Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem felaketinin ardından Malatya'da yapımına başlanan kalıcı konutların temel atma ile yapımı tamamlanan 1442 konut, 250 köy evi ve 47 dükkanın anahtar teslim törenine katıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi yanındaki alanda düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan'a MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu ve DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da eşlik etti.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurumun deprem felaketinin ardından yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı konuşmanın ardından Cumhur İttifakı üyesi partilerin genel başkanları, alanı dolduran kalabalığa hitap etti.

BAHÇELİ: CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ YARIDA BIRAKILMAMALI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiyenin yaşadığı deprem felaketinin ardından normalleşmeye başladığını dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin yarıda bırakılmaması gerektiğini belirten Bahçeli şöyle konuştu:

*Devletimiz güçlü, yönetimimiz kararlı, yönetimi oluşturan kadrolar azimli, milletimizi ise büyük bir dayanışma kaynaşma içerisindedir. Böylelikle Türkiye yeniden ayağa kalkıyor. Gelecek yine bizimle olacak, hepiniz mutlu, huzurlu olacaksınız.

*Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi reform hareketidir. Uzun yıllardan beri çok partili dönem içerisinde koalisyonlarla yönetilen bugün de siyasi hayat olarak paramparça hale gelmiş 1,5 yıldan beri bir araya gelmenin çabasını gösterenler azgın afeti ortadan kaldıracak bir güce, akla, cesarete sahip değillerdir.

*Bunun için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yarıda bırakılmamalı, milletin huzuru için devletimizin birliği için, milletimizin tekrar ayağa kalkmış büyük bir Türkiye olma hedeflerini gerçekleştirmek için Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin devamında ülkemiz açısından yarar bulunmaktadır.

ERDOĞAN: DEPREMİ ASLA UNUTMADIK

Cumhur İttifakı üyesi siyasi partilerin genel başkanlarının ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ramazan ayını bu yıl deprem felaketi nedeniyle buruk geçirdiklerini belirterek şunları söyledi;

*Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Nerede olursak olalım, hangi işle uğraşırsak uğraşalım kalbimizde, kafamızda hep buradaki insanlarımızla birlikteyiz.

*Biz asla bu depremi unutmadık. Depremde kaybettiğimiz canları unutmadık. Deprem yıkıntıları altında kalan hayalleri unutmadık. Ölenleri geri getiremeyiz ama onun dışındaki tüm kayıpları telafi etmekte kararlıyız.

*Yıkılan evleri daha güvenlisi ve modernliğiyle yeniden yapacağız. Yıkılan iş yerlerini daha ferah şekilde yeniden inşa edeceğiz. Şehirlerimizi en güzel haliyle yeniden ayağa kaldıracağız. Çünkü biz bu ülkeyi aşkla seviyoruz.

*Biz Malatya'ya sevdalıyız kayısıya sevdalı olduğumuz gibi Türkiye'ye sevdalıyız. Çünkü biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik.

"BİLEĞİMİZİ KİMSE BÜKEMEZ"

*Davasına sadık Malatya yanımızda olduğu müddetçe Allah'ın izniyle önümüzde hiçbir engel duramaz. Ahdine ve sevdasına sahip çıkan Malatya, bizimle olduğu sürece bizim bileğimizi Allah'ın izniyle kimse bükemez.

Ben ezelden Malatya'yı sevmişim. Gönül kimi sevse ona yar olur. Evet işte bu Malatya ipini Kandil'deki PKK'lıların eline verenlere yar olur mu? Bu Malatya Pensilvanya'daki FETÖ'cülere gülücük dağıtanlara yar olur mu?

*Bu Malatya, kumar masası kurup, milletin ve devletin geleceğini ortaya sürenlere yar olur mu? Bu Malatya, ülkesinin güvenliğini, terör örgütlerine ekonomisini, Londra tefecilerine, dış politikasını, emperyalistlere teslim edeceklere yar olur mu?

*Hay maşallah. Siz bu işi bitirdiniz, 14 Mayısta da sandıklarda bitireceksiniz. Malatya'ya da zaten bu yakışır.

