufun, daha önce söylediği gibi “ÇEREZ” parasından öteye gitmeyeceği gerçeğini, bırakın diploması olan ekonomistleri, diplomasızları bile inandırmadı. Bu açıklanan tasarruf  tedbirlerini, sadece kamuda yapacaklardı. Bu açıklanan,  tasarruf dizisinin sadece fragmanı idi. Dizinin  finale erişmesi de üç yılı bulacakmış .  Ülkede orta sınıf kalmadığına göre, tüm bütçe açıkları toplumun “asgari ücretli ve gariban emeklinin (%60) sırtına yükleneceği” artık sır olmaktan çıktı.

Şu anda,  gizli bir İMF uygulamasının  yapıldığını ülkenin saygın ekonomistleri dile getiriyor. Bu açıklanan programla ekonominin düze çıkacağı konusunda karamsarlar. Üretmeyen bir ülkede enflasyon canavarını yok etmenin  mümkün olamayacağını ifade ediyorlar.

Görünen o ki, sokak artık sesini yükseltiyor ve geçinemiyoruz diye haykırıyor. Halk bu yokluk ve yoksulluğu görmeyip, bizi yönetenlerin saraylarda sefa sürmesini kabul etmiyoruz. Bizler 'komşusu açken, tok yatan bizden değildir' diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Bizlerin artık dayanacak gücümüz kalmadı. Fedakarlık yapılacaksa, saraydan başlayıp hep birlikte fedakarlık yapmalıyız. Ata sözümüz ne diyor 'Biri yer, biri bakar kıyamet ondan kopar'.

Bir ömür çalışıp, maaşlardan kesilen vergilerle, emeklilikte mutlu bir yaşam beklerken,  sonunda geldiğimiz durumlar  içler acısı.

Değerli Okurlar: Artık nerde ise duymaktan gına gelen ” Avrupa bizi kıskanıyor” diyenlere, bir Avrupa ülkesi  Belçika’ da emeklilere yapılan uygulamalarla ilgili alıntı yazıyı sizlerle paylaşıyorum.

BELÇİKA 

Belçika'da kişi 65 yaşına geldiğinde hükûmetten yazılı bir mesaj gelir...

Emekli maaşınızı size yatırabilmemiz için bize hesap numaranızı bildirin.

Herhangi bir sorununuz varsa, personelimizin size yardımcı olabilmesi için bize bildirin.

Bir emekli için bu ülkede vergiler yarıya indirilir:

Su, elektrik, gaz ve sağlık hizmetleri çok uygun fiyatlarla sunulmaktadır, İlaçlar da.

Diş hekimine gelince, tamamen ücretsizdir ve emekli tüm yıl boyunca diş hekimini ziyaret etmezse kendisine tahsis edilen miktar kendisine iade edilir.

Bilmenizi isterim ki, Belçika'da petrol yok, bu ülkenin altın yatakları yok.

SON SÖZ: Sadece köleler, efendisinin sarayı ve serveti ile övünürler. M.HALUK ÇAVUŞOĞLU