Son iki üç yıldır emekli ve ücretli için doğan her yeni gün dünden daha kötü geçiyor. 

Moralinizi bozmak istemezdim ama dost acı söyler, günler daha da kötü geçecek.

Neden mi?

Bakın, AKP gerçekten Osmanlı torunudur. Ama Osmanlı'nın Fatih Sultan Mehmed sonrası döneminin mirasçısıdır. Nedir Osmanlı ve AKP’nin ortak ekonomi modeli? 

Eğer içeride fiyatlar artarsa ithalat yaparak kısa dönem için fiyatları tutmaya çalış. 

15./16. yy’da Avrupa merkantilizm anlayışını benimsemişti. Yani hazinedeki altın ve gümüşü ülkede tutmak için ithalatı kısıtla, ihtiyaç olan ürünleri ülkede üret, ihracat yap, altın kazan şeklindeydi.

Oysa Osmanlı, Fatih sonrası Anadolu’daki Türk aristokrasisini bitirerek merkezi devleti güçlendirmiş. Böylece dünyadaki ilerlemeleri takip vazifesini sadece Osmanlı Sarayı’na vermiş, ayrıca medreselerinde ekonomiye gerekli olan teknoloji yaratacak dersleri din dersleri ile değişip, küresel yarıştan geri kalmaya başlamıştı. 

Üretimin teknoloji ve miktar olarak geri düşmesi fiyat artışlarını doğurunca ithalat yaparak, yabancılara ayrıcalıklar vererek, hazinesini hızla tüketmeye başlamış, parasının değerini düşürmüştür. Bir süre sonra bu sakat sistem borçla dönmeye başlamış ve sonunda devlet iflas etmiştir. 

Bugün AKP ekonomi modeli de, et fiyatı artınca et, ekmek fiyatı artınca buğday ithal eden, yerli ve milli bir sanayi yerine Çin ve Almanya’dan girdi alarak üretim yapan modeli ile tam bir sermaye hovardasıdır. 

İnanın, Kovid Salgını, Ukrayna Savaşı, Maraş Depremi olmasaydı bile rezervlerini tüketecek bir yolda tam gaz gidiyordu... 

Bu kötü hadiseler enflasyon ve kur belasını başımıza sadece daha erken bela etmiştir. 

Yoksa kaçınılmaz son değişmeyecekti. Çünkü AKP ile üretim ve ihracat yerine tüketim ve ithalat ekonomisi tesis edilmiştir. 

Bakın, bu topraklar tarımın dünyada başladığı yerlerdir. Sonuç? 2002 yılında toplam tahıl ekilen arazi miktarı 138 milyon dönümden 2023 yılında 112 milyon dönüme düşmüş! 

2002 yılında ithal edilen büyük baş sayısı 2.128 iken, 2023’de 584 bin olmuş! 

O zaman burada üretimden bahsetmek mümkün müdür? Biri bize anlatsın, tarım üretimi artmadan sadece faiz artırımları ile enflasyon nasıl düşecek? Şimdi gıda fiyatlarının yukarı gitmesinden daha doğal ne olabilir?

Yukarıda dedik ki, dışa bağlı ekonomi elinizdeki kaynakları yer bitirir. Bunun üstüne 
ülkeyi yönetenler ekonomi ve dış politikada hatalar yaparsa ne olur?

Dış politikada Yeni Osmanlı’yı kuruyorum diye Suriye fethine girip, yaklaşık 200 milyar doları orada batırıp, üstüne 7-8 milyon göçmeni ülkenize alırsanız, gıda ve konut fiyatları zaten üretim yokken katlanmaz mı?

Yetmedi, bir de Nas deyip faiz indirip, üretmeden enflasyonu düşüreceğinizi iddia ederseniz, ne olur? Gördük, kur uçtu gitti… 

Kur artınca dışa bağlı ekonomide fiyatlar katlanmadı mı? Bu sefer kuru tutmak için KKM getirip oraya trilyonlarca ödeme yapınca ne oldu? Para olmadığı için Merkez bol bol para bastı ve sonuç, zaten enflasyon yaratan tüketime dayalı sistem enflasyonu artırıken bu 
hatalar fiyat artışlarını daha da hızlandırdı. 

Çok net bir gerçek var: AKP gibi Osmanlı yönetimleri de lüks yaşamı itibardan görüyordu. 

Ayrıca boşa verilen Suriye Savaşı, İhvan Kardeşliği ile tüm Körfez ve Mısır’ı karşımıza almamız, yanlış bir ekonomi modeli, en önemlisi ülkenin eğitim sisteminin son 20 yılda bozularak teknoloji üretmekten alıkonulması, dönüp ekonomin dünya ile rekabeti kaybetmesine neden oldu. İhracat ithalattan düşük kalınca da kaynaklar hızla tüketildi. Merkez’in rezervi eksiye, bütçe açığa döndü…

Vergi, Osmanlı'da sadece Anadolu köylüsüne şimdi ise çalışanların üstüne yük kaldı. Bu da fakirliği daha da artırdı. 

Saydığımız hataların üstüne bir de doğadan gelen felaketlere boş kasa ile yakalanan Türk maliyesi muazzam bütçe açıkları verdi, verecek… Bunu da zamlar ve vergilerle kapamaya çalıştı, çalışacak...

2024’de 2,6 trilyonluk açık bizlerden alınacak vergilerle, zamlarla kapanacak. Yukarıda da söyledik, KKM ödemesi için trilyonlarca banknot basıldı. Geçen yıl bu dönemde M3 dediğimiz para miktarı 8,7 trilyondu, şimdi olmuş 14,2 trilyon. E ne olacak işin sonunda? 

Üretim karşılığı olmadan para basarsanız enflasyon olmaz mı? 

İşte bu nedenlerle gelen her yeni gün emekli ve ücretliyi zamlarla limon gibi sıkacak…