"319 BİN KONUTU 1 YILDA TESLİM EDECEĞİZ"

Türkiye tarihinin en geniş alanda yıkıma ve en çok can kaybına yol açan depremini yaşadıklarını belirten Erdoğan, yeni konutların yapımına hızla başladıklarını dile getirerek şöyle dedi:

*Deprem bölgesindeki 6 milyona yakın bağımsız bölümü inceleyerek bunlardan 872 bin bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ağır ve orta hasarlı olduğunu belirledik. Malatya'da bu rakam 132 bine yakındır.

*Felaketin ardından, arama- kurtarma, enkaz kaldırma, acil yardım, geçici barınma çalışmalarıyla birlikte kalıcı konutların yapımıyla ilgili hazırlıklara da başladık. Nitekim depremden 15 gün sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza bağlı TOKİ vasıtasıyla ilgili ilk kazmayı vurmuştu.

*Amacımız 319 binini bir yıl içinde teslim edecek şekilde 650 bin yeni konut ve köy evi yaparak şehirlerimizi normal hayatlarına döndürmektir. Tabii evlerle birlikte iş yerlerini de ihmal etmiyoruz.

*İlk etapta küçük sanayi sitelerinde 6 bin iş yeri yaparak esnaf ve sanatkarlarımıza vereceğiz. Yeni konutlarımızı zemin artı üç veya dört katı geçmeyecek şekilde yapacağız. Yerinde dönüşecek konutlarımızı da aynı anlayışla ihya edeceğiz. Bölge genelinde bugüne kadar ihalesini yaptığımız 94 bin konut ve köy evinden yaklaşık 43 bininin temelini attık.

*Bunlardan Malatya'da inşa edeceğimiz 6 bin 700'ünün temelini de bugün sizlerle beraber atıyoruz. Bugün Malatya'da ayrıca daha önceki depremden dolayı hak sahibi olan 1692 kardeşimizin konutunun ve köy evinin anahtarlarını teslim edeceğiz. Bu konutlarımızın ve köy evlerimizin de vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

"BAY BAY KEMAL NE YAPTI?"

*Kardeşlerim şimdi sizlere ben bunları anlatırken şöyle bir düşünün. Acaba bu bay bay Kemal ne yaptı? Bunun yaptığı bir şey var mı? Ziya Paşa ne güzel söylemiş; Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Ya bay bay Kemal bir zamanlar SSK'nın genel müdürü değil miydi? SSK'nın genel müdürüyken aman ya Rab o hastanelerimizin halini hatırlıyor musunuz? Hastalarımız hastanede ölüyor ve orada rehin rehine kalıyordu.

*Bay bay Kemal, sen bunların hesabını nasıl vereceksin ya? Bay bay Kemal, sen bunların hesabını ver. Şimdi ise bizim muhteşem hastanelerimiz var. Eğitim Araştırma Hastanelerimiz var, şehir hastanelerimiz var ve hastanelerimiz dünyada övünç kaynağı.

"14 MAYISTA SİYASİ MEFTALARA SANDIKLARI MEZAR EDİN"

*Cumhuriyetimizin ilk asrını geride bırakıp, yeni asrına girmek üzere olduğumuz bu yılda Türkiye tarihi bir seçim yaşayacak. Bu seçimler ülkemizin ve milletimizin sadece gelecek 5 senesini değil gelecek çeyrek asrını, yarım asrını belirleyecek.

*Siyaset sahnesini sizler de takip ediyorsunuz. Gelin 14 Mayıs'ta şu siyasi meftalara sandıkları mezar edin. Var mıyız buna? Kimin ne yaptığı ne dediği, kimin kimlerle yol yürüdüğü ortada. Yahu şu CHP, PKK terör örgütünün parlamentodaki uzantılarıyla beraber yürümüyor mu?

