Sözcü Plus Giriş

Öz güven nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘özgüven’ bitişik mi, ayrı mı yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK) güncel yazım kılavuzu ile internet ortamında hizmet vermektedir. Birçok kelimenin nasıl yazıldığı bu güncel sözlük sayesinde online olarak sorgulanabilmektedir. Bu sayfada en çok sorgulanan sözcük tipleri bitişik ya da ayrı yazılması gerekenlerdir. Bu sözcüklerden biri de ‘öz güven’dir. Öz güven mi, özgüven mi? Nasıl yazılır? TDK'ya göre anlamı ve doğru kullanımı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizde...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:34, 14/11/2019
Öz güven nasıl yazılır? TDK’ya göre ‘özgüven’ bitişik mi, ayrı mı yazılır?

Türkçede özellikle iki sözcüğün yan yana gelerek oluşturduğu yeni sözcük ya da sözcük öbeklerinin nasıl yazıldığı çok karıştırılır. Türkçeyi yazım kılavuzuna uygun bir şekilde kullanmak isteyenlerin sık sık yazılışını merak ettikleri sözcüklerden biri de ‘öz güven'dir.

ÖZ GÜVEN NE DEMEK: İnsanın kendine güvenme duygusu.

ÖZ GÜVEN NASIL YAZILIR?

Bu kelimenin “öz güven mi, özgüven mi” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı öz güven şeklinde olmalıdır. Yani ayrı yazılmalıdır.

özgüven (Yanlış kullanım)
öz güven (Doğru kullanım)

Cümle içinde kullanımı:

“Öz güveni yüksek nesiller yetiştirmeye gayret etmeliyiz.”

İlginizi ÇekebilirOrtaokul nasıl yazılır? TDK'ya göre ‘orta okul' bitişik mi, ayrı mı yazılır?Ortaokul nasıl yazılır? TDK'ya göre ‘orta okul' bitişik mi, ayrı mı yazılır?
Yayınlanma Tarihi:14:05,