Elazığ'da geçen yıl aralık ayında meydana gelen 4.9'luk deprem sonrası SÖZCÜ'ye konuşan eski Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, bölgede daha büyük depremler beklediklerini söylemişti. Bu açıklamadan günler sonra ise Elazığ'da 6.8'lik deprem meydana geldi.

Prof. Dr. Bingöl, bundan sonra olabilecek depremler hakkında Sözcü'ye açıklamalarda bulundu. Bölgenin güneydoğusu ya da kuzeydoğusunda bir hareketlilik beklediklerini söyleyen Bingöl, şu ifadeleri kullandı:

ZAMANINI BİLEMEYİZ AMA...

* Ben 40 yıldır bu bölgede çalışıyorum. Bu büyüklükte bir depremin olacağını yaptığımız çalışmalarda zaten görüyoruz. Ama gün olarak söyleyemiyoruz. Orada arkadaşlarla yaptığımız çalışmalarla bunu söylüyorduk. O fayı iyi tanırsanız hareketlenmede depremi görebilirsiniz. Ancak zamanını bilemeyiz.

EN FAZLA 7 CİVARINDA OLUR

* Bundan sonra o bölgede bir müddet sakinleşir fakat bu depremin olduğu yerin güneydoğusu Kahramanmaraş'a ya da kuzeydoğusu Bingöl'e doğru olan bölgelerde bir hareketlilik olabilir. Ama onunda dediğimiz gibi zamanını söylemeyiz. Büyüklüğü ise yine bu civarlarda olur. Doğu Anadolu Fay hattında olacak deprem en fazla 7 civarında olur.

 

[old_news_related_template title="Deprem uzmanı daha önce uyarmıştı: Daha büyük deprem olacak" desc="Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Malatya, Tunceli ve birçok ilde de hissedildi. Geçtiğimiz aralık ayında da Elazığ'da 4.9'luk deprem meydana gelmiş ve SÖZCÜ'ye konuşan Fırat Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, daha büyük bir depremin olacağı uyarısında bulunmuştu." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2020/01/24/iecrop/depremmm_16_9_1579889975.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/deprem-uzmani-daha-once-uyarmisti-daha-buyuk-deprem-olacak-5586703/"]

 

[old_news_related_template title="Prof. Dr. Bingöl: Daha büyük depremler bekliyoruz!" desc="Elazığ'daki 4.9'luk depremin ardından gözler uzmanlara çevrildi. Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman ve çevre illerde de hissedilen depremde can ve mal kaybı olmasa da büyük panik yaşandı. Fırat Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, “Bölgede beklenen depremler ama daha büyük depremi de bekliyoruz. Çünkü bu fayın bazı bölgelerinde kırılma uzun süredir olmamış” dedi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2019/12/27/iecrop/deprem-hatira-111_16_9_1577442541.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/prof-dr-bingol-daha-buyuk-depremler-bekliyoruz-5534212/"]