*Terör örgütlerinin Kandil'deki ağa babaları oradan talimat veriyor mu? Öyleyse bu yavrularımızı dağa kaçıran, bu terör örgütünün ağa babalarına onların parlamentodaki uzantılarına PKK'ya, YPG'ye aklınıza ne gelirse bunlara 14 Mayıs'ta hep birlikte ders veriyor muyuz?

*Bu seçimlerde sadece ittifaklar ve adaylar rekabet etmiyor aynı zamanda bu seçimlerde, batı buraya talimat veriyor. İki farklı zihniyet, iki farklı Türkiye hedefi de yarışıyor.

"7'Lİ MASADA HER GÜN KAVGAYA TUTUŞUYORLAR"

Türkiye'nin 20 yılda ülkeye demokrasi ve kalkınma atılımları yaşadığını ifade eden Erdoğan, seçim beyannamesinde yeni yüzyıl için taahhütlerde bulunduklarını ifade ettiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

*Artık Toggumuz var mı? Ülkemizin en büyük dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu'yu televizyonlarda izlediniz mi? CHP'nin adamları CHP'nin ekranlardaki kara yüzleri onlar ise ne yapıyorlar? TCG Anadolu'muzu karalıyorlar, bunlar Togg'u da karalıyorlar. Ya siz bu ülkede iktidar olmadınız mı? Oldunuz.

*İktidar olduğunuz zamanlarda yahu siz bir toplu iğne yapamadınız. Bir eseriniz var mı? Şu anda 10 tane, 11 tane büyükşehir belediyeniz var. Bu büyükşehir belediyelerinde ne yapıyorsunuz? Hiçbir şey yok.

*Kurdukları 7li masada her gün yeni bir kavgaya tutuşan PKK'sından FETÖ'süne, tüm terör örgütlerine gülücükler dağıtan, Kandil'den kimi gün aferin alan, kimi gün zılgıt yiyen, sapık ve sapkın akımlarla iş birliği yapmaktan çekinmeyen bu sapkın zihniyetlerle mücadele ediyoruz. Bizde kutsal aile kuruluşumuz var, bizim aile kurumumuz kutsal ona laf ettirtmeyiz.

*Her türlü yalanı ve iftirayı fütursuzca ortaya atan bir ucube ittifak var. İşte şu anda ana muhalefetin yanındaki yavrular, yavru muhalefet bunlar LGBT'yle ilgili bir şey söyleyebiliyor mu? Hiçbir şey duydunuz mu?

*Duyamazsınız. Çünkü söyle bana arkadaşını, söyleyeyim sana kim olduğunu. Arkadaşı bay bay Kemal olandan başka ne beklersiniz? Bunların bizim gibi arkasında durup millete örnek gösterebilecekleri tek bir eserleri yok. Bunların yıkmaktan, durdurmaktan ülkemizin savunma sanayisi atılımlarına dokunmaktan başka hiçbir vaatleri yok.

*Bak göreve geldik savunma sanayimizin yüzde 20si yerliydi. Şimdi yüzde 80. Nereden nereye? Artık biz İHA'larımızı yapıyoruz, biz SİHA'larımızı yapıyoruz, biz Akıncılarımızı yapıyoruz ve biz hepsinden öte Kızılelma'mızı yakıyoruz. Bunların yasaktan, baskıdan, terör örgütleriyle ve vesayet güçleriyle yol yürümekten başka mazileri yok. Ne diyor? Terörist başını çıkaracaklarmış.

*Ne diyor Diyarbakır'da 51 Kürt yavrumuzu öldüren, onların ölümüne vesile olan Seloyu çıkartacaklarmış Bizim hukukumuzda katilin yeri bellidir. Katillere yataklık edenler bellidir. Onun için, Cumhur İttifakı'nın iş başında kalması şart.

*Durmak yo. Eser olmayınca, vizyon olmayınca millete hizmet derdi olmayınca ortada sadece didişme var, çekişme var, bol hakaret ve saygısızlık var. Tabii bir de üç günlük siyasi çıkarları için FETÖ'cülerle kol kola girmek gibi omurgasızlıkları var. Şimdi buradan soruyorum? Bir senede toplantı üstüne toplantı yapıp da kavgasız, gürültüsüz aday bile belirleyemeyenler bu ülkeye huzur getirebilir mi?

