5 hafta önceki görüntü itibariyle Trabzonspor'un elinde referans alabileceği hiçbir şey yoktu. Oyun ve oyuncu konusunda bitik, sezon açısından yitik, yönetim bazında mistik bir takım bulan camia bugün farklı şeyler konuşabiliyor.

Değişimin sırrı ne peki? Başta iletişim becerilerini çok iyi kullanan, yapamayacaklarına değil yapabileceklerine odaklanan bir hocaya sahip olunması. Beklentilerin altında ezilen organizasyonu gerçeklerle tanıştırmayı nihayet başarmış sayıyorum Abdullah Avcı'yı.

NET HEDEF DÜN KOYULDU

İkna önce soyunma odasında başlar demiştim hep. Hemen hemen aynı oyuncularla oynuyor ama farklı oynuyor artık. Yavaş yavaş bazı prensipler oturdu. Kazanarak özgüven kazandı önce ve net hedef hemen arkasından geldi. Net hedefin yoksa ikna konusu çok sıkıntılı olabiliyor. İstikrarı bozan en büyük engel hedefsizliktir.  

Türkiye Kupası'nda final ve Avrupa artık nihai hedef. Avcı'nın takım gelişimi için bir şey koyması gerekiyordu önüne ve dün itibariyle koydu. 

Herkes hatırlasın. İlk geldiği dönemde de o büyük hikayeyi, önce alabileceği kupayı alarak başlatmıştı. Türkiye Kupası bu anlamda anlamlıdır. Hem Trabzon hem de Abdullah Avcı için. Hikayenin başladığı yer. 

5 maçlık galibiyet serisi sonunda Trabzonspor dün de Başakşehir karşısında tatminkar bir futbol oynadı. İçeriden yeni transfer gibi gözüken, değer katan, kazanılan oyuncular var. Onların başında Umut Güneş geliyor. Şu geçiş döneminde hocanın elini gerçekten rahatlattı. Çabalıyor, mücadele ediyor, bir azim ortaya koyuyor ve ayakları yere basıyor artık. Trezeguet Afrika Kupası dönüşü 3-4 maçlık periyotta gelişimiyle varlığını hissetirdi. Meunier'in arkasına gelmesiyle gelişim gösteren bir diğer isim Visca. İhtiyaç anında 'maç alan' Visca'yı tekrar bulmak sizi hedefe kolay götürür. 

EN ÖNEMLİ BASAMAK HENÜZ GELMEDİ

Kupada yarı final en önemliden bir önceki basamaktı. En önemli basamak henüz gelmedi. Galatasaray gelirse erken final olacak. Ligde de Fenerbahçe maçı Trabzonspor'un sezon finali olabilir. Elbette sadece Fenerbahçe maçı üçüncülük hedefi için olmazsa olmaz bir eşik değil ama referans ve anlam açısından büyük maç. 

Gelecek sezon üzerine inşa edilecek şey bu iki maçtan birinde yaratılabilir. Ciddi anlamda Fenerbahçe maçını bekleyen bir şehir var. Şampiyonluk yolundaki rakibe çelme takma arzusu çok normal bir misyon Trabzon'da. 

İşler biraz yoluna girince yönetim de bazı konularda ses yükseltmeye başladı. Sezonun kalan kısmı, gelecek yılın planına dahil çünkü. Sahada ne kadar iyiysen çıkan sesi duyurman da o kadar iyi olur.