Van Gölü’ndeki mikrobiyalitler yok olma sürecini yaşıyor

Binlerce yıl sürede oluşan mikrobiyalitler, yağışların azalması ve yüksek buharlaşma nedeniyle Van Gölü'nde artık yüzeyden görülebiliyor. Bu haliyle de yok olma süreçlerini yaşıyorlar.

Van Gölü’ndeki mikrobiyalitler yok olma sürecini yaşıyor

Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye’nin ise en büyük gölü olan Van Gölü’nde, yağışların azalmasıyla gözle görülür çekilme meydana geldi, bazı sahillerde kurak alanlar oluştu. Van Gölü’nde bulunan ve daha önce dalgıçların su altında görebildiği mikrobiyalitler de suların çekilmesiyle gün yüzüne çıktı. Özellikle Van Gölü’nün diğer sahillerine göre, su derinliği daha az olan Erciş ilçesinin Gölağzı bölgesinde geçen yıl sular altında sadece bir kısmı görünen mikrobiyalitler, bu sene gölden 100 metre uzaklıkta karada kaldı.

Yıllardır Van Gölü’nde dalışlar yapan, belgesel çeken su altı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan, binlerce yılda oluşan mikrobiyalitler için uyarıda bulundu. Ceylan, “Binlerce yıl sürede oluşan mikrobiyalitler, yağışların azalması ve yüksek buharlaşma nedeniyle artık yüzeyden görülebiliyorlar. Bu haliyle de yok olma süreçlerini yaşıyorlar” diye konuştu.

“DUYARLILIĞI ARTIRMAMIZ LAZIM”

Van Gölü’nün bugünlerde küresel iklim değişikliği ve artan ısıdan dolayı trajedi yaşadığını belirten Ceylan, “Binlerce yıllık oluşum olan mikrobiyalitler yüksek buharlaşma nedeniyle bazı yerlerde suyun dışında kaldı. Bildiğiniz üzere mikrobiyalitler, siyanobakteriler, mikroorganizmalar ve birçok canlıyla ortak bir yaşam sunuyor. Bunların güneş ışınına maruz kalması, bunların yok olması demektir. Küresel iklim değişikliği ve artan ısının sebep olduğu sorunları bilmekte ve görmek anlamında çok çarpıcı bir örnek Van Gölü. Bence bu konudaki duyarlılığı artırmamız lazım ve iklim şartlarının yarattığı değişikliği takip ediyor olmalıyız” dedi. (DHA)

Van Gölü'nün şekli değişiyor İlginizi Çekebilir Van Gölü'nün şekli değişiyor Kızılırmak Deltası'nda zirai tarım ilacı tehdidi İlginizi Çekebilir Kızılırmak Deltası'nda zirai tarım ilacı tehdidi