*Daha 7 ortak birbirini idare edemeyenler, 85 milyonluk Türkiye'yi idare edebilirler mi? Elbette edemez. Başında bulunduğu partiye kazandırdığı tek bir başarı olmayanın ülkeye hayrı olabilir mi? Elbette olamaz. Ruhsuz, ufuksuz, vizyonsuz böyle bir ekibe, bırakın Türkiye'yi, bırakın Malatya'yı, bir bakkal dükkanı bile emanet edilemez. Bizim tanıdığımız Malatya ülkenin yönetimini sürekli durduracağız, yıkacağız diyen 7 ortaklı bir yıkım ittifakına teslim etmez. Bizim bildiğimiz Malatya ne kendi geleceğini ne de evlatlarının geleceğini 7 iş bilmezin bir arada olduğu bir kumar masasına terk etmez.

*Bizim bildiğimiz Malatya ellerinde masumların kanı olan azılı teröristleri hapisten çıkarıp tekrar aramıza salmayı vadedenlere asla itibar etmez. Sadece hayal satan, uçuk kaçık vaatlerle günü kurtarmaya çalışan bu ekibin siyasetten tasfiye vakti gelmiştir.

*Sizlerden 14 Mayıs'ta bu zihniyete artık yeter demenizi rica ediyorum. Sizlerden bir cumhurbaşkanı yardımcılığı 2-3 bakanlık kapmak için ülkenin kaderiyle oynayanlara dur demenizi bekliyorum. Sizlerden Türkiye yüzyılı için yarın değil hemen şimdi diyerek sandığa gitmenizi istiyoruz.

DEPREMZEDELERLE İFTAR YAPTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temel atma ve anahtar telim töreninin ardından Teknopark içerisinde kurulan Geçici Konaklama Merkezinde düzenlenen iftar programına katıldı. Depremzedeler ile birlikte iftar yapan Erdoğan, daha sonra çadırda bulunanlara hitap etti.

Depremden sonra afetzede illeri birkaç kez ziyaret ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ramazanın ilk haftasında da Cumhur İttifakı olarak bu ziyaretlerimizi devam ettirdik. Şimdiye kadar pek çok şehirde deprem mağdurlarımızın iftar sofralarına misafir olduk. Allah razı olsun. Ankara ve İstanbul'da da depremzedelerimizle bir araya geldik, hasbihal ettik. Dün de depremde büyük bir fedakarlık sergileyerek milletimizin yüz akı olan arama- kurtarma ekiplerimizle ve belediyelerimizde Ankara'da Külliyede bir araya geldik, onlarla iftar yaptık" dedi.

"SEÇİM GÜNDEMİ SİZİN SORUNLARINIZI UNUTTURMAYACAK"

Depremzedeleri çok önemsediklerini ve seçim gündeminin depremzedeleri unutturmasına müsaade etmediklerini ve etmeyeceklerini belirten Erdoğan şöyle konuştu:

*Deprem bölgesinde veya dışında şu an nerede olursa olsun afet mağduru kardeşlerimizi asla yalnız bırakmıyoruz. İnşallah yarın da Diyarbakır'da olacağız. Diyarbakır'daki kardeşlerimizle bir arada olacağız.

*Seçim gündeminin hayata tutunma mücadelesi veren siz kardeşlerimizin sorunlarını unutturmasına asla müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz. Devletimizin kurumlarıyla, belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımızla, gönüllülerimiz ve hayırseverlerimizle tam kadro sahadayız. Bakanlarımız ilk günden itibaren ekipleriyle birlikte deprem bölgesinde adeta kamp kurdular.

*Biz de yürütülen tüm çalışmaları anbean takip ediyoruz. Bakanlarımızın yanı sıra valilerimiz, belediye başkanlarımız sürekli güncel bilgileri alıyorlar. Çalışmaların hızlandırılması noktasında gereken talimatları veriyoruz.

*Yabancı liderlerle görüşerek yurt dışındaki imkanları da sizlerin istifadesine sunmaya çalışıyoruz. Körfez bölgesindeki kardeşlerimizden tüm Türk dünyasındaki soydaşlarımıza kadar milletimiz de derin, gönül bağı olan herkesle irtibat halindeyiz.

*Devletiyle, belediyesiyle, özel sektörüyle, ülkemizin tüm kapasitesini, iş makinalarını, aracını, gerecini deprem bölgesine yığdık. Enkaz kaldırmadan, konteyner kurulumuna prefabrik yapıların tesisinden, eğitim, sağlık ve diğer kamu hizmetlerinin sunumuna bütün ihtiyaçlarınızı noksansız karşılamanın gayretindeyiz.

*Kurumlarımız 7 gün 24 saat esasına göre çalışmaktadır. Her daim sizlerin hizmetinde ve emrindedir. Amacımız deprem bölgesinde ya da başka illerimizde yaşayan tüm afetzedelerimizin sıkıntılarını bir an önce gidermektir.

"BAYRAMDA KÖY EVLERİNİN TESLİMATINI YAPACAĞIZ"

*Enkaz kaldırma çalışmalarımızda sona gelirken hiç vakit kaybetmeden deprem konutlarımızın inşasına başladık. İlk kazmayı depremden sadece 15 gün sonra 21 Şubat tarihi itibariyle zaten vurmuştuk. Önceki hafta Elazığ, Gaziantep, Nurdağı, Adıyaman, Hatay Kahramanmaraş'ta deprem konutlarının temellerini attık.

*Bugün de Malatya'da afet konutlarının temel atma törenini gerçekleştirdik. Böylece bölge genelinde 100 bine yakın konutun ve köy evinin inşaat sürecini şimdiden başlatmış olduk. İnşallah Ramazan Bayramı'nda iki vilayetimizde inşası tamamlanan ilk köy evlerinin teslimatlarını yapacağız.

*Hedefimiz 319 bini ilk bir sene içerisinde olmak üzere toplam 650 bin konutu yaparak hak sahiplerine teslim etmektir. Malatya'da da toplamda 70 bin konut 25 bin 300 de köy evi inşa edeceğiz. Başkalarının gündemi ne olursa olsun bizim gündemimiz sizsiniz. Başkaları ne hesap yaparsa yapsın bizim önceliğimiz sizsiniz.

"DERDİMİZ MİLLET, GAYEMİZ HİZMET"

Makam veya mevki gayelerinin olmadığını, millete hizmet ve hayır duası peşinde olduklarını belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

*Hep söylediğim gibi bizim derdimiz millet, gayemiz hizmettir. Koltuk peşinde olanlar Altılı Masa'nın çevresinde. İkbal peşinde değiliz. Makam, mevki peşinde hiç değiliz. Biz, sizin hayır dualarınızı almanın şöyle kalpten gelen bir Allah razı olsun niyazınızı duymanın peşindeyiz.

*21 yıllık iktidarlarımız döneminde ülkemize eser kazandırmaktan, şehirlerimizin sıkıntılarını çözmekten başka bir niyet taşımadık. Önümüze çıkan zorluklara, muhalefetin takoz koyma girişimlerine rağmen Malatya'yla birlikte tüm vilayetlerimizi kalkındırmak, büyütmek daha da bayındır hale getirmek için canla, başla çalıştık.

*Meydanlarda sizlere ne söz verdiysek göreve gelince tamamının arkasında durduk. Hepsini gerçekleştirmeye gayret ettik. Türkiye her zaman dünyada takdirle karşılanan bir ülke halindedir.

*Bazıları bunun kadri kıymetini bilmeyebilir. Varsın bilmesinler. Ama bizler bunun kadri kıymetini biliyoruz ve bileceği. Şunu bir defa çok çok iyi bilmemiz gerekiyor. Biliyorsunuz bu topraklarda biz nice şehitler verdik. İşte 50 bini aşkın vefatımız da bu şehitler kervanı içerisindedir. Rabbim tüm ailelerini bu şehitlerimizle beraber cennetinde buluştursun.

"2 STRATEJİK ÖNEMDE PROJEYİ DEVREYE ALDIK"

*Bakınız sadece son iki haftada Türkiye Yüzyılına selam niyetinde stratejik önemde iki muhteşem projeyi devreye aldık. Milletimizin 60 yıllık hayali olan yerli ve milli aracımız Togg'u geçen pazartesi itibariyle ülkemizin yollarına uğurladık.

*İlk günden beri sürekli bize yapamazsınız diyenleri yapsanız bile satamazsınız diyenleri bunun fabrikası bile yok diyenleri projeye takoz koyanları hamdolsun bir kez daha hüsrana uğrattık. Kimse satın almaz dedikleri Togg ilk hafta 177 bin ön sipariş aldı. İnşallah bu yıl içinde 20 binden fazla Togg'u yollarımızda göreceksiniz.

*Bu ivmeyi TCG Anadolu uçak gemimizin teslimatını yaparak adeta taçlandırdık. Dünyanın ilk SİHA gemisi ülkemizin de en büyük savaş gemisi olan TCG Anadolu'yla artık bu alanda farklı bir lige yükselttik. Her işi olduğu gibi TCG Anadolu'ya da çamur atan zavallıları görüyor, bunları muhatap almaya gerek bile duymuyoruz.

*Bu ay sonuna doğru ülkemizin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu'nun birinci ünitesini devreye alıyoruz. Yine çok yakında Karadeniz'de keşfettiğimiz doğal gazın milli sistemimize entegrasyonunu gerçekleştiriyoruz.

*Birileri kendi aralarında didişe dursun, biz durmak yok, yola devam diyerek Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu adım adım gerçeğe dönüştürüyoruz.

"BUNLARIN ÖMRÜ 14 MAYISTA DOLACAKTIR"

Son 20 yıldır millete karşı harbi olduklarını ve bugün de aynı samimiyetle hareket ettiklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

*Afet bölgesindeki kardeşlerimiz kendi ikballerinin derdine düşenlere bakıp da kesinlikle üzüntüye kapılmasın. Depremde vefat edenlerin kırkı bile çıkmadan koltuk kavgasına tutuşanların aymazlığı sizi asla ama asla hüzünlendirmesin.

*Terör örgütlerinin uzantılarıyla at pazarlığı yaparak iktidar hayali kuranların gafleti sizi bir an olsun endişeye sevk etmesin. Kandil'den bağıranlar çağıranlar bunlar vız gelir. Biz işimize bakacağız. Bizim yolumuz millete hizmet.

*Bunların raf ömrü inşallah 14 Mayıs'ta dolacaktır. Milletin derdinden ve değerlerinden kopuk siyaset yapanlar bugüne kadar hep kaybetmiştir. Allah'ın izniyle yine kaybedeceklerdir. Siz bu kaybedenler kulübüne itibar etmeyin Devletinize, hükümetinize ve Cumhur İttifakı'na güvenmeye devam edin.

*Türkiye Cumhuriyeti hiçbir vatandaşını aç açıkta koymaz, koymayacaktır. Devletimiz hiçbir insanını sahipsiz çaresiz bırakmaz, bırakmayacaktır. Rabbim ömür, milletimiz de yetki verdikçe biz de sizlerin yanında olacağız.

*Deprem bölgesindeki 14 milyon vatandaşımız rahata kavuşmadan biz de kendimizi rahat hissetmeyeceğiz. Yıkıntılar tamamen kaldırılıncaya evi, binası, iş yeri yıkılan kardeşlerimizin kayıpları telafi edilinceye kadar durmadan çalışacağız.

*Nasıl daha önceki afetlerde yaraları kısa sürede sardıysak Allah'ın izniyle Malatya'yla birlikte diğer 10 ilimizi de kısa sürede ayağa kaldıracağız. (DHA)